Od majhnih otrok do odraslih in starejših, večina nas vsakodnevno preživi preveč časa pred zasloni. Zanimivih vsebin je v izobilju in zato mnogokrat pozabimo na posledice, ki jih prekomerna uporaba povzroča na naše fizično in psihično zdravje.
1. Težave s spanjem
Količina časa, ki ga preživimo pred zasloni, neposredno vpliva na kakovost našega spanca, saj modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, moti proizvodnjo spalnega hormona, melatonina v telesu. Istočasno lahko to ohranjanje telesa v budnem stanju sprosti kortizol – stresni hormon.
Torej, kadar zvečer pred spanjem gledamo televizijo, telefon ali računalnik, tudi če le za kratek čas, s tem zmedemo svoje telo, zaradi česar težje zaspimo. Posledice nezadostnega spanca so nižja raven energije, razdražljivost, težave s spominom ter pozornostjo in zmanjšana kognitivna funkcija.
2. Vpliv na oči
Genetika ima nesporen vpliv na vid, vendar pri tem ni za zanemariti tudi druge dejavnike kot je uporaba digitalnih naprav. Vsi, ki večino dneva preživimo pred zasloni, se slej kot prej srečamo s kratkoročnimi posledicami, kot na primer pekoče, suhe oči, zamegljen vid in glavobol.
Razlog za to je, da kadar strmimo v zaslone, mežikamo manj. Vse več je študij, ki odkrivajo povezavo med kratkovidnostjo in količino časa, preživetega pred zasloni. Poleg obremenitve oči, prekomerna uporaba telefona vpliva tudi na držo in lahko povzroči bolečine v vratu in ramenih.
3. Povečanje telesne mase in sladkorna bolezen
Prekomerno preživljanje časa pred zasloni pogosto spremlja sedeč način življenja, ki skupaj s posledicami slabega spanja poveča naš apetit. Poleg tega smo med uporabo naprav bolj izpostavljeni reklamam, ki nas lahko premamijo k bolj nezdravem prehranjevanju.
Dokazano je, da lahko sedeč življenjski slog povzroči zvišanje inzulina in glukoze v krvi, česar posledica je kopičenje maščobe v krvnem obtoku. Zaradi povečanega tveganja za debelost smo tako tudi bolj dovzetni za kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa dve in bolezni srca.
4. Slabši čustveni razvoj in socialne spretnosti
Uporaba digitalnih naprav je dejavnost, pri kateri ni veliko interakcij v resničnem svetu, vse se dogaja na zaslonu. Pasivnost gledalca lahko dolgoročno pripelje do oslabljenih komunikacijskih sposobnosti in občutkov osamljenosti.
Še posebej so te posledice nevarne za otroke, saj je njihov družbeni razvoj odvisen od interakcije z vrstniki in odraslimi. Čas, preživet pred zaslonom, je povezan tudi s čustvenimi težavami in stabilnostjo, ki je navadno manjša pri ljudeh, ki veliko časa preživijo, zazrti v digitalne naprave.
5. Nižja samozavest
Pretirano preživljanje časa v virtualnem svetu lahko negativno vpliva na dojemanje samega sebe. Prek družabnih medijev se konstantno primerjamo z drugimi in bolj kot za svojo resnično podobo, skrbimo za virtualno. Za otroke in mladostnike so tveganje spletnega nasilja in težave s samopodobo še bolj nevarne kot za odrasle.
Digitalne naprave so postale nepogrešljiv del našega vsakdana in se jim je nemogoče povsem izogniti. Dobra novica je, da lahko tveganje za omenjene posledice zmanjšamo z omejitvijo časa pred zasloni ter večjo telesno aktivnostjo.
Vizita e-novice
Vir: theraspecs.com, drkarahartl.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV