Vizita.si
S čuječnim prehranjevanjem so ljudje izgubili kar šestkrat več teže.

Zdravje

5 idej za bolj učinkovito hujšanje

L. E.
04. 05. 2018 08.28
1

Ne morem in ne morem izgubiti odvečnih kilogramov, se pritožujejo mnogi. V resnici je recept za učinkovito hujšanje preprost: porabiti morate več energije, kot je zaužijete. Da bi vam to uspelo, pa smo zbrali še nekaj idej. Zdravo telo ni nekaj nedosegljivega.

S čuječnim prehranjevanjem so ljudje izgubili kar šestkrat več teže.
S čuječnim prehranjevanjem so ljudje izgubili kar šestkrat več teže.FOTO: iStock

1. Jejte počasi

Japonski raziskovalci z univerze Kyushu so ugotovili, da na telesno težo močno vpliva, kako hitro se prehranjujemo. Ali ste med tistimi, ki sploh ne razmišljate, ko jeste? Zraven gledate televizijo in niti za trenutek ne prisluhnete telesu, da bi vam povedalo, koliko je dovolj? V japonski študiji, v kateri je bilo udeleženo 60 tisoč ljudi, ki so jih spremljali šest let, se je pokazalo, da imajo tisti, ki se prehranjujejo počasi za kar 42 odstotkov manj možnosti, da bi bili pretežki.  Raziskovalci so prepričani, da je zdravo žvečiti počasi, uživati v vsakem grižljaju, si vzeti čas za vsak obrok. Kar okrog 20 minut naj bi namreč trajalo, da možgani dobijo sporočilo, da je želodec poln. Pri hujšanju nam torej ta nasvet pomaga, ker ustavi prenajedanje. Hkrati Japonci pravijo, da s počasnim prehranjevanjem dejansko celo prej začutimo sitost.

2. Čuječno prehranjevanje

Počasen in osredotočen način prehranjevanja nekateri imenujejo tudi čuječno (zavestno) prehranjevanje. Študija univerze v Severni Karolini je pokazala, da je samo ta sprememba v prehranjevanju povzročila, da so ljudje izgubili v istem času kar šestkrat več odvečne teže. Po koncu študije so novo število kilogramov tudi obdržali. To pa res ni navada, ki bi jo bilo težko privzeti, kajne? Še posebej, če radi kuhate z zdravimi živili in si znate tudi z zdravo hrano pripraviti prave poslastice za okušalne brbončice. Tu je sicer dobro opozoriti, da ljudje, ki se že zelo dolgo nezdravo (zelo sladko, slano, mastno) prehranjujejo, potrebujejo nekaj časa, da se njihove brbončice privadijo na drugačne okuse. Ne obupajte.

Preberite si še: kako začeti teči?

3. Dan se začne z zajtrkom

Z zajtrkom se zažene presnova, ki tako čez cel dan deluje bolj učinkovito. Prav lenobna presnova je lahko sicer vzrok prevelikega števila kilogramov. Marsikdo sicer trdi, da zjutraj ne more vase spraviti niti grižljaja. A to je navada. In vsako navado lahko spremenite. Začnite z zelo majhnim zajtrkom ter počasi zjutraj uživajte vse več hrane. Zajtrk je resnično lahko obilen, saj je prav, da si ga predstavljate kot nekakšno gorivo. In zjutraj oziroma dopoldne ne pozabite uživati polnovrednih ogljikovih hidratov in sadja. Teh dveh skupin živil se ljudje, ki hujšajo, mnogo krat po nepotrebnem izogibajo. Neresnično prepričanje je, da redijo. Redijo enostavni ogljikovi hidrati, ki bi morali na jedilniku predstavljati nekaj, s čimer se le občasno pregrešite. Polnovredne ogljikove hidrate pa je nujno uživati, saj nam dajejo energijo. Polnozrnat kruh, ovseni kosmiči, proso in druga žita. Nikar ne mislite, da so ti vzrok za preveliko številko na tehtnici. Prav tako posegajte brez skrbi po sadju. Narava nam je dala zmožnost, da okusimo sladko, in tudi hrano, ki je naravno sladka. Sladek okus nas pomirja pa tudi preprečuje, da bi si zaželeli nezdrave sladke hrane.

Tudi če hujšate, si privoščite obilen, a zdrav zajtrk.
Tudi če hujšate, si privoščite obilen, a zdrav zajtrk.FOTO: iStock
Čaj lahko pijete tudi ohlajen.
Čaj lahko pijete tudi ohlajen.FOTO: iStock

4. Skodelica zelenega čaja

Čaj ni nekaj, kar se uživa le pozimi. Ko je vreme toplejše, lahko pijete ohlajenega. In koristno bi bilo poseči po zelenem čaju, je pokazala kitajska študija. To pa zato, ker zeleni čaj vsebuje sestavino, ki so jo poimenovali EGCG. V našem telesu dejansko pomaga odstraniti odvečne maščobne zaloge. Raziskovalci pa so za povrh ugotovili, da nam izboljšuje spomin. Tako in tako je treba vsak dan spiti dovolj tekočine in del je lahko užijete tudi z zelenim čajem.

Preberite si še: zgodba Rebeke Dremelj

5. Manjša porcija, manjši krožnik, manjša vilica …

Morda malce hecna ideja, toda študija ameriške univerze Cornell je pokazala, da pomaga. Ljudje so v celem dnevu zaužili manj energije, če so pazili, da so si že na začetku odmerili manjšo porcijo. Torej recite si – raje si najprej na krožnik naložim manj; če bom še lačen, se lahko vrnem po še. Da so to dosegli, je bilo ljudem v pomoč tudi, da so uporabljali manjše krožnike in tiste vilice, ki jih običajno uporabimo za sladice. Še posebno pa je bil ta pristop v pomoč, če so se ljudje odločili, da se bodo pregrešili. Na ta način so pojedli manj nezdrave hrane. In tudi, ko nakupujete v trgovini, vedno raje kupite manj in si recite, da se boste že vrnili še enkrat, če se izkaže, da ste se zmotili. Ker vam bo to odveč, boste namreč enostavno pojedli tisto, kar boste imeli doma. To pa bo bolj zdrava hrana. Če pa boste izbrali nekaj nezdravega, bo tega tako malo, da ne boste mogli pretiravati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650