Vizita.si
Prehlad

Zdravje

9 nasvetov za boljši spanec ob prehladu

N.R.A.
04. 10. 2024 04.14
0

Spanje je svojevrsten in zapleten izziv, ko smo prehlajeni. Zamašen nos lahko oteži dihanje, kašelj in bolečine v mišicah pa lahko preprečujejo spanje. Kako si lahko vsaj malo olajšamo spanje ob prehladu?

Kakovosten spanec je navsezadnje bistvenega pomena za okrevanje. Naše telo potrebuje počitek, da se pozdravi. Na srečo obstaja kar nekaj načinov za začasno lajšanje simptomov in počitek, ki ga potrebujemo.

Kako se 'nikoli' ne prehladiti?
Preberi še
Kako se 'nikoli' ne prehladiti?

1. Popijte topel napitek

Topla pijača pred spanjem lahko pomaga pomiriti vneto grlo, para pa lahko sprosti zamašenost. Čaj z medom je odlična izbira. Dobre možnosti so tudi kamilični čaj, čaj poprove mete in ingverjev čaj. Vsi imajo lastnosti, ki vam lahko pomagajo pri sprostitvi, lažjem dihanju ali boju proti okužbam.

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

2. Protibolečinske tablete

Če se počutite slabo, vam lahko pomaga nesteroidno protivnetno zdravilo brez recepta. Ta zdravila lahko ublažijo nekatere simptome prehlada, vključno z glavobolom, bolečinami v mišicah, bolečinami v ušesih in vročino. Tovrstna zdravila zajemajo in vključujejo aspirin, ibuprofen in podobno.

Domača 'zdravila' za prehlad; kaj dejansko deluje?
Preberi še
Domača 'zdravila' za prehlad; kaj dejansko deluje?

Kot pri vseh zdravilih brez recepta preverite priporočeni odmerek. Sledite navodilom. Če imate vročino, se izogibajte uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil več kot tri dni zapored. Podobno, če imate bolečine, jih ne uporabljajte več kot 10 dni. Obiščite zdravnika, če simptomi ne izginejo!

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

3. Uporabite nosni dekongestiv

Nosni dekongestiv deluje tako, da zmanjša oteklo tkivo v nosu, kar lahko zmanjša nastajanje sluzi. To lahko olajša dihanje, zlasti ko poskušate spati. Nosni dekongestivi so na voljo v lekarnah brez recepta. Najdete jih v oblikah tablet, pršila za nos in kapljic.

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

Na splošno nosni dekongestivi niso priporočljivi za otroke, stare tri leta ali manj! Izogibajte se predolgi uporabi dekongestivov, saj lahko podaljšana uporaba povzroči povratne simptome, zaradi katerih se lahko počutite slabše kot pred začetkom zdravljenja.

Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?
Preberi še
Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?

4. Poskusite zdravilo ali sirup proti kašlju

Zaradi kašlja ob navadnem prehladu lahko ostanete budni vso noč in se počutite izčrpani. Zdravilo proti kašlju lahko pomaga zagotoviti začasno olajšanje.

Domača zdravila za prehlad
Domača zdravila za prehladFOTO: AdobeStock

5. Grgrajte slano vodo

Grgranje slane vode pred spanjem lahko pomaga pomiriti boleče grlo in preprečiti poslabšanje okužbe. To je naraven in poceni način za lajšanje nelagodja.

6. Uporabite fiziološko raztopino za izpiranje nosu

Glede na študijo iz leta 2015 lahko izpiranje nosu s fiziološko raztopino, znano tudi kot izpiranje sinusov, pomaga zmanjšati zamašenost, očistiti sluz in mikrobe ter olajšati dihanje.

Kdaj bi morali ob prehladu ostati doma?
Preberi še
Kdaj bi morali ob prehladu ostati doma?

7. Naložite blazine

Ležanje lahko povzroči nabiranje sluzi v grlu, kar povzroči kašelj in nemirne noči. To pa ne pomeni, da morate spati sede. Preprosto zložite blazine, da rahlo dvignete glavo. Lahko vam pomaga zmanjšati kopičenje sluzi v grlu.

Izogibajte se uporabi preveč blazin, saj lahko to povzroči bolečine v vratu in nelagodje. Samo dve standardni blazini bosta verjetno dovolj.

Respiratorne bolezni
Respiratorne bolezni FOTO: AdobeStock

8. Vroč tuš

Para vroče prhe lahko pomaga razredčiti in odvajati sluz v sinusih, kar lahko olajša dihanje. Topla prha je tudi odličen način za sprostitev pred spanjem. Prepričajte se, da je voda vroča, vendar prijetna. Vrata kopalnice naj bodo zaprta, da se para nabira.

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo
Preberi še
Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo

9. Izogibajte se alkoholu

Pitje alkohola lahko moti vašo sposobnost kakovostnega počitka. Poleg tega je alkohol diuretik. Zavira antidiuretični hormon, ki preprečuje, da bi vaše ledvice prekomerno proizvajale urin. Ko se to zgodi, boste verjetno urinirali pogosteje. To lahko povzroči dehidracijo, zaradi česar si telo težko opomore. Ostanite dobro hidrirani tako, da se izogibate alkoholu in namesto tega pijete veliko vode.

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

Večina simptomov prehlada traja približno 7 do 10 dni. V nekaterih primerih boste morda težko dobili kakovosten spanec zaradi zamašenosti, kašlja ali izcedka iz nosu.

Na srečo obstajajo načini za lajšanje simptomov. Nekatere možnosti vključujejo zdravila, kot so nesteroidna protivnetna zdravila, zdravila proti kašlju ali nosni dekongestivi. Druge možnosti vključujejo naravna zdravila, kot so topli napitki, grgranje s slano vodo, vroča prha ali zložene blazine.

Nekateri nasveti bodo morda delovali bolje kot drugi, odvisno od vaših simptomov. Če se vaš prehlad poslabša ali traja več kot tri tedne, se obvezno posvetujte z zdravstvenim delavcem.

Vir: healthline 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 713