Jetra so največji organ v našem telesu in njegove naloge so precej pomembne: filtrira kri, predeluje hranila, pomaga v boju proti okužbam, proizvaja snovi, ki preprečujejo strjevanje krvi in to še ni vse. Preberite si, kaj lahko povzroči poškodbe jeter, ki lahko sčasoma pripeljejo tudi do raka ali odpovedi delovanja organa.
1. Prekomerna teža
Prekomerna teža pripomore k nastanku nealkoholne zamaščenosti jeter. To se zgodi, ko je v celicah jeter že preveč maščobe. Ne vemo še natanko, kaj to povzroča, a stanje je povezano še z metabolnim sindromom, previsokim krvnim tlakom in previsoko ravnjo trigliceridov. To lahko vodi k cirozi in odpovedi organa.
2. Gazirane pijače
Gazirane pijače, polne sladkorja, škodijo jetrom že tako, da povzročajo prekomerno težo. Toda študija je poleg tega pokazala, da imajo ljudje, ki spijejo vsaj eno gazirano pijačo na dan, v primerjavi s tistimi, ki ne spijejo nobene, večje tveganje za pojav zamaščenosti jeter. Tveganje je bilo še večje pri tistih, ki so bili prekomerno težki.
3. Preveč paracetamola
Paracetamol je učinkovito zdravilo, vendar pa z ničemer ni dobro pretiravati in to velja tudi za paracetamol. Nikoli ne zaužijte več zdravila, kot piše na embalaži, saj preveč paracetamola lahko povzroči poškodbo jeter.
4. Anabolični steroidi in droge
Dolgotrajna raba anaboličnih steroidov, ki jih nekateri športniki jemljejo za izboljšanje svojih fizičnih zmogljivosti, poveča tveganje za raka na jetrih. Poškodujejo pa jih tudi droge, kot sta heroin in kokain.
5. Hepatitis
Kronična hepatitisa B in C sta razlog za večino primerov raka jeter. Povzročata ju virusa hepatitisa B in C. Ker se prenašata z okuženo krvjo, so se včasih ljudje pogosto okužili ob transfuzijah. To danes pri nas ni več mogoče, ker je vsa kri testirana na prisotnost obeh virusov. Lahko pa se intravenski uživalci drog okužijo s souporabo okuženih igel in drugega pribora za injeciranje, okužba se lahko prenese tudi s tetoviranjem oziroma prebadanjem kože z okuženimi predmeti.
Virus hepatitisa C se poleg tega lahko nahaja še v slini, spermi, urinu, solzah in trebušni tekočini, piše Nacionalni inštitut za javno zdravje, virus hepatitisa B pa v slini, spermi, vaginalnem izločku, urinu in mleku doječe matere.
Hepatitis je pomembno čim prej diagnosticirati, da se začne čim prej zdraviti. Če se ne zdravi, lahko vodi v cirozo, odpoved in raka jeter. Težava je, da večina okuženih nima znakov. Če ti nastopijo, pa so pri hepatitisu C: utrujenost, slabost, bolečine pod desnim rebrnim lokom, temen seč, izguba apetita in zlatenica, piše NIJZ.
Pri hepatitisu B pa: "Približno teden do dva pred izbruhom bolezni ima bolnik slabši tek, je utrujen, toži zaradi slabosti, ima glavobol, povišano telesno temperaturo. Lahko ima drisko ali je zaprt. Urin je lahko temen, blato pa svetlo obarvano. Nekatere srbi koža." Pred hepatitisom B se je mogoče obvarovati s cepljenjem.
6. Avtoimunske bolezni
Nekatere avtoimunske bolezni lahko prizadenejo tudi jetra. Če imunski sistem napade jetra, je to bolezen, ki jo imenujemo avtoimunski hepatitis. Nihče ne ve, kaj je razlog za takšno obnašanje imunskega sistema, je pa povezan z genetiko. Primarna biliarna ciroza je še ena avtoimunska bolezen, ki po navadi prizadene ženske. Obe bolezni lahko brez zdravljenja vodita v cirozo in odpoved jeter. Čeprav sta obe bolezni kronični, obstaja zdravljenje, ki zavira napredovanje bolezni in umirja simptome.
7. Kajenje
Kajenje poveča tveganje za raka jeter in cirozo. Strupene snovi v cigaretnem dimu povzročajo vnetja v telesu, kajenje pa v telesu spodbuja proizvodnjo beljakovin, ki se imenujejo citokini in povzročajo še več vnetij ter poškodujejo jetrne celice. Pri ljudeh s hepatitisom B ali C kajenje močno poveča tveganje za raka.
8. Alkohol
Alkohol je glavni vzrok ciroze in bolezni jeter. Če že imate težave z jetri, pa sploh ne bi smeli več poseči po alkoholu.
O tem pa pišejo na ZADOVOLJNA.SI.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV