Ne pravijo kar tako, da je navada železna srajca. Naj gre za slabe ali dobre navade, ko jih enkrat usvojimo, postanejo del nas. Vsaka navada se v resnici začne v naših možganih in je posledica tega, da se nevroni, naše živčne celice, sprožijo skupaj. In večkrat ko se skupaj sprožijo, bolj trdno se v naših možganih navada zasidra. Ljudje imamo kopico navad, ki se jih pogosto niti ne zavedamo. Nekatere med njimi nam koristijo, spet druge nas omejujejo, nam povzročajo dodaten stres ali celo resno škodijo našemu fizičnemu in duševnemu zdravju. Zaradi tega je izjemnega pomena, da skušamo zavestno prekiniti ta vzorec, se otresti slabih in čim prej usvojiti dobre, zdrave navade, ki bodo bistveno izboljšale kakovost našega življenja na več področjih.
O zdravem načinu življenja je bilo napisanega in povedanega že ogromno, pravzaprav na vsakem koraku lahko najdemo kup nasvetov ter informacij glede spremembe sloga življenja. Lahko bi celo rekli, da vsi prav dobro vemo, kaj bi v našem vsakdanjiku morali spremeniti, da bi dosegli svoje cilje, pa naj gre preoblikovanje postave, boljše počutje ali izboljšanje splošnega zdravja. Zatakne se, ko je treba vse to udejanjiti. Na začetku še nekako gre, a slabe navade, ki so globoko zakoreninjene v nas, ob pomanjkanju jeklene volje in motivacije hitro prevladajo, sploh če imamo natrpan urnik in stresne delovnike.
Dolgoročno nas tak način fizično in psihično izčrpa, zato je treba k spremembam in usvajanju zdravih navad pristopiti premišljeno in po korakih. Pri tem so poleg vedenja pomembne tudi naše misli, čustva, telesne reakcije in nenazadnje tudi cilji, ki si jih zastavimo ter nagrade. Največkrat je ravno napačna zasnova omenjenih komponent razlog, da se določene navade ne uspejo prijeti. Tokrat bomo izpostavili najpomembnejše zdrave navade, ki bi jih moral v svoj vsakdanjik vključiti prav vsak med nami, saj predstavljajo steber našega telesnega in duševnega zdravja.
Poskrbite za uravnoteženo prehrano
Najpomembneje je, da začnete počasi, z realnimi pričakovanji in s ciljem se prehranjevati zdravo dolgoročno in ne zgolj mesec ali dva, dokler na primer ne izgubite željenih kilogramov. Izogibajte se 'čudežnih' diet, raje iz prehrane izločite tista živila, ki vsebujejo preveč soli in sladkorja, nezdravih maščob ter predelanih ogljikovih hidratov. Obroki naj bodo uravnoteženi, manjši in razporejeni čez cel dan. Pomembno je, da zaužijete čim več vode, ki jo lahko zamenjate tudi z zelenim čajem, ki na naraven način pospešuje topljenje maščob in izločanje strupenih snovi iz telesa.
Še bolje je, če izberete naravno mineralno vodo, ki izvira iz podzemnih globin. Na telo in duha bo blagodejno vplivala zlasti Radenska Kraljevi vrelec, ki predstavlja odličen vir telesu dostopnih mineralnih snovi, kar je potrdilo tudi Ministrstvo za zdravje (Odločba št. 355-15/2013-15). Z litrom te naravne mineralne vode na dan boste namreč zaužili zadostne količine kalcija in magnezija, ki prispevata k delovanju in rasti mišičevja, energijski presnovi ter ohranjanju zdravih kosti. Poleg tega magnezij prispeva še k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. To pomeni, da je pitje Radenske ena od navad, ki jo lahko zlahka vpeljete v svoje življenje in tako pripomorete k boljšemu zdravju ter počutju.
Bodite aktivni
Naše telo je ustvarjeno za gibanje, a velikokrat je lažje ležati na kavču, kot obuti športne copate. Za začetek je najpomembnejše, da najdete obliko športne aktivnosti, v kateri boste uživali in z veseljem obiskovali treninge oziroma našli čas za rekreacijo. Če ste družaben tip človeka, je smiselno obiskovati vodene vadbe, v kolikor pa se v družbi ne počutite prijetno, izberite obliko aktivnosti, ki jo lahko izvajate sami. Če ne marate zaprtih prostorov in gneče, se rekreirajte v naravi. Ena najbolj priljubljenih oblik telesne aktivnosti je zagotovo tek, ki ima kup blagodejnih učinkov tako na zdravje, kot na igubo teže ter boljše počutje. Lahko se odločite tudi za kolesarjenje, hojo v hrib, jogo ali vadbo doma. Skratka poskrbite, da bo vaša aktivnost čim bolj prijetna in boste komaj čakali naslednji trening.
Sprostite se
Tako kot negujemo svoje telo, je treba poskrbeti tudi za zdravje duha. Kaj vas sprošča? Je to sprehod, pogovor s prijateljico, meditacija, joga ali morda branje knjige? Si že dolgo niste privoščili masaže ali peneče kopeli? Nujno si vzemite čas tudi za stvari, ki vas osrečujejo in pomirjajo, saj boste tako lažje kos življenjskim izzivom.
Naspite se
Kakovosten spanec je eden ključih gradnikov našega (duševnega) zdravja. Dolgoročno ob pomanjkanju spanca postanemo bolj občutljivi, pade nam koncentracija, kopičiti se začnejo kilogrami, celo koža se začne starati hitreje, konec koncev pa se poveča tudi tveganje za razvoj duševnih bolezni, kot je na primer depresija. Zato je še kako pomembno, da poskrbite za zadostno količino in kakovost spanja.
Izboljšajte komunikacijo z ljudmi, ki vas obkrožajo
Vsekakor ne smemo zanemariti niti pomena dobrih medsebojnih odnosov, ki v naše življenje vnašajo občutek radosti ter izpolnjenosti. Kot vemo, pa nas po drugi strani toksični odnosi izčrpajo, zato se vprašajte, kaj lahko storite, da bi komunikacijo z ljudmi, ki vam jemljejo energijo, izboljšali.
Če potegnemo črto, je vsako osvajanje zdravih navad na začetku težko, a z jasnim ciljem in dobro voljo boste že po nekaj ponovitvah opazili pozitivne spremembe, ki naj bodo motivacija, da vztrajate.
Sponzorirana vsebina