8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

ZDRAVJE

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

S.B.
12.12.2019, 8:42
0

Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Vsako ledvico sestavlja približno milijon drobnih filtrov ali nefronov. Osnovna naloga ledvic je prečiščevanje odpadnih snovi. Vsak dan se v ledvicah prečisti 180 litrov krvi, izloči pa se 1,5 do 2 litra seča in z njim škodljivi presnovki, vendar imajo ledvice tudi druge koristne funkcije, kot je sodelovanje pri uravnavanju krvnega tlaka in tvorjenju rdečih krvnih celic.

Matej Pečovnik: Prav ta bulica mi je verjetno rešila življenje!
PREBERI ŠE

Matej Pečovnik: Prav ta bulica mi je verjetno rešila življenje!

Ledvične bolezni in simptomi

Ledvične bolezni potekajo tiho, brez posebnih znakov, vendar močno vplivajo na kakovost življenja. Simptomi, ki jih povzročajo bolezni ledvic in sečnih izvodil, se razlikujejo glede na vrsto bolezni in prizadeti del. Med splošna simptoma spadata zvišana telesna temperatura in slabo počutje. Sprememba pri nočnem uriniranju je prav tako lahko  pokazatelj ledvičnih bolezni, če opažate, da morate ponoči večkrat na stranišče, je lahko to eden izmed simptomov bolezni ledvic. Na ledvično bolezen lahko opozarjajo tudi otekanje, penjenje seča, ki postane bolj svetel, pa tudi zvišan krvni tlak, ki že sam po sebi lahko okvari ledvice. Zaradi nastanka kronične ledvične bolezni med najbolj ogrožene spadajo sladkorni bolniki, ljudje z zvišanim krvnim tlakom, s srčno-žilnimi boleznimi, tisti, katerih svojci so imeli kronično ledvično bolezen, starejši od 60 let in moški z boleznimi prostate.

Ledvične bolezni potekajo tiho, brez posebnih znakov, vendar močno vplivajo na kakovost vašega življenja.
Ledvične bolezni potekajo tiho, brez posebnih znakov, vendar močno vplivajo na kakovost vašega življenja. / FOTO: Dreamstime

Kako lahko pomagate ohraniti zdravje ledvic?

Bodite telesno dejavni

Zaradi debelosti so ledvična telesca preobremenjena in začnejo propadati. Ledvice se postopoma zmanjšujejo in počasi odpovedujejo. Zato je izjemnega pomena, da poskušate ohranjati zdravo telesno težo in ste redno zmerno telesno aktivni vsaj trikrat na teden po eno uro oziroma 30 minut vsak dan do zadihanosti.

Redno nadzorujte raven sladkorja v krvi

Povečanje količine beljakovin v seču je prvi znak poškodovanih ledvic, ob tem je ledvično delovanje običajno še normalno. Poškodbe ledvic zaradi sladkorne bolezni lahko preprečimo ali omilimo, če so odkrite dovolj zgodaj. Zelo je pomembno, da preprečite okvaro ledvic s tem, da ohranite nadzor nad ravnjo krvnega sladkorja – z zdravim življenjskim slogom ali z zdravili, kadar je to potrebno.

Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo ...
PREBERI ŠE

Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."

Redno si merite krvni tlak

Glavni vzrok za okvaro ledvic je dolgotrajno povišan oziroma neurejen krvni tlak, povzroči pa tudi hitrejše napredovanje že obstoječe ledvične bolezni. Velja tudi obratno: ledvične bolezni pogosto povzročijo visok krvni tlak. Povišan krvni tlak ne boli in ne prinaša večjih težav, ledvice pa okvari, saj povzroča zoženje ledvičnih arterij in s tem zmanjša dotok krvi vanje. Zato je pomembno, da si redno merite krvni tlak.  Bolezen je kronična in zahteva zdravljenje z zdravili.  

Poskrbite za zdravo prehrano

Zdrava prehrana krepi vaše zdravje in izboljša kakovost vašega življenja. Izogibajte se živilom z veliko nasičenimi maščobami (maslo, sir, polnomastno mleko, rdeče meso, mesni izdelki ...). V svojo vsakodnevno prehrano pa vnesite več zelenjave, sadja in manj mesa, kajti s tem zmanjšate vnos in izločanje beljakovin ter ohranjate zdrave ledvice. Ravno tako poskrbite, da boste zaužili čim več prehranskih vlaknin. Treba je uživati živila, ki so naravna, nepredelana, lokalno pridelana, sezonska, povečini rastlinskega izvora in bogata z življenjsko pomembnimi snovmi. Tudi zadostno uživanje magnezija je nepogrešljivo. Dober učinek na zdravje ledvic imajo: šparglji, zeleni smoothiji z veliko zelene zelenjave, peteršilj, polnovredni riž, sok zelene, čebula in kreša.

Žal je naša prehrana velikokrat prenasičena s soljo, kar pomeni veliko obremenitev z minerali za ledvice.
Žal je naša prehrana velikokrat prenasičena s soljo, kar pomeni veliko obremenitev z minerali za ledvice. / FOTO: Dreamstime

Zmanjšajte vnos soli

Žal je naša prehrana velikokrat prenasičena s soljo, kar pomeni veliko obremenitev z minerali za ledvice, ki se trudijo v telesu znova vzpostaviti ravnovesje. Na dan lahko zaužijete skupno največ od 5 do 6 gramov soli – to je količina, enaka eni poravnani čajni žlički. Da bi zmanjšali vnos soli, omejite količino kruha ter zaužite predelane in vnaprej industrijsko pripravljene hrane. Vnos soli boste laže nadzorovali, če boste hrano pripravljali sami.

Popijte dovolj tekočine

Za svoje ledvice naredite največ, če pijete dovolj tekočine, kot sta pitna voda ali nesladkani čaj. Zdravniki zdravim ljudem svetujejo od 1,5 do 2 litra tekočine na dan. Ledvice namreč potrebujejo zadostno tekočino, da se lahko čistijo. Določen delež dnevno popite tekočine naj predstavlja tudi voda s sveže stisnjenim limoninim sokom. Citrati v limoninem soku imajo namreč sposobnost raztapljanja ledvičnih kamnov. Izogibajte pa se pretiranemu pitju mineralnih vod, pijač, ki vsebujejo ogljikov dioksid, sokov z dodanim sladkorjem in pretiranemu pitju alkoholnih pijač

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni
PREBERI ŠE

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni

Opustite kajenje

Kajenje povzroča krčenje žil, kar zmanjša prekrvavitev ledvic, zato je napredovanje ledvične bolezni pri kadilcih hitrejše. Kajenje tudi podvoji tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni.

Izogibajte se pogosti in pretirani rabi zdravil

Številna zdravila lahko negativno vplivajo na zdravje ledvic. Še posebej nevarni za ledvice so kemoterapevtiki. Za zmanjšanje škode lahko uporabimo selen. 300 g selena dnevno v obliki natrijevega selenita vzamemo pred jemanjem kemoterapevtskih zdravil in na ta način bistveno zmanjšamo poškodbe ledvic. Ta ukrep varuje tudi srce in celo zmanjšuje umrljivost zaradi raka za kar 50 odstotkov (že pri 200 mg selena dnevno). Ne jemljite različnih nesteroidnih protivnetnih in protirevmatičnih zdravil hkrati, saj se lahko poveča njihovo škodljivo delovanje.

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka
PREBERI ŠE

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka