Človeško telo je v času spanja, kljub temu da ležimo, še vedno aktivno, saj prebavlja hrano, dovaja kisik, briše odvečne podatke, pretaka kri in se obnavlja. Kako učinkovito pa deluje, je v večini odvisno od položaja, v katerem spimo, zatrjujejo raziskovalci ene izmed študij, z nazivom Health and human research.
Ugotovili so tudi, da je položaj spanja na levem boku optimalno najboljši za naš počitek in obnavljanje telesa ter nemoteno delovanje telesnih funkcij. Tu je šest razlogov, zakaj.
Boljša prebava
Spanje na levi strani boka naj bi omogočalo boljšo prebavo zaužite hrane. Na ta način namreč hrani omogočamo lažji prehod v debelo črevo in zmanjšamo pritisk na trebušno slinavko ter omogočamo lažji pretok prebavnih encimov. Čeprav ste morda večkrat slišali nasvet, da pred spanjem ni dobro jesti, ker se hrana ne bo prebavila, to ne drži. Naše telo kljub spanju namreč nadaljuje osnovne funkcije, med katerimi je tudi prebavljanje hrane. S spanjem na levem boku, bomo zjutraj prav gotovo šli na veliko potrebo, kar je tudi zelo zdravo.
Neobremenjeno srce
Kadar ležimo na levem boku, razbremenimo svoje srce, ki ima precej težko nalogo – konstantno črpanje in dovajanje krvi. Na delovanje srca vpliva vrsta dejavnikov, kot so zdrava prehrana, gibanje in aktivnosti, stres, kajenje, alkohol ter tudi položaj, v katerem zaspimo. Zato naredite lastnemu srcu uslugo in se poskusite navaditi zaspati na levi strani boka, saj boste na ta način olajšali limfno drenažo proti srcu in cirkulacijo stran od srca. Tudi če ste noseči, je priporočljivo spati na levem boku, ker bo tako vaša prekrvavitev maternice boljša, hkrati pa boste preprečili pritisk na jetra.
Lajša bolečine v hrbtenici
Če pogosto občutite bolečine v hrbtenici, se lahko eden od razlogov skriva tudi v nepravilnem spalnem položaju. Poskusite zaspati na levem boku, saj boste na ta način ublažili hrbtenični stres, vaša hrbtenica bo tako raztegnjena in posledično vas zjutraj ne bosta bolela hrbet in vrat.
Odpravlja škodljive snovi
Leva stran telesa je dominantna limfna stran. Limfni sistem pa skrbi, da se iz telesa redno izločajo toksini in strupi. Če boste spali na levem boku, boste svojemu telesu med spanjem pomagali izločiti stupe, ki ste jih med dnevom nabrali.
Blaži težave z zgago
V položaju spanja na levem boku se nahaja želodec pod srčno mišično zapiralko, ki povezuje požiralnik in želodec. Z levim stranskim pragom se vsebina iz želodca ne bo vrnila v požiralnik in tako povzročila pekoče zgage. Če se soočate torej s kroničnimi težavami z bolečinami v želodcu in pekočo zgago, vam lahko ta spalni položaj pomaga ublažiti simptome.
Preprečuje smrčanje
Tisti, ki imajo težave s smrčanjem, v tem položaju manj pogosto smrčijo, saj le ta omogoča, da se jezik in grlo nahajata v nevtralnem položaju in da so dihalne poti prehodne.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV