Vizita.si
Joga

Aktivno življenje

Poznate zdravstvene koristi joge?

N.R.A.
08. 03. 2023 05.00
0

Joga je starodavna duhovna disciplina, ki na poseben način povezuje um in telo. Vključuje dihalne tehnike, meditacijo in vaje, ki spodbujajo sprostitev in zmanjšujejo stres. Kakšne pa so konkretno njene zdravstvene koristi?

Joga
Joga FOTO: Shutterstock

1. Lahko zmanjša stres

Znano je, da joga pomaga zmanjšati stres. Več znanstvenih študij je pokazalo, da vadba joge zmanjša izločanje kortizola, glavnega stresnega hormona. V eni študiji, ki jo povzemata portala Healthline in Adiva so raziskovalci spremljali 24 žensk, ki so bile izpostavljene hudemu čustvenemu stresu. Po trimesečnem programu, v katerem so začeli vaditi jogo, se je raven kortizola v njihovi presnovi občutno znižala. 

Prav tako se je zmanjšala raven stresa; ženske so se počutile manj utrujene in zaskrbljene ter manj depresivne. Kadar jo izvajamo samostojno ali v kombinaciji z drugimi tehnikami za zmanjševanje stresa, kot je na primer meditacija, se joga lahko šteje za močnega pomočnika pri obvladovanju stresa.

Joga
JogaFOTO: Shutterstock

2. Pozitivno naj bi vplivala na zmanjševanje tesnobe

Zanimivo je, da je bilo na tem področju opravljenih veliko znanstvenih raziskav. Ena študija je bila izvedena na 34 osebah z diagnozo anksiozne motnje, ki so bile dva meseca vključene v program joge dvakrat na teden. Ob koncu študije so imeli subjekti, ki so vadili jogo, bistveno nižjo raven anksioznosti kot tisti v kontrolni skupini.

Nikakor pa še znano, kako konkretno lahko joga zmanjša simptome tesnobe. Toda znanstveniki menijo, da je razlog v tem, da joga spodbuja ljudi, da so prisotni v trenutku in spodbuja aktivno iskanje duševnega miru, kar lahko pomaga pri zdravljenju.

3. Pomagala naj bi pri vnetnih procesih

Poleg izboljšanja duševnega zdravja joga po nekaterih raziskavah lahko zmanjša tudi vnetne procese v telesu. Vnetje je, kot vemo, normalen odziv našega imunskega sistema, vendar lahko kronično vnetje povzroči razvoj nekaterih resnejših bolezni in stanj, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen ali rak. Čeprav so potrebne dodatne raziskave, da bi z gotovostjo potrdili pozitivne učinke joge na vnetna stanja, številne študije kažejo, da lahko joga pomaga preprečiti nekatere bolezni, ki jih lahko povzroči kronično vnetje.

Dobra naj bi bila tudi za zdravje srca.
Dobra naj bi bila tudi za zdravje srca.FOTO: iStock

4. Dobra naj bi bila tudi za zdravje srca

Zdravje srca je ključnega pomena za naše splošno zdravje. Znanstvene študije, ki jih povzemata portala Healthline in Adiva kažejo, da joga lahko izboljša zdravje srca in zmanjša številne dejavnike tveganja za bolezni srca.

5. Pomagala naj bi pri lajšanju depresije

Nekatere raziskave kažejo, da lahko joga deluje antidepresivno – lahko pomaga zmanjšati simptome depresije. Razlog je v tem, da vadba joge zmanjša raven kortizola, stresnega hormona, ki vpliva na uravnavanje ravni serotonina, nevrotransmiterja, ki ga običajno povezujemo z depresijo.

Joga
Joga FOTO: Shutterstock

6. Lahko pomaga zmanjšati kronično bolečino

Kronična bolečina prizadene milijone ljudi po vsem svetu in ima lahko različne vzroke – od telesnih poškodb do artritisa. Vse več je raziskav, ki kažejo, kako lahko vadba joge pomaga zmanjšati različne vrste kronične bolečine.

7. Pozitivno naj bi vplivala na kakovost spanja

Slaba kakovost spanja je pogosto povezana z debelostjo, visokim krvnim tlakom ali depresijo. Znanstvene študije kažejo, da lahko vadba joge izboljša kakovost spanja.

8. Izboljša prožnost in ravnotežje

Mnogi ljudje izvajajo jogo, ko želijo izboljšati prožnost in občutek za ravnotežje. Obstaja kar nekaj študij, ki podpirajo to stališče, saj lahko določene poze, ki se izvajajo v jogi, optimizirajo telesno zmogljivost in izboljšajo ravnotežje.

Povzeto po Adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650