Vzrok za bolečine je pogosto poškodovana zobna sklenina ali zobna gniloba. Boleti namreč začne že, ko je najtrša zobna plast – sklenina – poškodovana ali odstranjena. Do tega pride, ker bakterije v mehkih zobnih oblogah ob presnovi sladkorja in škroba v hrani izločajo kisline, te pa razjedajo zobno sklenino. Takrat naslednja zobna plast, imenovana dentin, ki je manj odporna, postane nezaščitena in ob vsakršnem mehanskem dražljaju (toplo, mrzlo) zaboli. Ti namreč vzdražijo zobne končiče v zobnem jedru. Kljub temu pa le-to takrat še ni poškodovano, zato se dentin s časom obnovi in bolečina popusti. Vseeno obiščite zobozdravnika in se prepričajte, da ne gre za zobno gnilobo.
Pri njej bolečina lahko postane še hujša, predvsem če pravočasno ne poiščemo strokovne pomoči. Zobna gniloba lahko doseže zobno jedro in naredi nepopravljivo škodo, saj zobno jedro odmre. Takrat bolečine za nekaj časa prenehajo, po nekaj urah ali dneh pa postane zob občutljiv na ugriz in dotik. Vnetje in okužba se razširita skozi odprtino v vrhu korenine v okolico zoba in tako nastane ognojek in oteklina. Hude bolečine takrat predvsem povzroča grizenje hrane, saj se gnoj nabira okoli zoba in ga sili iz zobne jamice, pri grizenju pa se zob vrača na svoje mesto.
Kako preprečiti zobobol?
Uživajte zdravo hrano in sladkarije zamenjajte z jabolki. Vzdržujte redno ustno higieno in zobe skušajte umivati po vsakem obroku. Nikakor pa ne pozabite na jutranje ščetkanje pred zajtrkom ter po njem in pred spanjem. Uporabljajte tudi zobno nitko. Zobne obloge so prvih 24 ur mehke, potem pa začnejo apneti in jih je težje odstraniti. Poleg tega pa ne pozabite na redne preglede pri zobozdravniku.
Kako zmanjšati bolečino?
Lahko si pomagate s strokom česna, ki ga vstavite na mesto med bolečim zobom in licem, malo prežvečite, da česen spusti sok in pustite delovati. Pomaga tudi žvečenje svežih žajbljevih listov ali pa dnevno izplakovanje zoba s segretim jabolčnim kisom. Na zob, ki vas boli, lahko položite tudi košček surovega krompirja in pustite delovati nekaj minut. Če pa so bolečine premočne, jih lahko začasno omilite tudi s protibolečinskimi zdravili, ki so na voljo v lekarnah brez recepta. Zagotovo pa čim prej poiščite strokovno pomoč.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na nameš FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV