V 80-ih letih je namreč veljalo pravilo, da je maščoba tista, ki povzroča prekomerno telesno težo pri večini ljudi. A ta mit se je pred kratkim razblinil, ko so strokovnjaki razkrili, da je bila to večja napaka v prehranskih smernicah, saj so izjemno škodljive v resnici le transmaščobe. Druge maščobe so v uravnoteženi prehrani priporočljive. A v 80-ih letih je preplah, ki so ga prinesle prehranske smernice, privedel do tega, da so se ljudje pričeli izogibati maščobam in so jih pričeli nadomeščati z ogljikovimi hidrati. Še posebej tistimi, ki so imeli dodane sladkorje. Ideja, da nas maščoba naredi debele, je bila izrabljena, tako da so pričeli izdelovati izdelke z manj maščobami ali nizko vsebnostjo maščob. Ker z odvzemem maščobe izdelki niso bili več tako okusni, so jim pričeli dodajati sladkor. Šlo je večinoma za kemijske aditive, ki so povzročili velik porast krvnega sladkorja, sčasoma pa večje težave, kot so debelost, sladkorno bolezen in bolezni srca in ožilja, piše nutricistka iz Seattlea.
''Ko sem bila še otrok, se spominjam, da so ljudje okoli mene in tudi moji starši verjeli tem novim zdravstvenim smernicah in ves čas izbirali manj mastne izdelke. Nič nenavadnega ni bilo, če smo si sami izdelovali recepte, kjer smo pekli stvari brez masla in olj ali pa naročali v restavracijah bele omlete, da ne bi zaužili rumenjaka. Ko danes pomislim, kako noro je bilo to, prav rumenjaki so namreč eno najbolj hranilnih živil. A kako naj bi vedeli, da so zdravi, če so vsi preostali naročali belo omelto,'' priznava. Kasneje je sama raziskovala, kaj najbolje utreza njenemu telesu - jedla je šestkrat na dan, nato prehrano bogato z ogljikovimi hidrati, štela je kalorije, uživala visoko beljakovinsko dieto in dieto z nizkim vnosom maščob. "Nič ni delovalo. Da ne omenjam celo vrsto prebavnih težav, s katerimi sem se spopadala v času svojega eksprimentiranja. Zdelo se mi je, da vse, kar sem dala v usta, ni bilo dobro za mojo prebavo, a nikoli nisem odkrila vzroka težav.''
Nato se je le podučila o maščobah, o težavah s prebavo in vnosu sladkorja in se odločila, da še enkrat drastično spremeni svojo prehrano.
Pričela je s sedem dnevnim detoksom sladkorja
Leta 2017 se je odločila, da se bo za teden dni popolnoma odpovedala sladkorju. Odpovedala se je vsemu dodanemu sladkorju, pojedla pa je tudi minimalno sadja, saj vsebuje veliko naravnega sladkorja. Namesto tega je jedla neomejeno količino zelenjave. "Pred tem sem že kuhala z zdravimi olji, kot je olivno olje, avokado ali kokosovo olje, jedla sem cela jajca in občasno oreščke. A sedaj sem pojedla še več zdravih maščob. Če sem prej pojedla tako, kot je priporočena porcija 1/8 avokada, sem nato pojedla polovico ali cel avokado. Pričela sem uporabljati tudi Ghee, saj je brez laktoze, poleh tega vsebuje v maščobi topne vitamine in minerale, kot so selen, vitamin K2 in linolensko kislino. Uživala sem ga, ker je lahek za prebavo, bogat s hranili in ker me je nasitil za dolgo ter mi dal energijo za ves dan.''
Dodala je več maščob v prehrano in odstranila živila, ki so ji povzročala prebavne težave
Poleg tega, da je v prehrano dodala zdrave maščobe in zmanjšala vnos sladkorja, je iz prehrane izločila živila, ki so ji povzročila prebavne težave. "Moje telo se še nikoli ni počutilo tako dobro! Napihnjenosti skoraj ni bilo več, imela sem občutek sitosti po obroku in imela sem dovolj energije za ves dan. Več sem lahko telovadila in tudi želja po sladkem se je zmanjšala."
Preden svojo prehrano močno spremenite, se seveda o tem pogovorite s prehranskim svetovalcem ali zdravnikom, a pomembno je, da se maščobam ne izogibate. Maščobe so pomembne za naše zdravje, saj pomagajo absorbirati v vodi topne vitamine (A, D, E in K), pomagajo uravnavati telesno temperaturo, pomagajo ohranjati hormonsko ravnovesje, povečujejo občutek sitosti, izboljšujejo delovanje možganov in prispevajo k zmanjšanju telesne teže, če jih uživamo v uravnoteženi prehrani.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV