Ni nujno, da so superživila le eksotični sadeži, ki prinašajo dobrobiti za naše zdravje. V resnici so za naše telo najbolj zdrava lokalna živila, ki jih je naše telo navajeno in ki so jih uživali tudi naši predniki. Naše babice so dobro poznale superživilo kislo zelje, ki je fermentirano živilo in so ga pozimi uživale, da so okrepile imunski sistem in tako preprečevale bolezni. Prav tako med superživila spadajo borovnice, ki vsebujejo veliko flavonodiov, ki delujejo antioksidativno in protivnetno in še bi lahko naštevali.
Zakaj je živilo superživilo?
Več je razlogov, da je neko živilo superživilo. Med drugim tudi, da z njegovo pomočjo lažje dosežemo svoj cilj, da v prehrano vnesemo vsaj dva obroka sadja in zelenjave na dan. Kar je najmanj, kar je potrebno za ohranjanje dobrega zdravja in počutja. Superživila imajo tudi nizek glikemični indeks, kar pomeni, da preprečujejo navale lakote, uravnovesijo energijo in za dlje časa zagotavljajo občutek sitosti, kar je dobro za vzdrževanje telesne teže.
Vsebujejo tudi veliko vlaknin, zaradi česar pripomorejo k boljši prebavi. Nekatere pa pomagajo celo zmanjšati raven holesterola v krvi. Imajo zelo malo ali nič slabih maščob, torej nasičenih in transmaščob, ki so znane po tem, da povečujejo tveganje za vnetja v telesu, bolezni srca in za kronične bolezni. Superživila pa lahko vsebujejo zdrave maščobe, zaradi česar delujejo ravno nasprotno in varujejo zdravje našega srca in ožilja ter preprečujejo razvoj kroničnih bolezni.
Vsebujejo tudi veliko hranil in so naravni vir esencialnih vitaminov, mineralov in antioksidantov. Telo te snovi potrebuje za zdrav živčni sistem in za zdrav imunski sistem. Hkrati tudi za dobro delovanje možganov in druge telesne procese.
Superživila tako vsebujejo naravne snovi, ki nas lahko zaščitijo pred številnimi boleznimi, med drugim tudi pred rakom, sladkorno boleznijo tipa 2, upočasnjujejo staranje, pomagajo zniževati holesterol in pripomorejo k boljši zbranosti.
Dobro je torej, da v svojo uravnoteženo prehrano, ki naj bo sestavljena iz več obrokov na dan, vključite še naslednja superživila:
1. Mastne ribe
Mastne ribe so bogat vir zdravih omega-3-maščobnih kislin, ki v našem telesu zmanjšujejo vnetja ter krepijo imunski sistem.
2. Paradižnik, najbolje kuhan
Je vir močnega antioksidanta likopena. Ko paradižnik skuhamo, se sprosti več likopena, zaradi česar v resnici kuhan paradižnik vsebuje več tega močnega antioksidanta, ki varuje moške pred rakom prostate, kot svež paradižnik.
3. Olivno olje
Olivno olje je najbolj zdravo olje. Lahko ga uporabite v solati ali za kuhanje. Je izjemno bogato z antioksidanti.
4. Borovnice
So bogat vir močnih antioksidantov, ki pomagajo zmanjševati škodo, ki jo povzročajo prosti radikali v telesu. Borovnice zato pomagajo zavirati procese staranja in upočasnjujejo pojav cele vrste bolezni.
5. Česen
Česen ima močno protivirusno in antibakterijsko delovanje ter vsebuje hranila, kot je alicin, ki krepi imunski sistem.
6. Zelenolistnata zelenjava
V njej sta čudežni sestavini lutein in zeaksantin, karotenoida, ki sta močna antioksidanta. Največ ju vsebujeta špinača in ohrovt.
7. Temna čokolada
Je bogat vir antioksidantov, saj vsebuje veliko kakavovih delcev. Izberite temno čokolado, ki vsebuje vsaj 70 odstotkov kakavovih delcev.
8. Kislo zelje
Kislo zelje je fermentirano živilo, zaradi česar pomaga, da zaužijemo dovolj zdravih bakterij - probiotikov - in tako izboljšamo prebavo in okrepimo naš imunski sistem.
9. Lanena semena
Prav tako bogat vir omega-3-maščobnih kislin, vsebujejo tudi veliko vlaknin, ki so pomembne za dobro prebavo in zdravje našega črevesa.
10. Stročnice
Stročnice so bogat vir beljakovin in so nepogrešljive v prehrani vegetarijancev. Zmanjšujejo tveganje za pojav raka in so bogate s kalcijem, železom in vitamini B.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV