Vizita.si
Možgani

Zlata leta

2 navadi bosta zmanjšali tveganje za demenco

L. E.
28. 02. 2020 13.16
2

Demenca je huda bolezen možganov, ki povzroči, da začnemo izgubljati spomin, sposobnost mišljenja, orientacijo v prostoru, razumevanje, presojo, tudi sposobnost govornega izražanja. Naši možgani nadzorujejo marsikaj, zato demenca povsem spremeni življenje. Ne vemo, kaj jo povzroča. Čedalje več študij pa kaže, kaj jo pomaga preprečevati.

Švedski znanstveniki so ugotovili, da dve navadi pri ljudeh srednjih let zmanjšata tveganje za razvoj demence oziroma Alzheimerjeve bolezni. Slednja je najpogostejša oblika demence; kar okoli 65 odstotkov bolnikov jo ima.

Raziskovalci z univerze v Göteborgu so odkrili, da so imele ženske, ki so se redno ukvarjale tako s kakšno fizično kot s kakšno umsko aktivnostjo, za 46 odstotkov manjše tveganje, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo, in za 34 odstotkov manjše tveganje, da zbolijo za demenco (kamor torej spadajo še druge bolezni, ki niso Alzheimerjeva bolezen).

Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni
Preberi še
Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni

Do tega zaključka so prišli, potem ko so med letoma 1968 in 2012 spremljali 800 Švedinj, ki so bile ob začetku študije stare od 38 do 54 let.

Morale so izpolniti vprašalnik, s kakšnimi umskimi in fizičnimi aktivnostmi se ukvarjajo. Med slednje je spadal tako tek kot vrtnarjenje, med prve pa tako obiskovanje koncertov kot igranje na inštrument. 

Nato so sešteli tudi, s koliko aktivnostmi se ukvarjajo. Manjše tveganje za demenco so imele tiste, ki so jih imele od 3 do 10.

Kakršna koli fizična aktivnost zmanjšuje tveganje za demenco.
Kakršna koli fizična aktivnost zmanjšuje tveganje za demenco.FOTO: Shutterstock

Pri fizični aktivnosti so jih razdelili v dve skupini – v aktivno in neaktivno.

V aktivni skupini so bile tako ženske, ki so se redno ukvarjale z nizkointenzivno vadbo, kamor so torej uvrstili tudi vrtnarjenje, kot ženske, ki so se redno ukvarjale z intenzivno vadbo, kamor so uvrstili tek in plavanje.

Ženske, ki so bile v aktivni skupini, so imele za 52 odstotkov manjše tveganje za demenco. In imele so za 56 odstotkov manjše tveganje, da razvijejo mešano demenco, pri kateri imajo bolniki več oblik te bolezni.

Ugotovili so še, da fizična aktivnost bolj zmanjšuje tveganje za demenco (torej vse oblike), umska pa za Alzheimerjevo bolezen. A najbolje je, če ima oseba navado, da se ukvarja z nekaj tako umskimi kot fizičnimi aktivnostmi. 

Preventiva je pomembna, kajti prognoza je, da se bo pogostost te bolezni povečevala.

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje
Preberi še
Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje
Ste pretežki in imate preveč maščobe okrog pasu?
Preberi še
Ste pretežki in imate preveč maščobe okrog pasu?
Imeti je treba obe navadi - tako ukvarjanje s fizično kot ukvarjanje z umsko aktivnostjo.
Imeti je treba obe navadi - tako ukvarjanje s fizično kot ukvarjanje z umsko aktivnostjo.FOTO: Shutterstock

Spominčica, slovensko združenje za pomoč pri demenci, priporoča naslednje oblike preventive:

- izogibanje kajenju

- zmernost pri alkoholu

- uživanje čim manj mastne in predelane hrane (Tukaj imajo v mislih nezdrave maščobe in nezdravo predelano hrano. Obstaja pa tudi zdrava maščoba, denimo avokado, in zdrava predelana hrana, denimo ovseni kosmiči.)

- uživanje sadja in zelenjave

- zmerno uživanje soli

- vzdrževanje primerne telesne teže

- nadzorovanje krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

- po fizičnem in umskem delu si vzemite čas za počitek

- poskrbite za dovolj dobrega spanca

- širite obzorja, učite se novega jezika, postavljajte si izzive

- če ste žalostni ali brezvoljni, naj zdravnik presodi, ali nimate morda depresije, nato poskrbite za ustrezno zdravljenje (Depresija namreč povečuje tveganje za demenco.)

- vsaj trikrat tedensko bodite fizično aktivni vsaj 20 minut (že 20 ali več minut sprehoda bo dovolj)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650