To, kako veliko porcijo si naložimo, vpliva na to, koliko pojemo. V ameriški študiji so udeleženci sedeli za mizo in jedli juho. Polovica skledic je bila počasi in nezaznavno, medtem ko so udeleženci jedli, spet napolnjenih skozi cevko, ki je bila skrita pod mizo. Tisti, ki so jedli iz teh skledic, so pojedli za 73 odstotkov več juhe, čeprav kasneje sploh niso mogli verjeti, da so pojedli toliko več! Čeprav vam najbrž krožnika nihče ne bo na skrivaj polnil, je dobro, da se zavedate, da boste verjetno pojedli toliko, kot bo na vašem krožniku.
Ko se navadimo okusa določene hrane, nam ta povzroča manj užitka, zaradi česar se je prej nasitimo. Če pa imamo krožnik z zelo raznoliko hrano, se to ne zgodi. Raziskovalci so ugotovili, da so ljudje pojedli štirikrat več, ko so jim dali na krožnik več različnih živil. Bolj kot so bila ta raznolika, več so ljudje pojedli. Zaradi tega pojemo toliko več, ko smo v samopostrežnih restavracijah.
3. Nismo pozorni
Če se prehranjujemo, medtem ko delamo nekaj drugega – delamo, gledamo televizijo, brskamo po socialnih omrežjih – bomo pojedli več. Takrat namreč ne začutimo prej opisanega impulza, da določenega živila po določeni količini ne želimo več jesti. Ker nismo pozorni, tudi niti ne ugotovimo takoj, da smo že siti. In to se sploh ne konča pri tem enem obroku! Ker našim možganom ni prav dobro ostalo v spominu, da smo že jedli, prej spet začutimo lakoto.
4. Alkohol
Alkohol zmanjša naš nadzor nad obnašanjem in poveča impulzivnost. Poleg tega daje občutek, da je hrana okusnejša.
5. Uživanje hrane v družbi
Tudi takrat pojemo več. In celo začnemo izbirati hrano, po kateri posegajo tisti, s katerimi smo. Tudi, če je sicer nikoli ne uživamo. Zavede nas lahko tudi to, da naša družba pretirava s hrano.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV