Vizita.si
krčenje mišic

Aktivno življenje

Kako ukrepati, če se po aktivnem gibanju pojavijo bolečine v mišicah

Vizita.si
27. 01. 2023 05.00
1

Gibanje in telovadba sta izjemnega pomena za zdravje našega telesa in duha. Še posebej v teh časih, ko nam je gibanje na prostem in v fitnes studiih nekoliko omejeno, zato smo se po informacije obrnili na fitnes inštruktorja Igorja Trampuža, ki svojim sledilcem nesebično dnevno deli videoposnetke v živo, preko katerih lahko telovadite kar v zavetju svojega doma.

Ker smo te dni nekoliko manj aktivni kot sicer, moramo sami poskrbeti, da bo naše telo ostalo v formi in da bo naš imunski sistem okrepljen. Veliko je tudi začetnikov, ki so se te dni, ko imajo več prostega časa, odločili, da bodo telovadili. Zato nas je zanimalo, kakšne vaje so so primerne zanje in kako ukrepati, če se po aktivnem gibanju pojavijo bolečine v mišicah. 

Telovadba je izjemno pomembna, če hočemo ostati čim bolj vitalni in imeti zdravo srce.
Telovadba je izjemno pomembna, če hočemo ostati čim bolj vitalni in imeti zdravo srce. FOTO: Adobe Stock

Kakšne vaje so primerne za začetnike?

Za začetnike predlagam enostavne vaje z lastno težo, ki naj vključujejo še gibljivost. Tovrstne vaje so na primer počep, počep z rotacijo ali različni zamahi z rokami, izpadni korak naprej, nazaj, vstran. Lahko tudi sklece, če ne gredo klasične, lahko tudi tiste na kolenih. In tudi poševni zgibi, pri katerih s progresijo določamo obremenitev.

Kaj upoštevati, da ne bi prišlo do bolečin v mišicah?

Vsekakor je treba upoštevati trenutno pripravljenost vadečega, ki naj sebi prilagodi intenzivnost in trajanje treninga. Izogibamo se hitrih in sunkovitih gibov. Vsak trening naj bo sestavljen iz treh delov. Obvezno balistično ogrevanje (od 6 do 10 minut), glavni del treninga (trajanje na posameznikovo trenutno sposobnost) in na koncu še raztezne vaje, ki naj vključujejo celo telo. Večje mišice (15 do 20 sekund), manjše mišice (10 do 15 sekund).

Na kakšen način odpraviti bolečine v mišicah, ki se pojavijo po intenzivnejšem treningu?

Kot sem že omenil, je nujno treba narediti raztezne vaje. Zelo zaželeno je tudi valjčkanje, s katerim povečamo gibljivost in togost mišic. Če so bolečine v mišicah še vedno prisotne, pa naslednji dan predlagam 20- do 30-minutni rahel tek.

Kakšna naj bo prehrana v karanteni, ko smo vsekakor manj fizično aktivni kot sicer?

Kot ste že sami omenili, smo v karanteni manj fizično aktivni kot ponavadi. Prehrano je zato treba  prilagoditi tej situaciji. Niso potrebne nobene ekstra diete. Samo količino obroka je treba zmanjšati, kar pa vem, da je zelo težko. Tudi sam večkrat odprem hladilnik, pa če prav nisem ravno pretirano lačen. Odpreš ga, nič ne vzameš ven in ga zapreš (smeh). To je zelo uspešno, ampak zelo težko. Se pa da.

Ker smo te dni nekoliko manj aktivni kot sicer, moramo sami poskrbeti, da bo naše telo ostalo v formi in da bo naš imunski sistem okrepljen.
Ker smo te dni nekoliko manj aktivni kot sicer, moramo sami poskrbeti, da bo naše telo ostalo v formi in da bo naš imunski sistem okrepljen. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662