Vizita.si
Beljakovine

Prehrana

9 znakov, da vam primanjkuje beljakovin

Vizita.si
16. 08. 2024 04.31
11

Naše mišice, notranji organi in tkiva so sestavljene iz beljakovin. Beljakovine so tako ene najpomembnejših sestavin našega telesa. Gre za dolgoverižne aminokisline, ki so pomembne za rast, razvoj in ohranjanje telesnih funkcij. Preverite, ali vam jih primanjkuje.

Beljakovine nam pomagajo pri celjenju ran, pomagajo nadzorovati krvni sladkor in nevralizirajo bakterije. Prav tako pomagajo ohranjati zdravo telesno težo in zdrave mišice. Pomembno je, da jih zaužijemo dovolj, zato je dobro, da vemo, kako jih lahko vnesemo v svoje telo. Veliko beljakovin je v jajcih, stročnicah, semenih, oreščkih, ribah, mesu in mlečnih izdelkih. Če nam primanjkuje beljakovin, se lahko spopadamo z naslednjimi simptomi.

1. Tesnoba in motnje razpoloženja

Kot omenjeno, so aminokisline gradniki skoraj vseh celic našega telesa, vključno z nevrotransmiterji – prenašalci informacij v naših možganih. Beljakovine pomagajo pri proizvodnji dopamina in serotonina, dveh kemikalij v možganih, ki sta odgovorni za dobro razpoloženje, dober spomin in občutke sreče ter zadovoljstva. Če se spopadate s tesnobo in motnjami razpoloženja, je vzrokov za to seveda lahko več, ne le pomanjkanje beljakovin. Prav zato se o tem pogovorite z zdravnikom.

Beljakovine pomagajo pri proizvodnji dopamina in serotonina.
Beljakovine pomagajo pri proizvodnji dopamina in serotonina.FOTO: iStock

2. Pogoste poškodbe

Beljakovine so pomembne za absorbcijo kalcija. Kalcij pa je mineral, ki je ključnega pomena za močne kosti. Tako ni nenavadno, da lahko pomanjkanje beljakovin vodi do pogostejših poškodb mišic in kosti. Pogosteje prihaja do zlomov kosti, šibkosti kosti ali celo osteoporoze.

3. Občutek zamegljenih misli

Občutek zamegljenih misli je v resnici skupek več simptomov – utrujenosti, zmedenosti, težav s koncentracijo, težavami s spominom in splošne poslabšane mentalne aktivnosti. Skoraj vedno je vzrok za to nekakšno neravnovesje kemikalij v možganih. Težava je lahko tudi posledica hormonskega neravnovesja, na primer zaradi težav s ščitnico (premalo delujoča ščitnica), lahko pa tudi številnih drugih težav, med njimi pomanjkanja beljakovin. Dopamin, epinefrin, norepinefrin in serotonin so kemikalije v možganih, ki jih potrebujemo za dobro osredotočenost. Če imamo premalo beljakovin v telesu, nam lahko primanjkuje teh kemikalij.

Pomanjkanje beljakovin je pogosto posledica tega, da zaužijemo preveč enostavnih ogljikovih hidratov in mastne hrane.
Pomanjkanje beljakovin je pogosto posledica tega, da zaužijemo preveč enostavnih ogljikovih hidratov in mastne hrane.FOTO: Shutterstock

4. Visok holesterol

Pomanjkanje beljakovin je pogosto posledica tega, da zaužijemo preveč enostavnih ogljikovih hidratov in mastne hrane. Beljakovine nam povečajo občutek sitosti. Če jih ne zaužijemo dovolj in če namesto tega uživamo nezdrave enostavne ogljikove hidrate, privedemo telo do tega, da še bolj potrebuje nezdrave prigrizke. To vodi do povišanega nivoja vnetij v telesu in hormonskega neravnovesja. Oboje privede do višjega nivoja LDL slabega holesterola v krvi.

5. Težave s prebavo

Za zdravo presnovo in prebavo potrebujemo dovolj aminokislin. Ko teh ne zagotovimo, naše črevo prične proizvajati manj prebavnih encimov , zaradi česar pride do težav s prebavo. Če se spopadate s prebavnimi težavami, je prvi nasvet, da si uredite prehrano in si pomagate s probiotiki ali probiotičnimi živili, kot so kislo zelje, kambuča, kisla repa, doma narejen kefir.

6. Neredne menstruacije

Nizkobeljakovinske diete in prehrana, bogata z ogljikovimi hidrati in sladkorjem, lahko privedejo do inzulinske rezistence, utrujenosti, vnetja v telesu, pridobivanja telesne teže. Pri ženskah tudi do hormonskega neravnovesja, ki se kaže z nerednimi menstruacijami. Kljub temu morate ob temu simptomu obiskati ginekologa, saj so vzroki lahko tudi drugačni. Neredne menstruacije med drugim lahko nakazujejo tudi na sindrom policističnih jajčnikov.

Lahko pride tudi do hormonskega neravnovesja, ki se kaže z nerednimi menstruacijami.
Lahko pride tudi do hormonskega neravnovesja, ki se kaže z nerednimi menstruacijami. FOTO: iStock

7. Težave z nespečnostjo

Veliko razlogov je za neprespane noči, a eden izmed njih je tudi pomanjkanje beljakovin. Vpliv pomanjkanja beljakovin na spanje je sistematičen, saj si običajno sledijo ena težava za drugo. Najprej ogljikovi hidrati nadomestijo beljakovine, ogljikovi hidrati zmanjšajo količino inzulina, ki je potreben za uravnavanje nivoja sladkorja. Pomanjkanje beljakovin dvigne nivo kortizola – hormona stresa. Vse to pa privede do nespečnosti.

8. Pridobivanje odvečnih kilogramov

Številni dobri viri beljakovin imajo visok nivo maščob in kalorij, a razlika je v tem, da nam beljakovine dajejo občutek veliko večji občutek sitosti kot druga živila. Poleg tega beljakovine veliko bolje kot ogljikovi hidrati stabilizirajo nivo krvnega sladkorja skozi ves dan. Končni rezultat pa je, da prejmemo dovolj beljakovin za normalno delovanje telesa in bolj zdravo telesno težo.

9. Težave z nohti

Nohti so sestavljeni iz aminokislin, ki sestavljajo beljakovino nohta keratin. Če se nohti lomijo, so razcepljeni, krhki in rastejo počasi, je to znak, da imamo premalo aminokislin oziroma beljakovin. Pomanjkanje beljakovin se tudi najprej pokaže na koži. Pri ljudeh, ki so na dieti s premalo beljakovinami, se to najprej pokaže na koži, saj ta postane zgubana, na videz utrujena. Opazimo, kako so se ljudje hitro postarali. Prav zato je tudi za lep zunanji videz, za lepo kožo, lase in nohte pomembno, da zaužijemo dovolj beljakovin.

Beljakovine in zdrave maščobe
Beljakovine in zdrave maščobeFOTO: iStock

 

Dobri viri beljakovin

Kot omenjeno, beljakovine prejmemo, če uživamo meso (najbolje, da izberemo pusto meso, kot je puran, piščanec, ribe. Pazimo, da ga pripravimo na zdrav način – ne jemo cvrtja), jajca, ribe, mlečne izdelke. Obstaja tudi veliko dobrih virov beljakovin za vegetarijance, v resnici so nekatera veganska ali vegetarijanska živila odličen vir beljakovin, saj so še bogata z vlakninami in drugimi zdravimi hranili.

Mandlji, lan, chia semena, konoplja, adzuki, fižol, leča, nepredelani oves, amarant, kvinoja so odličen vir beljakovin. Prav tako določena vrsta zelenjave, kot je brokoli, brusnice, ohrovt, gobe in špinača.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650