Vizita.si
Alkohol

Zdravje

To se dogaja v telesu, ko pijemo alkohol

S.B.
10. 12. 2021 05.00
0

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je okrog štiri petine slovenskih 15-letnikov že poskusilo ali pilo alkoholne pijače. Okrog dve petini se z alkoholom srečata že pred 13. letom starosti.

Iz podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko sklepamo, da je pitje alkohola med mladimi v Sloveniji še vedno pereč problem. Zato vam predstavljamo deset stvari, ki se odvijajo v telesu, ko pijete alkohol in vas opozarjamo, da pitje alkohola nikakor ni nedolžna stvar, temveč početje, ki naj bo premišljeno in vsekakor v omejenih količinah.

Zakaj pijemo alkohol? Dejstvo je, da je alkohol skoraj obvezni del vseh družabnih srečanj, saj poveča količino dopamina v možganih, ki zagotavlja občutek zadovoljstva. Tako se nam druženje zdi prijetnejše, toda – poglejmo še drugo plat medalje.

Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav
Preberi še
Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav

Izsledki raziskav kažejo, da sta čezmerno pitje alkohola in visoko tvegano opijanje v Sloveniji pomembna javnozdravstvena problema. Preden posežete po alkoholu, se je zato potrebno zavedati učinkov, ki jih ta ima na vaše telo.

Posledice škodljivega pitja alkohola lahko nosijo velike posledice za človeka. Predstavili vam jih bomo zgolj deset.

Vaše odločitve, sprejete v opitem stanju, so lahko posledično usodne.
Vaše odločitve, sprejete v opitem stanju, so lahko posledično usodne.FOTO: iStock

Postarana in suha koža

Že dve pijači na teden spodbudita staranje kože. Alkohol vpliva na dehidracijo kože in organizma, ker telo vloži veliko energije, da bi se znebilo vseh strupenih snovi. To privede do gub, slabih in suhih las, krhkih nohtov in izgube volumna v ustnicah. Alkohol uničuje tudi vitamin A, ki je zadolžen za zdravo kožo in obnavljanje celic, vitamin B6, ki pomaga telesu ustvarjati energijske rezerve, in vitamin C, ki je zelo močan antioksidant ter se bojuje proti prostim radikalom in vpliva na videz kože.

Izguba sposobnosti govora

Ob večjih količinah alkohola lahko zgubite sposobnost govora, vaš sluh in vid pa se popačita, kar vsekakor predstavlja nevarnost, če ste kje zunaj doma ali v družbi neznancev. Vedno poskrbite, da boste, če že posegate po alkoholu, to počeli v zmernih količinah, torej, da bo vaš razum še funkcioniral, posledično pa se boste z okolico sposobni korektno sporazumevati.

Izguba razuma

Alkohol je neke vrste anestetik. Zadržki, razsodnost in samonadzor najprej slabijo, nato pa se do konca izgubijo. Zato je precej nevarno, kadar spijete preveike količine alkohola, saj takrat možgani ne funkcionirajo, kot v normalnem stanju. Vaše odločitve, sprejete v opitem stanju, pa so lahko posledično usodne.

Alkohol lahko vpliva na duševno zdravje.
Alkohol lahko vpliva na duševno zdravje.FOTO: iStock

Jetrna ciroza

Naša jetra obdelajo 90 odstotkov alkohola, ki ga vnesemo v organizem, in ga razstavljajo z encimom, imenovanem alkohol-dehidrogenaza. Ta vpliva tudi na to, da se alkohol čim prej izloči iz telesa. Ženske imamo nižjo raven tega encima, obenem pa večjo količino maščobe, kar pomeni, da smo manj odporne proti alkoholu, torej mnogo dlje občutimo njegove posledice.

Zastrupitev z alkoholom

Nemalokrat pride do zastrupitve z alkoholom. Še posebej, če niste navajeni pitja alkohola, s količino pretiravate ali pa spijete več različnih alkoholnih pijač hkrati. Ko pride do zastrupitve, lahko telo reagira na več načinov. Sproži se lahko bruhanje, slabost, omotica, lahko pride do izgube zavesti, včasih pa je nujno potrebno izpiranje želodca, da bi si telo opomoglo. Zastrupitev z alkoholom je resno medicinsko stanje, ki v določenih primerih lahko vodi do kome ali celo smrti zaradi zastoja dihanja.

Duševne in vedenjske motnje

Alkohol lahko povzroči niz duševnih in  vedenjskih motenj, kot so alkoholni odtegnitveni sindrom, odvisnost od alkohola, psihotične motnje, alkoholni fetalni sindrom, amnestični sindrom in demenco ali sočasne duševne motnje, depresijo ali anksiozne motnje. Posledično lahko v času depresivnega razpoloženja privede tudi do samomorilnih nagnjenj.

Kaj ubije človeka v človeku?
Preberi še
Kaj ubije človeka v človeku?

Alkoholni gastritis

Alkoholni gastritis lahko privede do različnih zdravstvenih stanj in nevšečnosti, kot so bolečine v zgornjem delu trebuha, zgaga in riganje, bruhanje s sledovi sluzi in žolča, drisko ali zaprtje ter konstanten občutek žeje.

Socialno ekonomska prizadetost

Posledice dolgotrajnega in škodljivega pitja alkohola lahko privedejo do socialno ekonomskih težav, kot so izguba službe, ločitve, negativen vpliv na družinska razmerja in odnose v družbi ter bolniško odsotnost.

Pitje alkohola povzroči največ prometnih nesreč.
Pitje alkohola povzroči največ prometnih nesreč.FOTO: Shutterstock

Prometna nesreča

Alkohol ter vožnja pod vplivom je še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.

Smrt

Navedene posledice alkohola lahko pripeljejo do najhujšega možnega izida, smrti alkoholizirane osebe. To se lahko zgodi ob dolgotrajnem pitju alkohola, ki povzroči mnoga resna bolezenska stanja, ravno tako pa ob enkratnem pitju, ki lahko povzroči zastrupitev in zastoj dihanja, padec in poškodbe ali različne nesreče s smrtnim izidom.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631