Vizita.si
1 sama navada poveča verjetnost, da boste preživeli.

Aktivno življenje

1 sama navada poveča verjetnost, da boste preživeli srčni infarkt

L. E.
05. 05. 2017 13.22
2

Vedeli smo že, da redna zmerna vadba zmanjša tveganje za srčni infarkt. Nova danska študija pa je zdaj pokazala, da tudi poveča verjetnost za preživetje. Kar za 47 odstotkov je to večje pri tistih, ki se redno zmerno gibajo, v primerjavi s tistimi, ki bolj sedijo.

1 sama navada poveča verjetnost, da boste preživeli.
1 sama navada poveča verjetnost, da boste preživeli.FOTO: Thinkstock

Če se boste redno zmerno gibali, boste naredili veliko zase. "Vedeli smo že, da telovadba ščiti pred srčnim infarktom ter ima še vrsto drugih koristnih učinkov," pove dr. Eva Prescott z univerze Copenhagen in bolnišnice Bispebjerg. "Glavno odkritje sedaj pa je, da imajo med ljudmi, ki jih infarkt prizadene, tisti, ki več telovadijo, v primerjavi s tistimi, ki manj, več možnosti, da preživijo. Vsi vemo, da je telovadba dobra za nas. Takšna odkritja to potrjujejo in nam pomagajo razumeti, zakaj."

Raziskovalci so analizirali podatke več kot 14 tisoč ljudi, ki so sodelovali v obsežnejši danski študiji Copenhagen City Heart Study, ki se je začela leta 1975. Najprej so raziskovali, kako preprečiti koronarno srčno bolezen in infarkt. Skozi leta so dodajali še druga področja raziskovanja – od demence do stresa in kronične izčrpanosti. V študiji so sodelujoči poročali tudi o tem, koliko se gibajo. Raziskovalci so jih spremljali do leta 2013.

Glede na to, koliko so se gibali, so jih uvrstili v tri skupine:
- sedeča skupina (zelo lahkotno gibanje manj kot dve uri na teden)
- skupina z manjšo aktivnostjo (dve do štiri ure hoje ali podobne aktivnosti na teden)
- skupina z zmerno ali večjo aktivnost (več kot dve uri aktivnejšega gibanja na teden – denimo kolesarjenja)

Med tistimi, ki jih je prizadel infarkt, so imeli tisti, ki so se uvrstili v drugo skupino, v primerjavi s tistimi, ki so se uvrstili v prvo, za 32 odstotkov več možnosti za preživetje. Tisti, ki so se uvrstili v tretjo skupino, pa so imeli za 47 odstotkov več možnosti.

Redno gibanje pripomore k bolj zdravemu srcu tudi, ker zmanjšuje krvni tlak, pove Antonio Crisafulli, ki povezavo gibanja in srca raziskuje na univerzi Cagliari v Italiji. "Če pa imamo nižji krvni tlak, mora srce manj delati." Gibanje sicer ne dela čudežev, je pa zagotovo način, da poskrbimo za boljše počutje in več zdravja. Prescottova recimo dodaja, da telovadba telo nauči, da najde več poti, kako pripeljati kisik do srca. Če se ena od teh poti zamaši, lahko telo uporabi eno od drugih poti, ki jih že pozna. "Telovadba je zato najboljši način, kako telo ohranjati zdravo, ter kako preživeti, če se v našem kardiovaskularnem sistemu zgodi nekaj slabega," se z njo strinja tudi Crisafulli.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574