Naše zdravje se začne v našem črevesju. Dobra prebava je ključnega pomena za dobro zdravje, saj omogoča, da naše telo prejme hranila, ki jih potrebuje in s katerimi lahko pomaga, da dobro delujejo vsi preostali deli telesa. Če se spopadate s slabo prebavo, se lahko spopadete z naslednjimi težavami:
– vetrovi,
– napihnjenostjo,
– drisko,
– zaprtjem,
– bolečinami v trebuhu, krči,
– avtoimunskimi boleznimi, kot je fibromialgija, in kronično utrujenostjo,
– nevromišičnimi boleznimi,
– pomanjkanjem vitamina B12.
Če se spopadate s katero od teh težav, je pomembno, da ozdravite svoje črevesje in znova vzpostavite dobro prebavo. Tu je 5 ključnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.
1. Jemljite kakovostne probiotike
Leta 1907 je Nobelov nagrajenec Elie Metchnikoff predstavil koncept probiotikov. Objavil je študijo, ki je povezala dolgo življenjsko dobo z uživanjem fermentiranega mleka, ki vsebuje Lactobacille – seve bakterij, ki proizvajajo mlečno kislino in pomagajo vzdrževati zdravo črevesno floro. Danes pa so probiotiki v obliki prehranskih dodatkov na voljo v vsaki lekarni. Da bi izbrali dobre probiotike, se prepričajte:
– da vsebujejo od 5 do 10 milijard probiotičnih mikroorganizmov;
– da izberete probiotike v kapsulah, saj so boljši od tistih v tekoči obliki, ki večinoma ne preživijo do črevesja, saj jih uniči že želodčna kislina;
– vsebujejo naj različne vrste bakterij, ki imajo različne pozitivne učinke na črevo. Nekatere pomagajo pri prebavi, nekatere pri absorpciji vitaminov, spet druge izboljšujejo delovanje črevesa.
2. Izogibajte se prekomerni uporabi antibiotikov
Antibiotiki uničujejo bakterije. Poleg tistih slabih v črevesu tudi tiste pozitivne bakterije v prebavilih, ki jih nujno potrebujete za dobro prebavo. Prav zato se mnogim med jemanjem antibiotikov poruši prebava, strokovnjaki pa svetujejo, da zato probiotike jemljite že med jemanjem antibiotikov. Vsekakor pa se izogibajte prekomerni rabi antibiotikov in sledite navodilom svojega zdravnika, ki bo najbolje ocenil, kdaj je primerno, da jemljete antibiotike in kdaj ne.
3. V svojo prehrano vključite fermentirana živila
Fermentirana živila spodbujajo razrast dobrih bakterij v vašem črevesu. Nekatera najboljša fermentirana živila so:
– kislo zelje,
– kisla repa,
– jogurt,
– fermentiran tofu,
– kambuča.
4. Uživajte manj rafiniranega sladkorja
Poleg številnih drugih težav, kot so povečanje vnetij v telesu, pridobivanje telesne teže in hormonsko neravnovesje, rafinirani sladkor prav tako spodbuja razrast slabih bakterij v črevesu in slabša ravnovesje dobrih bakterij v prebavilih. Prav zato se v primeru slabe prebave zagotovo izogibajte rafiniranemu sladkorju in različnim slaščicam, ki ga vsebujejo.
5. Znižajte raven stresa
Podobno kot v hrbtenjači nevroni pokrivajo tudi vaši črevesno steno, kjer pošiljajo informacije po telesu. Povezava možganov in črevesa tako pojasnjuje, zakaj je stres tako povezan z zdravjem črevesa. Ko smo pod stresom, možgani pošiljajo črevesju sporočilo, da oblikuje določene kemikalije. Te kemikalije vplivajo na to, kako dobro deluje vaše črevesje.
Da bi zmanjšali raven stresa v življenju, najprej poglejte svoje vsakodnevne aktivnosti in preverite, ali lahko uvedete kakšne spremembe, s katerimi boste zmanjšali količino stresa v vašem življenju. Poleg tega pomagajo še tehnike sprostitve, kot so meditacija, joga, šport, smeh, aromaterapija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV