1. Gretje področja
Če so vaše bolečine v hrbtu močne že zjutraj, ko se zbudite, si lahko pomagate tako, da si podložite grelno blazino na področje, kjer se pojavlja bolečina. Toplota bo ogrela vaše mišice, ublažila otrdelost mišic in pomagala preprečiti mišične krče, ki se lahko pojavijo med gibanjem. Toplota pospeši prekrvavitev področja in pomaga zmanjšati bolečine.
2. Redne masaže
Masaža lahko pospeši pretok krvi po telesu, zmanjša stres, sprosti mišice in spodbudi proizvodnjo endorfinov - hormonov sreče in naravnih blažilcev bolečine. Tudi raziskave so pokazale, da masaža ne izboljša le razpoloženja, ampak pomaga tudi zmanjšati bolečine v hrbtu.
3. Joga
Pri jogi izvajamo veliko razteznih vaj, ki pomagajo raztegniti otrdele in zakrčene mišice, ki so velikokrat vzrok bolečin v hrbtu. Prav zato lahko z redno vadbo joge ali druge telovadbe, ki vključuje raztezne vaje, dokazano zmanjšate bolečine v hrbtu. Joga pomaga pospešiti cirkulacijo krvi po telesu, kar prispeva k hitrejšemu zdravljenju tkiv in zmanjševanju bolečine. Prav tako vključuje dihalne vaje, ki pomagajo, da se poviša nivo kisika v krvi, da zmanjšamo nivo stresa in pospešimo proizvodnjo endorfinov - naravnih blažilcev bolečine.
4. Izberite primeren vzglavnik
Že dolgo časa niste zamenjali svoje žimnice za spanje? Če se zjutraj zbujate z bolečinami v hrbtu, je morda čas za menjavo. Izberete lahko takšno, ki bo vašemu hrbtu nudila boljšo oporo, prav tako bodite previdni pri izbiri vzglavnika, kjer izberite takšnega, ki bo omogočal, da je vaš vrat vzravnan. Navadno gre za nižje vzglavnike z anatomsko obliko.
5. Vroča kopel
Nikar ne podcenjujte sprostitvenega učinka, ki ga ima vroča kopel na bolečine v hrbtu. Vaše mišice se lahko v topli kadi sprostijo celo do te mere, da se lažje raztezajo. Čeprav je kopel sprostilna in nekateri lažje zaspijo po njej, ima tudi številne druge pozitivne učinke na naše telo. Mišice dobro ogreje in pospeši prekrvavitev, zaradi česar se zmanjšajo bolečine v mišicah.
6. Telovadba v vodi
Pomaga lahko tudi telovadba v vodi, saj voda zmanjšuje pritisk na sklepe in blaži bolečine v mišicah. Plavanje je v primeru bolečin v hrbtu lahko dobra izbira. Če imate raje toplejše bazene, se lahko odločite tudi za vadbo v toplejših bazenih ali vodno terapijo (hidroterapija).
7. Opazujte svoje telo
Pomembno je tudi, da opazujemo svoje telo in smo pozorni na to, po katerih aktivnostih nas prične boleti hrbet. Prav tako tudi, katere aktivnosti nam pomagajo ublažiti bolečino v hrbtu. Dejstvo je, da sami pogosto najbolje poznamo svoje telo, saj lahko že samo z opazovanjem, po katerih aktivnostih se počutimo bolje in po katerih slabše, odkrijemo, kaj je za nas najboljši ukrep. Zato zaupajte svojemu telesu in notranjemu občutku in izberite tiste nasvete, ob katerih občutite izboljšanje. Če opazite, da vam določene stvari ne ustrezajo, pa jih, če je le mogoče, prenehajte izvajati ali jih vsaj omejte.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV