1. Pritiski s prsti
Močni pritiski s prsti na sence, čelo ali na zadnji del vratu lahko nekoliko ublažijo bolečino, ki jo povzročajo tenzijski glavoboli.
2. Mrzli obkladki
Mrzli obkladki zmanjšajo pretok krvi, ublažijo mišične krče in zmanjšajo vnetje mišic. Na ta način ublažijo bolečino. Mrzle obkladke lahko položite na čelo ali na sence. Na ta način lahko učinkovito odpravite nekatere vrste tenzijskih glavobolov.
3. Topli obkladki
Pri nekaterih ljudeh glavobol povzročajo zožene krvne žile in s tem zmanjšan pretok krvi. V tem primeru lahko glavobol ublaži topel obkladek, ki ga položite na zadnji del vratu. Pomaga tudi vroč tuš, ki bo sprostil mišice in pospešil prekrvavitev.
4. Skrbite za dobro držo
Ohranjanje dobre drže lahko pomaga, da so mišice vratu, ramen in hrbta manj utrujene. Ohranjanje dobre drže ne pomaga le ublažiti bolečine v vratu, a tudi preprečuje nastanek bolečin v vratu in hrbtu. Vzravnajte se z rameni nazaj in nikar glave ne nagibajte preveč naprej. Skušajte obdržati glavo, ramena in hrbet v vzravnani poziciji.
5. Poskrbite za dober spanec, a ne prekomeren
Ko se spopadate s tenzijskim glavobolom, je pomembno, da se dobro naspite. Pomanjkanje spanca lahko privede do tenzijskih glavobolov ali povzroči kronične glavobole. Kljub temu nekatere študije razkrivajo, da lahko prekomerno spanje prav tako povzroči tenzijske glavobole ali jih poslabša. Splošno pravilo velja, da naj bi na dan spali od sedem do osem ur.
6. Uporabite primeren vzglavnik
Pomembno je, da vzglavnik omogoča dobro oporo glavi in da pomaga ustvariti dobro pozicijo med spanjem. Na ta način se lahko zmanjšajo bolečine v vratu in glavoboli. Izberite primeren vzglavnik, kjer bodite pozorni na primerno višino, udobje in podporo. Odvisno od vaše pozicije spanja. Na splošno velja, da vzglavniki iz poliestra ali lateksa pomagajo zagotoviti kakovostno oporo za dober spanec.
7. Sprostite se
Pogostost tenzijskih glavobolov lahko zmanjšate tudi, če zmanjšate sprožilce za te glavobole, kot sta stres in anksioznost (tesnoba). Pri tem vam lahko pomaga meditacija ali preprosto globoko dihanje. S temi tehnikami lahko sprostite hormone sreče – endorfine, ki vam pomagajo, da se sprostite in da izboljšate koncentracijo.
8. Fizioterapija
Fizioterapevt vam lahko pomaga oblikovati načrt zdravljenja, ki vključuje tehnike fizioterapije, kot sta manualna terapija in vadba. Fizioterapija je prav tako uporabna pri krepitvi in raztezanju mišic vratu in hrbta.
9. Masaža
Masaža lahko ublaži bolečino, ki jo povzročajo vozljiči v mišicah vratu ali ramen in tako ublaži bolečino, ki zaseva v glavo.
10. Tradicionalna kitajska medicina
Akupunktura in akupresura se obe osredotočata na stimulacijo določenih akupunkturnih točk v telesu. Na ta način lahko ublažimo bolečino in bolje uravnavamo delovanje organov ter pomagamo ohraniti ravnovesje v telesu.
Pomembno je tudi, da ko se spopadate z glavobolom in bolečinami v vratu, da si vzamete čas za počitek in drugim poveste, da potrebujete čas zase in za okrevanje.
Kdaj k zdravniku?
Če se spopadate z glavobolom in bolečinami v vratu, ki ne pojenjajo, ki se pojavljajo pogosto in se močno poslabšajo, obiščite zdravnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV