O kombinaciji pravilne prehrane in gibanja je že precej napisanega, a na porabo kalorij lahko vplivajo tudi drugi dejavniki, mogoče celo tisti, na katere sami ne bi niti pomislili. Pa poglejmo, kaj vse lahko vpliva na to, koliko kalorij bomo porabili.
Telesna teža
Na splošno velja, da več kilogramov imamo, več kalorij bomo "pokurili". Težji ljudje potrebujejo več energije, saj mora telo v gibanje vložiti več napora. Poleg tega pa imajo večji ljudje tudi večje notranje organe, kar prav tako vpliva na večjo porabo med vadbo in v mirovanju.
Mišična masa
Nekdo, ki ima večjo mišično maso, bo porabil več kalorij kot nekdo, ki tehta enako, a ima manj mišic. Mišiče namreč za svoje delovanje potrebujejo več energije kot maščobno tkivo. Če bomo torej delali vaje za moč, bomo povečali svojo mišično maso in zato porabili tudi več kalorij.
Starost
S staranjem izgubljamo mišično maso, zato je še toliko pomembnejše, da poskrbimo za gibanje ter čim dlje ohranimo vitalnost in fizično moč. Izguba mišic namreč zmanjša tudi porabo kalorij in poleni oziroma upočasni našo presnovo.
Spol
Splošno znano je, da moški porabijo več kalorij tako v mirovanju kot med treningom, kar sovpada s tem, da imajo že po naravi več mišične mase, medtem ko imajo ženske več telesne maščobe. Maščoba namreč služi kot podpora določenim funkcijam in procesom v telesu, na primer proizvodnji hormonov, reprodukciji, shranjevanju energije, zaščiti notranjih organov, odpornosti in tako naprej.
Intenzivnost treninga
Porabljanje kalorij je stalen proces v našem telesu, a na to, koliko jih bomo porabili, ne vpliva samo naša aktivnost, ampak tudi to, kako jo izvajamo. Oseba, ki trenira bolj intenzivno – to se vidi po težjem dihanju in nezmožnosti pogovora – bo porabila več kalorij kot oseba, ki dela enake gibe, a z lahkoto oziroma manj intenzivno.
Stopnja telesne pripravljenosti
Če bomo določeno obdobje zaporedoma izvajali vaje, jih bomo sčasoma bolje obvladali in jim bomo tudi lažje kos. Naše telo ima izjemno moč prilagajanja, zato bomo na tak način dvignili stopnjo svoje telesne pripravljenosti in izboljšali svojo kondicijo. Tako bomo na primer zmogli teči hitreje in dlje ali pa bomo lažje dvigovali uteži, ki jih pred nekaj časa nismo mogli.
Na nekatere stvari torej ne moremo vplivati, a še vedno lahko vplivamo na to, kako se bomo prehranjevali in gibali. Če bomo poskrbeli za uravnoteženo prehrano in dovolj aktivnosti, pa naj bo to hoja v hribe, tek, kolesarjenje ali vaje za moč, kot so dvigovanje uteži, počepi, držanje "deske" in trebušnjaki, bomo zagotovo prej ali slej v svoji najboljši formi. In zakaj ne bi začeli že danes?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV