Vizita.si
Da se dopust ne bo sprevrgel v iskanje ambulant in lekarn, vam priporočamo, da se s potovalno lekarno nanj dobro pripravite.

Infekcijske bolezni

Greste na dopust? Ne pozabite na ...

Katja Benčina
16. 06. 2009 17.09
1

Težko pričakovane počitnice so že pred vrati! Da pa se te ne bi spremenile v takšno katastrofo, da bi večino časa porabili za iskanje ambulante in lekarne, vam priporočamo, da na to mislite že prej.

Da se dopust ne bo sprevrgel v iskanje ambulant in lekarn, vam priporočamo, da se s potovalno lekarno nanj dobro pripravite.
Da se dopust ne bo sprevrgel v iskanje ambulant in lekarn, vam priporočamo, da se s potovalno lekarno nanj dobro pripravite.FOTO: iStockphoto
Številne manjše poškodbe, kot so na primer piki, opekline, poškodbe nog, če na primer stopimo v morju na ježa in podobno, so na dopustu precej pogoste. Zato je na njih dobro misliti že prej in se primerno pripraviti na dopustovanje.

Česa nikakor ne smete pozabiti, preden se odpravite od doma:

– Potrjene zdravstvene kartice.

– Morebitna posebna potrdila za tujino ali pa dodatno zavarovanje. Prepričajte se tudi, kaj vam dodatno zavarovanje zagotavlja.

– Pozanimajte se ali je potrebno preventivno cepljenje oziroma zaščita z zdravili. Podatke o tem dobite na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja ali v najbližjem Zavodu za zdravstveno varstvo, kjer vas tudi cepijo.

– Vsebino svoje priročne potovalne lekarne.

Najboljše, da izbor zdravil naredite skupaj z vašim zdravnikom ali farmacevtom.
Najboljše, da izbor zdravil naredite skupaj z vašim zdravnikom ali farmacevtom. FOTO: iStockphoto

Kaj naj potovalna lekarna vsebuje?

Najboljše je, da izbiro zdravil v potovalni lekarni naredite skupaj z vašim zdravnikom ali farmacevtom. Pri tem ga opozorite na svoje morebitne zdravstvene težave in na zdravila, ki jih sicer uporabljate, saj je izbor zdravil za priročno potovalno lekarno odvisen tudi od tega. Nikakor pa ne smete pozabiti naslednjih stvari:

 Krema za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem, pripravki za nego po sončenju in za lajšanje težav pri sončnih ali drugih opeklinah.
Priporočamo kremo z dovolj visokim zaščitnim faktorjem (več kot 15), ki naj bo vodoodporen. Ta naj vsebuje UVA in UVB filtre, za potovanja v kraje, kjer je ozonska luknja (npr. Avstralija) pa tudi UVC filtre. Primerni so tudi pripravki za sončenje z dodanim repelentom, ki varuje pred insekti, ki lahko prenašajo nekatere bolezni (klopi, komarji, muhe).

– Sredstva za zaščito pred piki komarjev, klopov in drugih insektov ter pripravki za odpravljanje težav po piku.

– Osnovna sredstva za prvo pomoč.
Med opremo za prvo pomoč sodijo razkužilo za rane, mazilo za rane, sterilna gaza, povoji, vodoodporni obliži, škarje, pinceta, varnostne zaponke, trikotna ruta, pinceta za klope, termometer.

– Zdravila, ki vam jih predpiše vaš osebni zdravnik in jih morate redno jemati.
Potniki naj se pred potovanjem posvetujejo z zdravnikom, da bodo imeli zadostno količino zdravil, ki jih morajo redno jemati. V določenih državah ob prehodu državne meje zahtevajo posebno potrdilo o jemanju zdravil, zato naj potniki vprašajo zdravnika, ali je potrdilo potrebno tudi pri zdravilih ali pripomočkih, ki jih uporabljajo.

– Zdravila za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav:
­
Tablete proti potovalni slabosti, rehidracijska sol za nadomeščanje izgubljenih soli in vode pri driski, bruhanju, močnemu znojenju in hujših fizičnih naporih. Zdravila, ki jih uporabljamo pri zastrupitvi s hrano in driski,­ zdravilo za ublažitev alergijskih težav pri ljudeh, ki so nagnjeni k preobčutljivosti na sonce, pike insektov, ožigalkarjev ali hrano.­ Zdravila za zniževanje povišane telesne temperature, odpravo bolečin v mišicah in sklepih, odpravo glavobolov ali zobobolov. Zdravila za lajšanje želodčnih težav, odvajala za primer zaprtja, zdravila za vneto grlo.

Ker se temperature v avtomobilu pogosto dvignejo nad sobno temperaturo, v kateri morajo biti hranjena zdravila, je najbolje, da potovalno lekarno prenašate kar v hladilni torbi.
Ker se temperature v avtomobilu pogosto dvignejo nad sobno temperaturo, v kateri morajo biti hranjena zdravila, je najbolje, da potovalno lekarno prenašate kar v hladilni torbi.FOTO: iStockphoto

Dobro se tudi pozanimajte o pravilni uporabi vseh zdravil, ki jih boste vzeli s seboj. Sicer pa potovalno lekarno prenašajte v hladilni torbi, saj morajo biti zdravila shranjena pri sobni temperaturi, to je 25ºC. Ker pa je temperatura v avtomobilu ali kakšnem drugem prevoznem sredstvu pogosto višja, jo morate hraniti na hladnem.

Sicer pa je najpomembneje to, da se na dopustu čimbolj spočijete in sprostite! Dobra priprava na dopust, kjer boste mislili prav na vse, pa vam lahko le zmanjša ali prizanese z nekaterimi neprijetnostmi, ki bi se lahko pripetile na oddihu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650