Pitje alkohola je povezano s številnimi zdravstvenimi tveganji, vključno z boleznimi jeter, srčno-žilnimi težavami in sistemskimi vnetji. Kronično vnetje ima zlasti ključno vlogo pri razvoju kroničnih stanj, kot so bolezni srca in sladkorna bolezen tipa 2, piše healthnews.
Kaj je vnetje?
Vnetje je naravni biološki odziv imunskega sistema telesa. Bakterije, okužbe, poškodbe celic zaradi poškodbe ali izpostavljenosti strupenim spojinam lahko povzročijo vnetje. Vnetje je lahko akutno in kratkotrajno ali kronično in dolgotrajno. Simptomi akutnega vnetja se imenujejo tudi kardinalni znaki vnetja in vključujejo rdečino, oteklino, bolečino in vročino.
Ali alkohol povzroča vnetje?
Čeprav so nekateri mehanizmi še nejasni, alkohol vsekakor povzroča vnetja v telesu. Ko telo prebavi alkohol ali etanol, ta razpade v spojino, imenovano acetaldehid, ki sodeluje pri nastajanju stranskih produktov vnetja in prostih radikalov. Prosti radikali so zelo reaktivni in lahko prispevajo k oksidativnemu stresu, medtem ko acetaldehid reagira z določenimi beljakovinami in tvori adukte s provnetnimi lastnostmi.
Ti stranski produkti presnove alkohola lahko povzročijo poškodbe tkiv in organov, kronično uživanje alkohola pa lahko povzroči poškodbe jeter. Ker se nekaj alkohola lahko presnovi tudi v prebavilih, preden doseže jetra, lahko alkohol prispeva tudi k vnetju črevesja.
Ali je vrsta alkohola pomembna?
Učinki alkohola na zdravje so lahko odvisni od načina izdelave določene vrste alkohola, na primer s fermentacijo ali destilacijo. Fermentirane pijače, kot sta vino in pivo, lahko vsebujejo polifenole, ki imajo antioksidativne in protivnetne učinke.
Več polifenolov vsebuje rdeče vino, sledita mu belo vino in pivo. Vendar pa so količine polifenolov precej nizke v kateri koli alkoholni izbiri in po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se nobena količina alkohola ne šteje za koristno ali varno za zdravje.
Poleg tega imajo pijače temnejše barve, kot sta rdeče vino in žganje, večje količine kongenerjev (nečistoče alkohola), ki so prav tako povezane s povečanim vnetjem.
Ena študija, ki jo navaja healthnews, je poročala, da imajo zmerni pivci vina nižje znake vnetja kot pivci piva, vendar pivci alkoholnih pijač in žganih pijač niso bili vključeni za primerjavo. Destilirane alkoholne pijače in žgane pijače vsebujejo zanemarljive količine polifenolov in veliko večjo vsebnost alkohola kot večina piv in vin. Potrebnih je več raziskav, da bi v celoti razumeli razmerje med različnimi vrstami alkohola in vnetjem.
Vrsta alkohola ni toliko pomembna kot pogostost in količina zaužitega alkohola, saj je alkohol znano tveganje za zdravje, prekomerna uporaba pa je povezana s številnimi boleznimi.
Kakšen je vpliv vnetja na zdravje?
Vnetje, ki ga povzroča uživanje alkohola, ima učinke na zdravje, ki segajo od manjših in akutnih učinkov, kot je alkoholni "maček", do hujših učinkov, ki so posledica rednega in velikega uživanja alkohola, kot je kronično vnetje, ki povzroči poškodbe jeter ali bolezni jeter.
Poškodbe in bolezni jeter
Redno uživanje velikih količin alkohola ima večje tveganje za prispevanje k kroničnemu vnetju, ki lahko vodi do kroničnih bolezni in zdravstvenih stanj. Kot je navedeno zgoraj, lahko proizvodnja acetaldehida pri presnovi alkohola prispeva k poškodbam in boleznim jeter. Acetaldehid se lahko veže na lipide, beljakovine in DNK ter tvori snovi, ki ustvarijo imunski odziv, ki lahko povzroči poškodbe jeter in vnetje v jetrih.
Z alkoholom povezana steatoza, stanje, pri katerem se maščoba kopiči v jetrnih celicah, se pojavi pri kroničnih uživalcih alkohola. To stanje poveča tveganje za vnetje jeter, cirozo in fibrozo, vendar nanj vplivajo tudi drugi dejavniki, kot sta kajenje in genetika. Fibroza je zdravilni odziv na poškodbe, na primer zaradi težkega dolgotrajnega pitja. Kronično vnetje in brazgotinsko tkivo zaradi tega procesa lahko sčasoma spremenita obliko jeter in pretok krvi.
Tveganje za raka
Bolezen jeter, povezana z alkoholom, prav tako aktivira vnetni odziv, ki je povezan s povečanim tveganjem za raka, čeprav je potrebnih več raziskav, da bi natančno razumeli, kako se to zgodi. Ciroza poveča tudi tveganje za raka jeter. Pogosta oblika raka jeter je hepatocelularni karcinom in približno 30 % te vrste raka je povezanih z alkoholom. Zlasti opustitev uživanja alkohola lahko prepreči poslabšanje poškodb jeter ali celo odpravi nekatere ali vse poškodbe, če poškodbe že niso preveč hude.
Težave s črevesjem
Ker se alkohol absorbira v črevesju, preden doseže jetra, uživanje alkohola vpliva tudi na črevesje. Alkohol lahko povzroči vnetje v prebavnem traktu, motnje v mikrobiomu in motnje v sluznici, kar lahko vpliva na imunsko zdravje.
Zato omejite količino alkohola in nikar ne pretiravajte s pitjem. Težave, ki jih prinaša alkohol, nikakor niso tako nedolžne.
Vizita e-novice
Vir: healthnews
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV