Bolečina v ušesih je največkrat posledica akutnega vnetja, ki ga večinoma povzročajo bakterije, lahko pa tudi virusi. Pri otrocih je akutno vnetje zelo opazno, saj je bolečina, ki ga spremlja, zelo močna, nastane pa zaradi pritiska, ki ga povzroča izcedek, ki se kopiči v srednjem ušesu, sicer zaprtem prostoru. Pri vnetjih je zaprta tudi evstahijeva cev in izcedek nima kam odtekati. Bolečina lahko preneha le, če uspete odpreti evstahijevo cev. In če ne obiščete pravočasno zdravnika, je lahko pritisk na bobnič tako močan, da ta poči. Če pa pride do tega ni potrebno zaganjati panike, saj se bobnič v 90% primerov zaceli sam. Sicer pa so pri odraslih akutna vnetja bolj redka, pogostejša so namreč kronična vnetja, ki se vlečejo še iz otroštva. Pogosto nastajajo zaradi naglih sprememb pritiska v okolju, recimo pri potapljanjih in pilotih.
Kako si lahko pomagate sami
Privrženci domače lekarne za lajanje bolečine v ušesih priporočajo natresk. Znan je po tem, da blaži vnetja in rahlo hladi poškodovana mesta. Zato vzemite list ali dva, ju stisnite, da dobite kakih deset kapljic soka, ga malo pogrejte in vlijte v uho, nato pa uho pokrijte z vato, da sok ne bi takoj iztekel. Lahko ga uporabite tudi tako, da v vneta ušesa iztisnete svež sok. Ta mehča maslo, ki ga nato brez težav očistimo. Kljub temu pa zagotovo obiščite zdravnika, ki vam bo predpisal nadaljnje zdravljenje z antibiotiki, bolečine pa si lahko lajšate še s protibolečinskimi tabletami.
Še posebej pa bodite previdni pri otrocih. Če otrok težko premika glavo, oteka za ušesom, postane zaspan, apatičen in začne odklanjati tekočino, z obiskom pri zdravniku nikar ne odlašajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV