Da bi lahko v prihodnosti preprečili razvoj akutnega vnetja mišic ali mišičnih vlaken in vsaj delno olajšali ter popravili situacijo na pravilen način, navsezadnje pa, da bi se lahko čim prej vrnili v ritem treninga, moramo vsaj površno poznati procese, ki so se zgodili.
Med intenzivno telesno aktivnostjo se mišična vlakna lahko raztrgajo in poškodujejo, kar ni nič neobičajnega, a navadno ravno to povzroči razvoj vnetja, katerega cilj je reparacija ali popravilo mišičnih lezij. Ena izmed stvari, ki se zgodi, je povečana prekrvavitev v tkivu, kar omogoča migracijo vnetnih celic – levkociti, trombociti, tkivni makrofagi, plazemske celice, katerih cilj je med drugim popravilo mišičnih vlaken.
Poleg vazodilatacije obstaja povečana prepustnost krvnih žil, kar omogoča hitro selitev vnetnih celic na mesto poškodbe, ki nato sodelujejo v procesih regeneracije tkiv. Z drugimi besedami, boljši in zaželeni proces popravljanja in regeneracije mišic je boljši krvni obtok v aktivnih mišicah. Negativni del je seveda bolečina, ki sledi predvsem zaradi kopičenja mlečne kisline in se pojavi zaradi presnove mišičnega dela v razmerah brez kisika.
Se lahko izognemo bolečinam po treningu?
Da bi se izognili pojavu bolečine, ki je pogosto lahko neprijetna in zaradi katere se pogosto odpovemo dejavnostim, ki smo jih začeli, je pomembno, da telo postopno pripravimo na večje napore. Veliko ljudi se ne zaveda pomena raztezanja, ki je pomemben tako pred kot tudi po treningu, predvsem zaradi preprečevanja vnetja mišic. Vsekakor pa je dejstvo, da bolečin ne moremo v celoti preprečiti. Pri kakršni koli vadbi je pomembno, da se v aktivnost ne zaženemo takoj in da pazimo na intenzivnost, to dodajamo postopoma – tako moč, dolžino kot tudi samo tehniko vadbe.
Kako si ob bolečinah lahko pomagamo?
Nobena od tehnik, ki naj bi pomagale ublažiti bolečine, ni podkovana s študijo v tej meri, da bi lahko dokazano pomagala vsem na enak način. Seveda se v prvi vrsti svetuje počitek in nekaj časa manj intenzivne vadbe, še bolj pa čas brez vadbe, pomagajo tudi hladilni obkladki, kreme in hladni tuši. Vse omenjeno (tudi led) deluje kot lokalni anestetik. Nasprotno lahko uporabimo tudi tople obkladke, ki povečajo pretok krvi.
Pri izogibanju bolečin je, tako kot smo zapisali, v prvi vrsti pomembno, da ne pretiravamo. Izberimo si vadbo in način vadbe, ki ustreza nam glede na našo preteklo fizično kondicijo, pomembno pa je tudi, da se zdravo prehranjujemo, predvsem z dovolj vitamini in minerali, ter zaužijemo dovolj tekočine.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV