Vizita.si
Skelenje, srbenje in praskanje je lahko znak prehlada.

Bolezni

„Poletna“ bolečina v grlu

A.Ž.
30. 08. 2009 21.40
0

Poletje je, vas pa boli grlo. Vas zanima, kakšni so vzroki in kako ukrepati?

Do bolečine v grlu največkrat pride, zaradi pretiranega uživanja hladnih pijač, klime in nenadnih sprememb vremena.
Do bolečine v grlu največkrat pride, zaradi pretiranega uživanja hladnih pijač, klime in nenadnih sprememb vremena. FOTO: iStockphoto

Kljub vročemu vremenu so poleti zelo pogoste bolečine v grlu. Krivec je največkrat klima, nenadne spremembe vremena in pitje hladnih pijač. Grlo najbolj razdražii nepravilno vzdrževana klima. Ker virusi lažje preživijo v hladnem okolju s pretirano uporabe klime prav tako povečamo možnosti za širjenje virusov. K bolečemu grlu pripomorejo tudi dolge in prežurane noči in pretirano pitje alkohola in prav tako pretiravanje s športom. Vse to je velik stres za organizem in lahko oslabi imunski sistem.

Dobro je vedeti, da se bolečine v grlu poleti ne razlikujejo od tistih ob hladnejših dneh. V vsakem primeru je dobro, da čim prej ukrepate, saj je bolečina lahko znak gripe, angine ali prehlada. Še posebno, če vas srbi, skeli in praska v grlu so to lahko prvi znaki prehlada. Bolečino običajno najprej občutimo na zadnji steni ustnega dela žrela in tudi zadaj za mehkim nebom v nosnem delu žrela, šele pozneje se pojavita nahod s kihanjem in kašelj.

Kako si pomagati?

Če že imate boleče grlo si lahko pomagate z različnimi tabletami proti bolečini, tabletami za lizanje ali pršili. Vse dobite tudi v lekarni brez recepta. Seveda ne pozabite na zdravo prehrano. Veliko sadja in zelenjave ter uživanje zadostnih količin vode.

Skelenje, srbenje in praskanje je lahko znak prehlada.
Skelenje, srbenje in praskanje je lahko znak prehlada.FOTO: iStockphoto

Zdravnika pa obiščite, če imate tudi povišano temperaturo, hude bolečine v grlu ali težko požirate. Lahko gre namreč tudi za bakterijsko okužbo.

Kako bolečino preprečimo?

Ni nujno, da se odpoveste pitju osvežilnih hladnih pijač ali ugasnete klimo. Pomembno pa je, da pri tem ne pretiravate. Če imate v prostoru klimo naj ne bo razlika med zunanjo in notranjo temperaturo več kot sedem stopinj. Najbolj idealno je pet stopinj. Kadar je vaše telo preveč razgreto ne uživajte hladnih pijač. Sicer pa je pomembna tudi pravilna higiena predvsem za preprečitev širjenja okužbe. Redno si umivajte roke, ko kašljate si zakrijte usta, vedno uporabljajte čiste robčke, če zbolite ostanite doma.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587