Hoja, tako v naravi kot doma, je dobra ne samo za naše telo, ampak tudi za naše psihično stanje, kajti prebudi naše telo in nas razbremeni težkih misli. Ste že poskusili meditacijo med hojo? Pri tej vrsti hoje je pomembno, da se zavedate svoje hoje in dihanja, pa tudi, da ne hitite. Običajno je, da med omenjeno meditacijo hodite v krogu, naprej in nazaj v ravni črti ali v labirintu. Hitrost hoje je počasna, v nadaljevanju pa si preberite nekaj konkretnih prednosti te tehnike.
1. Stimulira pretok krvi
To vrsto meditacijo pogosto uporabljajo ljudje, ki dlje časa sedijo. Hoja po daljšem sedenju pa spodbuja pretok krvi, zlasti v noge, in pomaga ublažiti občutke letargije ali stagnacije. Takšna hoja je tudi odličen način za povečanje energije.
2. Izboljša prebavo
Hoja po obroku je odličen način za izboljšanje prebave, še posebej, če se počutite polni ali težki. Hoja pomaga, da se hrana premika skozi vaš prebavni trakt in preprečuje zaprtje.
3. Zmanjša tesnobo
Če želite znižati raven stresa ali tesnobe, lahko meditirate tudi med sedenjem pred ali po hoji. Študija iz leta 2017, opravljena na mladih, je pokazala, da je hoja učinkovitejša za zmanjšanje simptomov tesnobe, če je kombinirana s klasično meditacijo.
Udeleženci, ki so pokazali najpomembnejše spremembe stopnje tesnobe, so meditirali pred ali po hoji. Vsaka serija – torej hoja in meditacija, pa je trajala deset minut.
4. Ugodno vpliva na raven krvnega sladkorja
Manjša raziskava, izvedena leta 2016, je pokazala, da budistična praksa meditacije med hojo pozitivno vpliva na raven sladkorja v krvi in prekrvavitev pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 2.
5. Lajša depresijo
Pomembno je ostati aktiven v življenju, redna vadba pa med drugim poveča raven telesne pripravljenosti in izboljša razpoloženje. To je še posebej koristno v starosti. Raziskava iz leta 2014 je namreč pokazala, da so imeli starejši ljudje manj simptomov depresije, potem ko so trikrat na teden izvajali meditacijsko hojo. Poleg tega sta se jim izboljšali ravni krvnega tlaka in telesne pripravljenosti.
6. Izboljša kakovost spanja
Študija iz leta 2019 je pokazala, da na kakovost spanja vpliva že redna zmerna vadba. Hoja pa vam pomaga, da se počutite mirno, zaradi česar boste vsak večer lažje zaspali.
7. Izboljša ravnovesje
Študija iz leta 2019 na starejših ženskah je pokazala, da meditacija med hojo izboljša njihovo ravnovesje in koordinacijo.
In kako narediti meditacijsko hojo del vašega dneva?
1. Zavedajte se trenutka, v katerem ste
Ko hodite, naj bo vaša pozornost usmerjena v ta trenutek. Osredotočite se na zvoke okoli sebe, dihanje ali kakršno koli telesno občutje. Bodite pozorni na svoje misli, ki prihajajo in odhajajo. Ne hodite tako, kot ko se vam mudi, da bi prišli do cilja.
2. Poskusite tudi sedečo meditacijo
Meditacija pri hoji se pogosto uporablja v kombinaciji s sedenjem. Vaša rutina bi lahko bila videti tako:
– Meditirajte od 5 do 10 minut, ko sedite, nato hodite ali obratno.
– Razmislite, kakšna je razlika med tema dvema praksama in katero od njih imate najraje in zakaj.
– Ko napredujete, lahko podaljšate trajno serijo.
3. Počasi
Pogosto, ko pride do zmede v našem umu, se premikamo hitro ali v naglici. Zato za nekaj minut upočasnite tempo, dihajte počasi in enakomerno. Hodite po tej poti ne glede na to, koliko časa imate. In nekaj dodatnih minut hoje je lahko v veliko pomoč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV