Dejstvo je, da je naš urnik v sodobnem času tako rekoč 'napolnjen' do zadnjega kotička. Vsaj tako pravimo. A če pogledamo svoj vsakdan malo bolj podrobno, vidimo, da je vmes veliko prostora, ko 'visimo' na družbenih omrežjih, čas zapravljamo z vožnjo z avtom v službo, četudi je ta oddaljena le dober kilometer in bi se morda lahko sprehodili ali pa kolesarili. V podrobnem pogledu lahko vidimo, da zapravljamo in izgubljamo čas tam, kjer za to ni potrebe. Zato dejstvo, da nimamo časa, ne drži, drži pa, da si ga ne znamo razporejati.
Z razlogom pravijo, da posameznik, ki si nečesa resnično in iskreno želi, bo naredil vse, da to tudi dobi. Takšen posameznik se je pripravljen soočiti tudi z začasnimi neuspehi, pripravljen je delati, se odpovedovati, navsezadnje pa vztraja na poti do svojega cilja. Če preidemo k bistvu... Redna telesna aktivnost je pomembna v vseh življenjskih obdobjih, a jo prevečkrat zanemarjamo.
Pogosto si želimo začeti in iti na pot zdravega življenjskega sloga, na žalost pa pri tem najdemo nešteto izgovorov, ki so le to – izgovori, ki nas omejujejo in ovirajo. Kako torej v prvi vrsti resnično začeti, navsezadnje pa tudi nadaljevati redno telesno aktivnostjo? Da začnemo, moramo pogosto prepričati sami sebe in svoj lasten um. Pri nadaljevanju pa nam pomaga, če imamo ljudi in skupnost, ki nas pri novem življenjskem slogu podpira!
Z razlogom pravijo, da so najtežji začetki, nič drugače pa ni pri telesni aktivnosti. Naš um je lahko naš največji prijatelj, lahko pa nas močno omejuje. Redno gibanje je ena najboljših stvari, ki jih lahko tako kratkoročno kot dolgoročno naredimo za svoje zdravje. Že kmalu po začetku vadbe lahko vidimo in občutimo koristi, ki jih ima telesna aktivnost na naše telo in počutje. Vsekakor pa zahteva veliko odločnosti in discipline.
Razmišljate o začetku vadbe, vendar ne veste, kje začeti? Ste že redno telesno aktivni, vendar vam morda manjka malo dodatne motivacije? V nadaljevanju boste našli nekaj nasvetov, ki vam bodo morda pomagali.
1. Zastavite si realne cilje
Vsi vemo, o čem je govora. Dvajset let že nismo telovadili, kilogrami so se 'nenadoma' nabrali – seveda se niso, a naenkrat nas začnejo motiti, ko kakšna teta poda svoj komentar, dodatno pa nam ni več všeč naše prehranjevanje. Da, tudi pice se človek sčasoma naveliča. In potem se vržemo v neko aktivnost, popolnoma zasopli, rezultat pa je seveda tu – tako kot smo začeli, tako (hitro) tudi odnehamo.
Na prvem mestu je najbolj pomembno, da si zastavimo realne cilje. Nikar z glavo skozi zid, bodite realni. Nemogoče je izgubiti dvajset kilogramov v enem tednu, prav tako v tako kratkem obdobju ni mogoče pridobiti mišične mase, še manj pa kondicije za maraton, ki si ga želimo preteči. Z razlogom pravijo, da se počasi daleč pride. Če želite teči, a nikoli poprej tega niste delali, izmenjujte tek in hojo, po vaših možnostih. Če boste obiskali fitnes, naredite toliko vaj, kolikor lahko. Vsekakor je pomembno, da ljudje strmimo k napredku, da si želimo vedno več, predvsem pa, da imamo vedno nove cilje, a pri tem je pomembno, da smo zmerni.
2. Ne pretiravajte
V povezavi z zgornjo točko je pomembno, da ne pretiravamo. Vsi imamo vsaj enega prijatelja, ki je pred kratkim začel obiskovati fitnes, s polno paro začel delati (seveda čisto prvič), potem pa en teden ali pa še več ni mogel niti normalno hoditi. Vnetje mišic je pogost pojav, ko se na novo ali pa čisto prvič lotevamo kakšne fizične rekreacije. Pri tem je pomembno, da si zagotovimo ustrezno ogrevanje in da vaje, takšne in drugačne, za prvič izvedemo postopoma – intenzivnost in moč treningov dodajajte postopoma!
3. Zavedajte se, da napredek ne bo opazen takoj
Morda se borite z odvečno težo, morda pa ste med suhimi, ki si končno želijo zrediti in pridobiti mišično maso. Ne glede na to, v katero skupino spadate, se morate zavedati, da ne hujšanje ne rejenje ne prideta z danes na jutri. Nenadna pridobitev ali izguba teže ni nikoli dobra, dodatno pa ste zagotovo že slišali za 'jo-jo efekt' – tako hitro kot boste izgubili, toliko več boste pridobili še hitreje nazaj. Nobena stvar v življenju, ki je nekaj vredna, ni takojšnja, še manj pa se je ne da zgraditi z danes na jutri. Glejte na svoje telo kot na hišo, ki potrebuje najprej konkretne temelje, nato gradnjo, šele kasneje pa pride opremljanje in okraševanje – vse stvari zahtevajo svoj čas!
4. Izberite aktivnost, ki vam je všeč
Si predstavljate, da ste izjemno dobri v matematiki, kemiji ali pa denimo fiziki, morda bi vas izjemno zanimala biologija in druge naravoslovne vede, vi pa bi se kar naenkrat znašli na družboslovnem faksu, morda celo na kakšni filozofiji ali psihologiji? Kako bi se počutili na takšni fakulteti, še bolj, v krogu ljudi, ki jih ne zanima tisto, kar zanima vas?
Morda ste ob prebiranju zgornjih vrstic dobili občutek, kaj želimo povedati. Če imate popoln odpor do fitnesa, nikar ne silite v fitnes, samo zato, ker je tam vaš prijatelj. Dvigovanja uteži ne boste vzljubili samo zato, ker boste gledali ljudi, ki v tem uživajo. Seveda je možnost, da si ljudje premislimo in s časoma ugotovimo, da nas nekaj ne zanima, a posebej pri začetkih vadbe je pomembno, da se usmerimo tja, kjer vemo, da bomo vsaj delno uživali. Če radi plavate, pojdite na plavanje. Če ste pristaš teka, tecite, in tako dalje. Izberite aktivnost, ki je všeč vam!
5. Ne ozirajte se za slikami na družbenih omrežjih
Vsekakor je dobro, da imamo navdih, predvsem nekoga, ki nas motivira in dviguje, a naj to ne pomeni, da si želimo točno določene postave. Vsi ljudje smo unikatna bitja in niti ena oseba na planetu nima enake postave, enakih oči, še manj pa enakega telesa. Zato je primerjanje z drugimi, naj si bo s fizično podobo ali pa s hitrostjo napredka, nesmiselno.
6. Ozirajte se za ljudmi, ki vas dvigujejo, ostale pustite na miru
Pri ustvarjanju novega življenjskega sloga je izjemno pomembno, da se povežemo z ljudmi, ki nas dvigujejo in motivirajo, negativne posameznike pa pustimo za sabo. Če smo tukaj malo bolj konkretni – velikokrat se ob takšnih priložnostih zgodi, da nas naša 'stara' družba drži nazaj. Ne dovolite si tega. Če imate v glavi en cilj, posebej, če ste se odločili za zdravo življenje, ne poslušajte ljudi, ki vam govorijo, da je to denimo brez zveze – pravico se imate spreminjati, predvsem pa imate pravico, da vsak dan izberete tisto, kar vas dela srečne. To negativni ljudje zagotovo niso. Ljudje, s katerimi smo obkroženi, so izjemnega pomena, zato izbirajte pazljivo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV