Za nekatere ljudi pravimo, da so manj motorično spretni, posledično pa se telesni aktivnosti izogibajo po dolgem in po čez. Vsi pač ne moremo biti vrhunski športniki, a to ne pomeni, da bi morali sami sebe zanemariti. Kot že rečeno, telesna aktivnost je pomembna iz psihofizične kondicije, ima številne prednost, predvsem pa je pomembna za naše zdravje. Nismo vsi naklonjeni teku, prav tako pa ne obožujemo vsi plavanja. Pri telesni aktivnosti je tako pomembno, da izberemo takšno, ki nam bo v prvi vrsti ljuba, v drugi vrsti pa, kar je morda še pomembnejše, bo primerna za nas, tako iz vidika fizične pripravljenosti, kot tudi iz vidika starosti in ostalih dejavnikov.
Zakaj je telesna aktivnost pomembna?
Telesna aktivnost ohranja naše srce in pljuča v 'formi'. Med gibanjem in aktivnostmi se povečuje raven endorfinov, saj učinek traja vsaj osem ur. Hkrati lahko že preprosta vadba zdravi glavobol, sindrom razdražljivega črevesja in migreno, zmanjšuje apetit, izboljšuje prehranske navade, kuri kalorije, zdravi nespečnost in še bilo lahko naštevali praktično v nedogled. Redna telesna aktivnost izboljšuje razpoloženje, pomaga obvladovati negativna čustva in izboljša tako našo podobo kot podobo na življenje.
Študije so pokazale, da ljudje s telesno aktivnostjo postopoma začnejo pridobivati pozitivno samopodobo, ta pa se z aktivnostjo le še krepi. Poglejmo si nekaj nasvetov in 'pravil' za telesno aktivnost, zaradi katerih boste morda slednjo preprosto vzljubili:
1. Gibajte se petkrat na teden, po pol ure. Pri tem zadošča že hitra hoja,
2. Starejši od štirideset let ter tisti, ki jemljete zdravila za pljuča ali srce, se nikoli ne lotevajte aktivnosti brez predhodnega zdravniškega posvetovanja,
3. Pri vadbi lahko za nek 'smerokaz' uporabite merilnik srčnega utripa; pri tem nikoli ne presezite maksimalnega utripa, ki je še običajen za vašo starost,
4. Vadbo vedno začnite z ogrevanjem,
5. Po zaključku vadbe namenite vsaj pet minut hlajenju telesa,
6. Za starostnike je izjemno primerno plavanje, ker ne obremenjuje sklepov, vadi pa celotno telo,
7. Kolesarjenje je odlična vadba za krepitev stegen,
8. Če vas med vadbo karkoli zaboli, z njo takoj prenehajte,
9. Vselej se razgibajte tako, da doživite trenutek,
10. Vadbo postopoma podaljšujete in stopnjujte zahtevnost; ne zaženite se vanjo,
11. Vaje z utežmi se priporočajo kot zaščita pred nastankom in razvojem osteoporoze,
12. Vadba ni namenjena le krepitvi moči in večji vitalnosti, temveč razvija tudi občutek za ravnotežje in gibčnost,
13. Da bi si zagotovili uspešno in plodno vadbo, si izberite tisto aktivnost ali šport, ki vam je najbolj ljub, hkrati pa je primeren za vas.
Vizita e-novice
Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, dr. Miriam Stoppard
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV