Čeprav se že desetletja uporablja kot merilo zdravja na podlagi telesne velikosti, je bil deležen številnih kritik zaradi pretirane poenostavitve tega, kaj v resnici pomeni biti zdrav. Pravzaprav mnogi trdijo, da je ITM zastarel in netočen ter se ga ne bi smelo uporabljati v zdravstvenih in fitnes okoljih.
Kaj je ITM?
'ITM' pomeni 'indeks telesne mase'. ITM je leta 1832 razvil belgijski matematik Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Razvil je lestvico ITM za hitro oceno stopnje prekomerne teže in debelosti pri določeni populaciji, da bi vladam pomagal pri odločanju, kam razporediti zdravstvene in finančne vire.
Zanimivo je, da je Quetelet izjavil, da indeks telesne mase ni koristen pri preučevanju posameznikov, temveč pri podajanju posnetka splošnega zdravja prebivalstva. Kljub temu se pogosto uporablja za merjenje zdravja posameznikov.
Lestvica ITM temelji na matematični formuli, ki določa, ali ima oseba 'zdravo' težo, tako da se njena teža v kilogramih deli z njeno višino v metrih na kvadrat: ITM = teža (kg) / višina (m2).
Ko je ITM izračunan, se nato primerja z lestvico ITM, da se ugotovi, ali spadate v normalen razpon teže. Glede na ta izračun lahko zdravstveni delavec predlaga spremembe zdravja in življenjskega sloga, če ne spadate v kategorijo normalne teže.
Nekatere države so sprejele to lestvico ITM, da bi bolje predstavile velikost in postavo svojega prebivalstva. Na primer, pokazalo se je, da so azijski moški in ženske izpostavljeni večjemu tveganju za bolezni srca pri nižjem ITM v primerjavi z drugimi rasami.
Čeprav lahko to zdravstvenemu delavcu da posnetek zdravja posameznika na podlagi njegove teže, ne upošteva drugih dejavnikov, kot so starost, spol, rasa, genetika, maščobna masa, mišična masa in gostota kosti.
Je dober kazalnik zdravja?
Kljub pomislekom, da ITM ne določa natančno, ali je oseba zdrava, večina študij kaže, da se tveganje za kronične bolezni in prezgodnjo smrt osebe poveča, če je ITM nižji od 18,5 (premajhna telesna teža) ali 30,0 ali več (debelost).
Na primer, retrospektivna študija iz leta 2017 o 103.218 smrtih je pokazala, da so imeli ljudje z ITM 30,0 ali več (debeli) 1,5–2,7-krat večje tveganje za smrt po 30-letnem spremljanju.
Druga študija s 16.868 ljudmi je pokazala, da so imeli tisti v kategoriji debelega ITM za 20 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi vseh vzrokov in bolezni srca v primerjavi s tistimi v kategoriji normalnega ITM. Raziskovalci so tudi ugotovili, da so tisti, ki so bili v kategoriji premajhne teže in kategoriji hudo debelih ali izjemno debelih umrli v povprečju 6,7 oziroma 3,7 leta prej kot tisti v kategoriji normalnega ITM.
Druge študije so pokazale, da ITM, večji od 30,0, začne znatno povečevati tveganje za kronične zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni srca, težave z dihanjem, bolezni ledvic, nealkoholna maščobna bolezen jeter in težave z mobilnostjo.
Poleg tega je bilo 5–10-odstotno zmanjšanje ITM osebe povezano z zmanjšanimi stopnjami presnovnega sindroma, srčnih bolezni in sladkorne bolezni tipa 2.
Zaradi večine raziskav, ki kažejo povečano tveganje za kronične bolezni pri ljudeh z debelostjo, lahko mnogi zdravstveni delavci uporabijo ITM kot splošen posnetek tveganja osebe. Kljub temu ne bi smelo biti edino uporabljeno diagnostično orodje.
Slabosti ITM
Čeprav raziskave povezujejo nizek (pod 18,5) in visok (30 ali več) indeks telesne mase s povečanim tveganjem za zdravje, obstajajo številne napake pri njegovi uporabi.
Ne upošteva drugih dejavnikov zdravja
ITM odgovori samo z 'da' ali 'ne' glede na to, ali ima oseba 'normalno' težo, brez kakršnega koli konteksta starosti, spola, genetike, življenjskega sloga, zdravstvene anamneze ali drugih dejavnikov.
Če se zanašate samo na ITM, lahko zgrešite druge pomembne meritve zdravja, kot so holesterol, krvni sladkor, srčni utrip, krvni tlak in stopnje vnetja, ter precenite ali podcenite resnično zdravje osebe.
Še več, kljub različni telesni sestavi moških in žensk – moški imajo več mišične mase in manj maščobe kot ženske – ITM uporablja enak izračun za obe skupini.
Poleg tega se s staranjem človekova telesna maščobna masa naravno povečuje, mišična masa pa naravno zmanjšuje. Številne študije so pokazale, da lahko višji ITM (23,0–29,9) pri starejših odraslih ščiti pred zgodnjo smrtjo in boleznijo.
Nazadnje, preprosta uporaba indeksa telesne mase za določanje zdravja osebe ne upošteva drugih vidikov zdravja, vključno z duševnim dobrim počutjem in zapletenimi sociološkimi dejavniki, kot so dohodek, dostop do cenovno dostopne in hranljive hrane, veščine in znanje o hrani ter življenjsko okolje.
Predpostavlja, da so vse teže enake
Čeprav 1 kilogram mišice tehta enako kot 1 kilogram maščobe, je mišica gostejša in zavzame manj prostora. Posledično je lahko oseba, ki je zelo vitka, vendar ima visoko mišično maso, težja na tehtnici.
Na primer, oseba s težo 97 kg, ki je visoka 175 cm, ima ITM 29,5, kar jo uvršča v čezmerno telesno težo. Vendar bi bili lahko dve osebi enake višine in teže videti popolnoma različno. Eden je lahko 'fitneser' z visoko mišično maso, medtem ko ima drugi več maščobne mase.
Če upoštevamo samo ITM, bi lahko osebo zlahka napačno razvrstili kot osebo s čezmerno telesno težo ali debelo kljub nizki masi maščobe. Zato je poleg teže osebe pomembno upoštevati tudi mišično, maščobno in kostno maso osebe.
Ne upošteva porazdelitve maščobe
Čeprav je višji BMI povezan s slabšimi zdravstvenimi rezultati, lahko lokacija maščobe na telesu povzroči večjo razliko. Tisti z maščobo, shranjeno okoli trebuha, znani kot androidni ali jabolčni tipi telesa, imajo večje tveganje za kronične bolezni kot tisti z maščobo, shranjeno na bokih, zadnjici in stegnih, znani kot ginoidni ali hruškasti tipi telesa.
Na primer, v pregledu 72 študij, ki so vključevale podatke več kot 2,5 milijona ljudi, so raziskovalci ugotovili, da so imeli tisti s porazdelitvijo maščobe v obliki jabolka bistveno večje tveganje umrljivosti zaradi vseh vzrokov, medtem ko so imeli tisti s porazdelitvijo maščobe v obliki hruške manjše tveganje.
Pravzaprav so avtorji poudarili, da BMI ne upošteva, kje na telesu je shranjena maščoba, kar lahko osebo napačno razvrsti kot nezdravo ali v nevarnosti bolezni.
Lahko povzroči pristranskost teže
Pričakuje se, da bo zdravstveni delavec uporabil svojo najboljšo presojo, kar pomeni, da bo vzel rezultat ITM in svojega pacienta obravnaval kot edinstvenega posameznika.
Vendar pa nekateri zdravstveni delavci uporabljajo samo ITM za merjenje zdravja osebe, preden dajo zdravniška priporočila, kar lahko povzroči pristranskost glede teže in slabo kakovost zdravstvenega varstva.
Tisti z višjim indeksom telesne mase pogosteje poročajo, da se njihovi zdravniki osredotočajo le na njihov indeks telesne mase, tudi če je njihovo imenovanje nepovezano. Resne zdravstvene težave pogosto ostanejo neopažene ali pa jih nepravilno razumemo kot težave, povezane s težo.
Dejansko so študije pokazale, da višji kot je ITM osebe, manjša je verjetnost, da bo obiskovala redne zdravstvene preglede zaradi strahu pred obsojanjem, nezaupanja do zdravstvenega delavca ali prejšnje negativne izkušnje. To lahko privede do poznih diagnoz, zdravljenja in oskrbe.
Morda ni relevantno za vse populacije
Kljub široki uporabi ITM med vsemi odraslimi morda ne odraža natančno zdravja nekaterih rasnih in etničnih populacij. Številne študije so na primer pokazale, da imajo ljudje azijskega porekla povečano tveganje za kronične bolezni pri nižjih mejnih točkah BMI v primerjavi z belci. Pravzaprav je Svetovna zdravstvena organizacija razvila azijsko-pacifiške smernice ITM, ki zagotavljajo alternativne mejne vrednosti ITM.
Številne študije so pokazale, da te alternativne mejne vrednosti bolje identificirajo tveganje za zdravje med azijskimi populacijami. Kljub temu je potrebnih več raziskav za primerjavo teh mejnih vrednosti z več generacijami Američanov azijskega rodu.
Tudi temnopolte ljudi lahko napačno opredelimo kot predebele, čeprav imajo nižjo maščobno maso in večjo mišično maso. To lahko pomeni, da se tveganje za kronično bolezen pojavi pri višji mejni vrednosti ITM kot pri ljudeh drugih ras, zlasti med temnopoltimi ženskami.
Pravzaprav je ena študija iz leta 2011 pokazala, da so temnopolte ženske veljale za presnovno zdrave na mejnih točkah, ki so bile 3,0 kg/m2 višje od ljudi, ki niso temnopolti, kar povzroča dodatne pomisleke o uporabnosti ITM za vse rasne in etnične skupine. Nazadnje, zanašanje samo na BMI ne upošteva kulturnega pomena velikosti telesa za različne skupine. V nekaterih kulturah je večja maščobna masa bolj zdrava in zaželena. Zdravstveni delavci bi morali upoštevati, kaj pomeni zdravje za vsakega posameznika.
Čeprav je ITM lahko koristen kot izhodišče, ne bi smel biti edino merilo vašega zdravja.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV