1. Pomaga pri uravnavanju teže
Ker humus vsebuje čičeriko, je bogat z beljakovinami. Te pa pomagajo preprečevati, da bi prišlo do skokov sladkorja v krvi. To je pomembno za celostno zdravje, pa tudi za to, da lažje dosežemo in ohranjamo primerno težo. Če ne bo skokov krvnega sladkorja ne bo velike želje po sladkem ali nezdravi hrani. Dlje časa bomo tudi siti. Ker ima humus veliko železa, nam daje tudi energijo. Zaradi tega se bomo morda lažje držali cilja, da se dovolj gibamo.
2. Preprečuje slabokrvnost
Ena skodelica čičerike vsebuje četrtino železa, ki ga je priporočljivo zaužiti na dan. Poleg tega vsebuje še vitamin C, ki ga telo potrebuje, da železo lahko absorbira. Če humus pripravimo z limoninim sokom, ga zaužijemo še dodatno porcijo. Humus je torej odličen namaz za vse, ki imajo težave s slabokrvnostjo. Vitamin C pa je za povrh zvezda med antioksidanti. Ker je eden najbolj raziskanih, vemo, da pomaga na najrazličnejše načine. Od tega, da krepi imunski sistem, do tega, da pomaga ohraniti elastičnost kože.
3. Izboljša prebavo in pomaga pri razstrupljanju
Čičerika je bogata z vlakninami. Te izboljšajo delovanje prebavnega sistema. Tudi tako, da hranijo dobre bakterije v našem črevesju. Zdrava mikrobiota med drugim krepi imunski sistem, saj se ta nahaja v črevesju. Poleg tega varuje pred kolorektalnim rakom. Ker uživanje vlaknin izboljša izločanje, pa tudi pripomore k učinkovitejšemu izločanju toksinov iz telesa. Sicer se lahko ti zadržujejo v črevesju in se skozi njegove stene absorbirajo nazaj v krvni obtok. A eno opozorilo: vlaknine bodo dobrodejne samo, če boste uživali dovolj tekočine.
4. Odličen za kosti
Tudi s sezamom zaužijemo beljakovine, vlaknine in železo, ki še izboljšajo prej opisano delovanje čičerike. Poleg tega ta semena, iz katerih je narejen tahini, vsebujejo vitamin E, zdrave nenasičene maščobe ter cink, kalcij, magnezij, baker in mangan. Dobro se je le zavedati, da je tahini narejen iz oluščenih semen, ki imajo teh snovi manj kot neoluščena. A vedno lahko humusu dodate še slednja. Ker je sezam tako bogat z minerali, je odličen za zdravje kosti. Baker pa je poleg tega zelo blagodejen še pri revmatoidnem artritisu, ki prav tako lahko povzroči težave s kostmi.
5. Ima blagodejne učinke tako hvaljene mediteranske diete
Ogromno študij je že pokazalo, da ima mediteranski način prehranjevanja dober vpliv na zdravje. Še posebej je blagodejen za srce. Humus pa vsebuje olivno olje in česen, dve živili, ki sta med najbolj raziskanimi in hvaljenimi.
6. Odličen za srce
Ne le zaradi česna in olivnega olja. In ne le zaradi beljakovin, ki, kot smo povedali v prvem odstavku, pomagajo uravnavati krvni sladkor. Vlaknine so poleg beljakovin najpomembnejše hranilo za uravnavanje krvnega sladkorja. Za srce pa je humus zdrav tudi, ker čičerika vsebuje ogromno za srce blagodejnih rastlinskih antioksidantov, sezam pa minerale, kot je magnezij, ki je ključen za zdrav krvni pritisk. V sezamu so poleg tega rastlinske snovi, ki se imenujejo lignani. Ti imajo zmožnost, da uravnavajo holesterol. Zaradi vsega tega je humus izredno zdrav za srce in celotno ožilje. To pa nas varuje pred infarktom in kapjo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV