Katera je najpomembnejša stvar, ki jo moramo upoštevati pri izbiri ustrezne opreme za tek na dolge in kratke proge?
Najpomembnejša stvar pred izborom tekaške opreme je vzeti si dovolj časa za izbor in nakup opreme.
Povejte mi konkretno prosim nekaj več denimo o različnih tekaških podlagah. Se primerna oziroma ustrezna obutev razlikuje, glede na podlago, na kateri tečemo?
Danes govorimo o tekaških modelih za tek po asfaltnih podlagah, makedamskih poteh, gozdno-travniških poteh in za tek na tartanski podlagi (poznamo še modele za gorski oziroma trail tek in teki na tartanski podlagi - šprintarice). Poznamo klasično tekaško obutev, kot tudi tisto z membranami, ki nam omogočajo, da naša stopala ostanejo suha.
Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu opreme?
Skupaj s prodajalcem tekaške obutve moramo biti pozorni na sledeče: oblika našega stopala (pronacija, nevtralno stopalo, supinacija, dolžina in širina našega stopala, teža samih tekačev, količina pretečenih kilomentrov. Najbolj pomembno je udobje, blaženje in stabilnost modelov. Za bazično pripravo tekačev kot ostalih vrhunskih športnikov se priporoča dovolj blaženja in stabilnosti, ko pa izvajamo hitrejše treninge (igra hitrosti) in tekmovanja, pa so za dobro trenirane tekače na razpolago odzivnejši in s tem nekoliko hitrejši tekmovalni modeli.
Razvoj je prinesel poleg starih tudi nove značilnosti sodobnih tekaških copat. Stare značilnosti pronacijo, supinacijo in nevtralnost dopolnjujejo tudi blaženje udobnost in povratek energije. S tem se dogaja revolucija na tekaškem področju.
Glavne pozornosti ob nakupu tekaških copat: za nakup si vzemimo dovolj časa, 1-2 uri, s seboj vzemimo tekaške nogavice, ali pa jih kupimo pred pomerjanjem copat, prodajalcu povejmo kolikokrat tedensko želimo teči in po kakšnem terenu.
Na podlagi česa torej izberemo tekaške copate?
Copate izberemo glede na našo težo, stopalni lok in širino stopala. Teže tekačev; Ženske: lahke tekačice do 55kg, srednje težke od 55 kg do 70 kg, težke tekačice nad 70 kg. Moški: lahki tekači do 75 kg, srednje težki tekači od 75 kg do 90 kg, težki tekači nad 90 kg.
Tukaj je še obliko stopalnega loka. Pronacija: naravni prenos teže pri koraku, ko se teža ob dotiku stopala s podlago na zunanji strani pete prenese proti notranjemu delu prstov (plalcu). Če se naše stopalo preveč nagne na notranjo stran, govorimo o čezmerni pronaciji. Supinacija: če se teža ne prenese na notranji del stopala, ampak ostane na zunanjem delu in gre proti prstom bolj v smeri mezinca, govorimo o supinaciji.
Nevtralni stopalni lok: vmesna stopnja med pronacijo in supinacijo. Sami najenostavneje ugotovimo obliko svojega stopalnega loka tako, da odtisnemo mokro stopalo na papir ali karton. Vsi ponudniki tekaške obutve pa lahko to ugotovijo z različnimi meritvami, ali s snemanjem in ogledom našega bosega teka na tekaški stezi.
Gledati moramo torej na težo, lok in širino stopala. Kaj pa udobje, ostalo?
Udobje (dobro počutje in oprijem stopala), blaženje (glede na težo tekača in tekaško podlago), stabilnost (glede na stopalni lok in tekaško podlago). Zelo pomembno je izbrati pravo velikost in širino tekaških copat glede na naše stopalo (ozko, srednje široko in široko). Tekaški modeli naj bodo približno 1/2 številke (če je velikost stopala 43, naj bo copat 43,5) večji od velikosti naših stopal. Vedno moramo obuti, zavezati in preizkusiti (hoja po trgovini, tek na tekaški preprogi) oba copata.
Kako vzdrževati in kdaj zamenjati tekaške copate?
Priporočljivo je imeti dva para copat, zaradi zračenja, čiščenja in sušenja le teh. Po potrebi jih lahko tudi kdaj pa kdaj operemo v pralnem stroju, do temperature 30 stopinj, z neagresivnimi detergenti. Nato jih mokre napolnimo s časopisnim papirjem, da obdržijo obliko in se hitreje sušijo. Po priporočilih ponudnikov tekaške obutve, je zgornja meja menjave copat po pretečenih približno 800 km. Odvisno od kvalitete copat, teže tekača in tekaške podlage.
Sva lahko malo bolj konkretna glede cen - koliko stane kvalitetna, dovolj dobra obutev?
Redne cene tekaških modelov se gibljejo od 120 eur za tiste, ki tečejo 2-3x tedensko, pa vse do 200 eur ali več za vrhunske modele tekaških copat. Redna cena vrhunskih tekmovalnih copat (z vgrajenimi karbonskimi ploščami ali drugo tehnologijo) pa se giblje od 250-300 eur.
Kako bi opisali ustrezno opremo za tek? Kateri elementi so ključni?
Ustrezna oprema za tek je sestavljena iz tehničnih oblačil, tekaških nogavic in tekaških copat. Tehnična oblačila, ki odvajajo znoj proč od telesa. V toplejših mesecih naj bodo to kratka oblačila - majice in pajkice, tekaške hlače, kajti le ta nam omogočajo termo regulacijo našega telesa (ohlajanje). Le to dosežemo tudi s primernim pokrivalom (šilt kapa) in s pitjem zadostne količine tekočine - hidracija (po potrebi se lahko tudi polivamo z vodo ali si vzamemo gobo, ki smo jo namočili v vodo).
Na kaj moramo biti pa pozorni v hladnejših mesecih?
V hladnejših mesecih dosežemo primerno temo regulacijo z dolgimi oblačili, ki jih lahko v zgornjem delu nanašamo v plasteh (majica, jopica, brezrokavnik ali anorak). Poleg sodijo tudi rokavice in kapa, poslužujemo pa se lahko tudi toplih napitkov (topel čaj, juha).
Zakaj so kakovostni čevlji tako pomembni pri teku in maratonu?
Kakovostna tekaška obutev nam omogoča udoben in varen korak, ki ga opravljamo v sklopu samih priprav in tekmovanj.
Kako se lahko neustrezna obutev negativno odraža na tekačevem telesu?
Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb: poškodbe skočnega sklepa-gležnja, kolen, tetiv in mišic ...
Katere so najpogostejše napake, ki jih začetniki naredijo pri izbiri tekaške opreme?
Najpogostejša napaka je neustrezna izbira tekaških copat - pravilna izbira glede na stopalni lok (pronacija, nevtralno stopalo, supinacija), ustrezna velikost copata glede na širino in dolžino stopala, izbor glede na težo tekača. Kar se tiče oblačil, pa je največja težava, da se v zimskem času preveč oblečemo in s tem onemogočimo telesu pravilno termo regulacijo.
Kaj se morajo začetniki zavedati glede izbire prave opreme za tek?
Svetujem, da se začetniki pred svojimi prvimi tekaškimi koraki posvetujejo s strokovnjaki za tekaško obutev in oblačila, ter si izberejo vodeno vadbo atletskega trenerja.
Zakaj ni najbolje gledati samo na ceno pri izbiri tekaške opreme?
Cena in kvaliteta si nista vedno v pravem sorazmerju. Ponovno poudarjam, da je pri izbiri tekaške obutve potreben biti pozoren tako pravilno izbiro velikosti, na stopalni lok, kot tudi na težo tekača.
Kaj bi svetovali tekačem, ki želijo izboljšati svoje rezultate z uporabo ustrezne opreme?
Tekači naj uporabljajo že opisana tehnična oblačila, primerna letnim časom. Za bazične treninge naj tekači uporabljajo udobne in dobro blažene modele, za hitrejše treninge (igre hitrosti) in tekmovanja pa lažje in nekoliko odzivnejše modele.
Menite, da lahko ustrezna in kakovostna oprema denimo vpliva tudi na rezultate teka?
Absolutno vpliva na izboljšanje rezultata. V tekmovalnih modelih je vgrajena tehnologija, ki nam omogoča več odzivnosti in povratne energije v nov korak (karbonske plošče, razne pene ...).
Kateri so ključni faktorji, ki jih je treba upoštevati pri izbiri pravih nogavic za tek?
Vrhunske športne nogavice naj bi se približale učinku bose noge. To pomeni vzdrževanje ugodne klime, hkrati pa optimalno zaščito stopala. Zaradi anatomsko oblikovanih stopal je potrebno obuvati nogavice kot levo in desno. Na stopalnem loku je pletenje nogavice tanjše. Sistem zaščit je lociran na najbolj izpostavljenih delih stopala in noge - to je na prstih, petah, ahilovi tetivi, nartu in gležnjih.
Od stopalnega loka potekajo zračni kanali do vrha nogavice. Sistem zaščit in zračenja preprečuje nastanek odrgnin, žuljev in otiščancev, hkrati pa tudi ohranja življenjsko dobo same nogavice. Dobre nogavice so pleten brezšivno, na vrhu prstov pa je var, ki ne draži in ne praska kože. Izdelane so iz naprednih in inovativnih materialov z vrhunsko tehnologijo pletenja.
Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji - Ljubljanskem maratonu!
Tek na 10 kilometrov je idealna priložnost za vse tekače, tako za začetnike kot tudi izkušene, da preizkusite svoje zmogljivosti in premagate osebne mejnike. S prijavo na Ljubljanski maraton pa ne boste deležni le izjemne tekaške izkušnje v pozitivnem vzdušju in odlični družbi, ampak vas čaka še kup drugih ugodnosti.
Vsak tekoč bo med drugim prejel majico, štartno številko z vgrajenim čipom ter trpežen in uporaben športni nahrbtnik. Kot običajno, ga boste prevzeli skupaj s startno številko na sejmu Tečem (pozor: ta bo letos v Areni Stožice!), še pred dogodkom. Dan pred nedeljskimi teki pa je tradicionalno namenjen tudi druženju na tako imenovani Testeninki'. Že ime pove, da na dogodku vsak tekač dobi porcijo testenin.
Tudi na dan maratona vas čakajo številna presenečenja, množična spodbuda in seveda okrepčila. Ne zamudite torej priložnosti in se 22. 10. 2023 pomerite s tekači z vseh koncev sveta in občutite edinstveno energijo tega množičnega tekaškega dogodka. Prijave so odprte, zato si zagotovite svoje mesto na štartni črti.
Vizita e-novice
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV