Vizita.si
Bolečina

Zdravje

Naj kronična bolečina ne zavlada nad vašim življenjem!

Katja Benčina
01. 10. 2009 17.00
0

Če si zlomiš kost so bolečine velike, vendar veš, da se bo ta s pravilnim zdravljenjem zacelila, predel pa bo nehal boleti. Podobno je tudi po operaciji, ko se telo zdravi, bolečine pa vam lajšajo protibolečinske tablete. Seveda pa je povsem drugače, ko običajna bolečina preraste v kronično.

Da odpravimo kronično bolečino, je najprej treba poiskati njen izvor.
Da odpravimo kronično bolečino, je najprej treba poiskati njen izvor.FOTO: iStockphoto

Kronična bolečina se včasih pojavi po bolezni ali po poškodbi, ki smo jo navidezno pozdravili. Spet v drugem primeru se lahko razvije brez navideznega razloga. Najhujša oblika kronične bolečine pa je zagotovo čustvena bolečina. Anksioznost ali depresija lahko izjemno povečata neprijetne občutke in povzročita motnje spanja, posledično ste tako utrujeni in brezmočni. Vendar pa ni nujno, da kronična bolečina nadvlada vaše življenje.

Vzemite življenje v svoje roke

Ne zaslužite si kroničnih bolečin, pa kljub temu trpite za njimi. Lahko dovolite, da bolečina vpliva na vašo kariero in celo na vaše razmerje ali pa jih preučite, prepoznate in se spopadete z njimi. Le z drugim načinom boste lahko spet zaživeli življenje polno užitkov.

Prekinite navade, ki vam škodijo!

Konstantno bolečino lahko povzroči kar nekaj slabih navad in dnevnih vzorcev. Zato je prvi korak k dobremu počutju, da te slabe navade prepoznate.

Lahko gre za:

- Izogibanje telesnim aktivnostim
- Nereden spanec. Tako na primer počivate popoldne, potem pa celo noč ne morete zatisniti očesa.
- Nezdravo prehranjevanje
- Ignoriranje znakov depresije ali druge mentalne bolezni
- Nenehen občutek krivde ali druge negativne misli
- Nepravilno sedenje za mizo
- Kajenje
- Pitje alkohola
- Zloraba drog

In še mnogo drugih.

Naslednji korak je, da si zadate dosegljiv cilj, s katerim boste premagali vašo navado. Če jih prepoznate več, se najprej lotite ene, potem druge in tako naprej. Po nasvet se seveda zatecite tudi k zdravniku.

Poiščite pravo zdravljenje

Posvetujte se z zdravnikom in skupaj z njim pripravite program, ki se ga boste držali. Ta vam lahko predpiše tudi zdravila, ki vam bodo lajšala bolečino, ko bo ta nevzdržna. Pri tem pa se vsekakor držite dogovorjenega. Če vam na primer zdravnik predpiše dnevne vaje, s katerimi boste krepili svoj hrbet in tako odpravili bolečino, te tudi izvajajte kot dogovorjeno. S časoma vam bodo vaje prerasle v rutino in ne bodo več težka naloga.

Spreminjanje naših vsakdanjih vzorcev zagotovo ni lahka naloga. Nobene navade ne premagamo brez boja, saj cilj lahko dosežemo le z vztrajnostjo. Da pa vam bo lažje podporo poiščite pri svojih starših, prijateljih in partnerjih in zagotovo vam bo uspelo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662