Zdi se, da se, ko je govor o različnih boleznih, ljudje delimo na tiste, ki ob vsaki bolečini skočijo v zrak, in tiste, ki ignorirajo še tako hude simptome, nobena bolečina pa jim praktično ne more do živega. Dobro se je zavedati, da so določeni simptomi res premostljive narave in večina jih ni razlog za preplah, ob določenih pa vsekakor ne bi smeli zgolj skomigniti z rameni in jih prezreti.
1. Vztrajni glavoboli
Vsi imamo včasih glavobol, ki je lahko posledica stresnega dneva ali ostalih stvari. Če pa se naši glavoboli pojavljajo že nekaj tednov, celo mesecev ali let, je vsekakor čas, da obiščemo zdravnika, posebej če so tako hudi, da ne zmoremo več opravljati vsakodnevnih aktivnosti in obveznosti.
Stroka pri tem poudarja, da bi morali biti še posebej pozorni, če imamo nenavadne glavobole, ki jih še nikoli nismo imeli – bolečine ali občutke, ki niso običajni, dodatno pa, če glavobole spremlja bruhanje. Ta simptom bi lahko namreč kazal na bolezen v možganih, v nekaterih primerih celo na krvni strdek.
2. Bolečine v prsnem košu
Zaradi prehlada in okužb dihal se pogosto vname hrustanec poleg reber, kar lahko povzroči bolečino v prsih. Pljučnica ali plevritis, vnetje sluznice pljuč, lahko privede tudi do bolečin v prsih ali rebrih. Bolečine v prsnem košu lahko kažejo na nekaj tako preprostega kot mehurček plina v želodcu, v hujših primerih pa na srčni infarkt.
Za bolečino v prsih sta lahko tako tudi kriva želodec ali srce. Kadar živec v bližini srca (imenovan vagusni živec) zaradi srčnega infarkta postane razdražen, lahko namreč povzroči želodčne simptome.
Kako razlikovati in kako vedeti, za kaj gre? Če se bolečina zaustavi ob zaužitju rupuruta ali nekaterih drugih tablet za želodec z antacidom, bolečina zelo verjetno ni povezana s srcem. Če pa nenadoma začutite ostro in topo bolečino v prsnem košu, pa gre vsekakor lahko za srčni infarkt – v tem primeru ne oklevajte!
3. Bolečine v trebuhu
Abdominalno bolečino ali bolečino v trebuhu čutimo od časa do časa vsi, razlogov pa je veliko. Bolečine v trebuhu, ki se pojavijo pred jedjo, hrana pa občutek bolečine lajša, lahko kaže na razjedo želodca.
Zdravljenje je v tem primeru preprosto. Če se bolečina pojavi med samo jedjo in predvsem ob uživanju točno določene vrste hrane, lahko govorimo o gastritisu – vnetje želodčne sluznice, težave z žolčnikom ali pa težave s trebušno slinavko.
Resnejši vzroki za bolečine v trebuhu lahko vključujejo težave s krvnimi žilami, ki hranijo črevesje, ali z aorto (arterija, ki iz srca črpa kri, ki vsebuje kisik, v druge dele telesa), žolčne kamne, obstrukcijo črevesja, okužbo itd. ali celo raka. Vsi omenjeni bolečine in simptomi zapisanih bolezni se nekoliko razlikujejo, hkrati pa so si med seboj podobni, zato je ob prisotnosti tovrstnih bolečin priporočljivo obiskati zdravnika, ki vam bo lahko postavil diagnozo.
4. Modrice
Modrica, ki se pojavi ob udarcu telesa v določen predmet ali element, ter se obarva modro-vijoličasto, v naslednjih dneh pa pridobi rumeno barvo, je normalna. Normalno je tudi, da se ljudje pogosto ne spomnimo, kam smo se udarili ali oplazili svoje telo, kljub temu pa takšne modrice, posebej tiste, ki so ob dotiku boleče, niso nič neobičajnega.
Razlog za bolj natančno opazovanje in spremljanje, navsezadnje pa tudi za obisk zdravnika, pa so ponavljajoče se modrice na istih mestih, ki ob dotiku morda niso boleče, dodatno pa se pojavljajo morda na mestih, kamor se nikakor ne bi mogli večkrat zaporedoma udariti, lahko nakazujejo na motnjo strjevanja krvi. Dodaten razlog za modrice so lahko tudi določena zdravila, ki redčijo kri – varfarin ali denimo aspirin.
5. Težave z dihanjem
Če imate prehlad, težave s sinusi ali alergije, ki povzročajo zamašitev nosu, je oteženo dihanje normalen odziv telesa. Če pa se težave s sinusi ali alergije pojavljajo dlje časa, je morda potreben obisk zdravnika.
Pri ljudeh, ki nimajo kondicije in se na splošno premalo gibljejo, v njihovem vsakdanjiku preprosto ni dovolj aktivnosti, so lahko že na splošno bolj nagnjeni k pogostejši zasoplosti in težavam z dihanjem, a če je dihanje močno oteženo že ob najmanjšem naporu in najmanjši aktivnosti, vsekakor obiščite zdravnika. Oteženo dihanje ne nakazuje vedno le težav s pljuči, temveč se lahko težava skriva tudi v srčno-žilnem sistemu ali slabokrvnosti.
Vizita e-novice
Vir: TheHealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV