Pri ženskah, ki so v preteklosti imele vnetje dlesni ali parodontozo, je študija ugotovila, da imajo pozneje, ko vstopijo v obdobje menopavze, občutno večje tveganje za raka na požiralniku in žolčniku. Tveganje je v primerjavi z ženskami, ki niso imele zgodovine težav z dlesnimi, kar za 14 odstotkov večje.
Zakaj se to zgodi?
Raziskovalci menijo, da lahko patogeni iz ust povzročijo infekcijo v požiralniku. "Požiralnik je blizu ustne votline," pravi avtor študije dr. Jean Wactawski-Wende. "Zato lahko patogeni, ki so povezani z vnetjem in boleznijo dlesni, hitro zaidejo v sluznico požiralnika ter tam povečajo tveganje za raka." Vnetni procesi so namreč tisti, ki v telesu večajo tveganje za nastanek raka. Zakaj pa se lahko rak pojavi kar nekoliko pozneje po tem, ko je nekdo imel težave z dlesnimi? Raziskovalci pravijo, da so to procesi, ki lahko potekajo zelo dolgo časa. Marsikateri rak lahko nastaja zelo počasi.
Drug avtor študije dr. Ngozi Nwizu pove: "Pomembno je ugotoviti, ali bolezen dlesni pomeni tveganje za raka požiralnika, da lahko ugotovimo, kako lahko to preprečimo." Poleg tega doda, da so kronična vnetja v telesu povezali še z rakom žolčnika. To je prva študija, ki je ugotovila takšno povezavo.
V študiji, ki so jo opravili na ameriški univerzi Buffalo, je sodelovalo 65.869 žensk, ki so v menopavzi in so bile v povprečju stare 68 let.
Bolezen dlesni se sicer začne z vnetjem. Znak so vnete in krvaveče dlesni. To nastane, ker dlesen draži plak. Če vnetje ni zdravljeno, lahko napreduje v parodontozo, ko se naredijo obzobni žepi, kjer se nabira vse več bakterij. Zaradi tega se dlesen počasi odmika od zoba. Takšne težave lahko preprečimo z ustrezno zobno higieno. |
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV