Če se odpravljate na dopust, poleg vseh dokumentov in potrdil (zdravstvena kartica, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju v tujini, potrdilo o cepljenju, potrdilo o jemanju določenih zdravil, itd.) ne pozabite v potovalkah narediti prostor tudi za 'potovalno lekarno', ki naj vsebuje vsa osnovna zdravila, s katerimi boste odpravili ali pa vsaj omilili številne manjše poškodbe ter zdravstvene tegobe, s katerimi se lahko srečate na počitnicah. Lekarno opremite glede na lastne potrebe in tudi glede na lokacijo dopustovanja, pri čemer upoštevajte dostopnost zdravstvenih ustanov.
Kaj naj vsebuje 'potovalna lekarna'?
- Zdravila, ki vam jih predpiše zdravnik. Zdravila, ki vam jih predpiše zdravnik in jih jemljete redno, naj bodo z vami tudi v času dopustovanja. Poskrbite za zadostno zalogo, da se izognete vsem zapletom iskanja istih zdravil v tujini.
- Zdravila za uravnavanje prebavnih težav. V vsakem primeru je na dopustu dobro imeti pri roki sredstva proti driski (medicinsko oglje), ki je na počitnicah ena najpogostejših zdravstvenih tegob. Povzroči jo lahko tako sprememba okolja in prehrane kot tudi samo potovanje do kraja dopusta. Včasih, predvsem v razvitih državah, se lahko pojavijo tudi obratne težave in takrat pridejo prav tudi sredstva za odvajanje.
- Sredstva za varno sončenje. Vaša 'potovalna lekarna' naj obvezno vsebuje kremo za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem ter zaščito pred UV-žarki. Najbolje je, če je krema vodoodporna, primerna pa so tudi sredstva za sončenje z dodanim repelentom, ki bodo poleg škodljivih posledic sonca preprečila še pike insektov, ki utegnejo prenašati razne bolezni.
- Sredstva za nego pikov insektov. Kot rečeno, na dopust nujno vzemite repelent, ki bo preprečil pike insektov, če pa se že zgodi, da pride do pika komarja, klopa ali kakega drugega insekta, pa lahko reakcije, kot so srbečica, rdečica ali oteklina, omilite s primernim mazilom.
- Protibolečinska sredstva. Pred odhodom se opremite tudi s protibolečinskimi sredstvi, ki pridejo prav v primeru glavobola, bolečin v sklepih in mišicah, ter pri manjših poškodbah. S seboj vzemite tudi sredstva za zniževanje povišane telesne temperature.
- Osnovna prva pomoč. V 'potovalno lekarno' denite tudi pripomočke za oskrbo morebitnih odrgnin, žuljev in ranic (vodoodporni obliži, razkužilo, sterilna gaza, mazilo za rane, škarje, pinceta, termometer, povoji, itd.)
- Ostala sredstva za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav. Na dopust vzemite tudi sredstva za lajšanje želodčnih težav (tablete proti potovalni slabosti, kislina, zgaga ...), zdravila proti bolečemu grlu, predvsem ženske pa ne pozabite tudi na zdravila in prehranska dopolnila (npr. brusnične kapsule), ki blažijo težave vnetega mehurja. Ta se lahko pojavi kot posledica nošenja mokrih kopalk in tudi kot posledica tako imenovanega cistitisa medenih tednov.
Zdravila hranite v originalni embalaži in na sobni temperaturi, torej na približno 25 stopinjah Celzija, v primeru, da potujete v tropske kraje, pa zdravila še posebej zaščitite pred vlago v ozračju. O zdravilih, ki jih je treb vzeti s seboj na dopust, se lahko posvetujete tudi z zdravnikom ali farmacevtom ter tako poskrbite za popolno 'potujočo lekarno', s katero bo vaš dopust resnično brezskrben.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV