Odbojka je moštveni šport, ki postaja po svetu, predvsem pa v Sloveniji, vedno bolj priljubljen. Vzroki za takšno priljubljenost se skrivajo predvsem v dostopnosti tega športa. Z odbojko se lahko ukvarjajo tako mladi kot stari, ženske, moški, rekreativni športniki, vrhunski športniki in celo invalidi (sedeča odbojka); načeloma vsi, ki imajo željo po udejstvovanju v tem zanimivem športu.
Vsak šport zahteva različne oblike gibanj. To velja tudi za odbojko, kjer so obremenitve zelo specifične. Pri odbojki so pogosti predvsem hitri in močni gibi celotnega telesa, tako v vertikalni kot horizontalni smeri. Kot v vseh športih so tudi v odbojki športniki izpostavljeni številnim poškodbam. V primeru zmanjšane telesne pripravljenosti odbojkarja in napačnih metod treninga lahko pride zelo hitro do poškodb, le-te pa so velikokrat posledica tudi neravnovesij v telesu. O najpogostejših poškodbah pri odbojki smo povprašali diplomiranega fizioterapevta in profesorja športne vzgoje Jureta Ivartnika. Jure kot fizioterapevt sodeluje pri najmočnejši slovenski moški odbojkarski ekipi ACH Volley že od leta 2014, tako da poškodbe tega športa zelo dobro pozna.
Kot najpogostejše poškodbe pri odbojki navaja poškodbe gležnjev, prstov na rokah ter kolenskega in ramenskega sklepa. Pri poškodbah gležnjev in prstov rok je mehanizem poškodbe bolj akutne narave, medtem ko so bolečine v kolenskem in ramenskem sklepu bolj kronične narave.
Pri naštetih poškodbah je najpogostejši mehanizem poškodbe naslednji:
– pri poškodbah gležnjev je najpogostejši zvin gležnja pri doskoku na nasprotnikovo nogo pod mrežo;
– pri poškodbah prstov rok je najpogostejši nateg ligamentov oz. zlom kosti v prstih rok zaradi kontaktov z žogo ob blokiranju napadalnih udarcev;
– poškodbe in bolečine v kolenskem sklepu zaradi ponavljajočih se skokov in hitrih sprememb smeri ter
– poškodbe in bolečine v ramenskem sklepu zaradi ponavljajočih se napadalnih udarcev in servisov.
Poškodbe so sestavni del športa, vendar lahko s poznavanjem pojavnosti in mehanizmov poškodbe, s preventivno vadbo in ozaveščanjem športnikov o poškodbah le-te omejimo in na ta način zmanjšamo njihovo število. Vedno mora biti na prvem mestu ohranjanje zdravja, in ne zmagovanje za vsako ceno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV