Vizita.si
koleno

Aktivno življenje

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo

S.P.
29. 08. 2023 05.00
0

Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

"Do poškodb najpogosteje prihaja zaradi nepravilne tehnike teka, pa naj gre za nepravilno držo, tek v položaju 'račke', zaradi česar smo zakrčeni v predelu kolkov, ali pa zaradi napačnega položaja stopala pri stiku s podlago," pojasnjuje osebni trener Matic Kolenc, ki je na razne maratone pripravil že kar nekaj posameznikov, ter dodaja, da se tveganje za poškodbe poveča tudi zaradi neustrezne obutve, izpuščanja ogrevanja pred in raztezanja po teku, neupoštevanja pravil postopnosti ter pretiravanja z obremenitvami. Ravno tako ne smemo zanemarjati pomena počitka in regeneracije, kamor med drugim sodijo ustrezna prehrana, hidracija, kakovosten spanec, pa tudi kakšna masaža ali kopel. Samo spočiti namreč lahko opravimo kakovosten tekaški trening in postopoma izboljšujemo tekaško formo.

Če sodite med začetnike, je še toliko bolj pomembno, da se poučite o ključnih pravilih, saj boste le tako v teku uživali, lažje dosegali zastavljene cilje in, kot rečeno, bistveno zmanjšali tveganje za pojav poškodb, bolečin in drugih tovrstnih nevšečnosti. Več nasvetov za tekače začetnike si lahko preberete TUKAJ! S pravilnim pristopom in tehniko, konsistenco ter postopnim povečevanjem intenzivnosti treningov lahko svojo tekaško formo izboljšate do te mere, da boste že čez nekaj tednov brez večjih naporov pretekli svojo prvo 'desetko'. Ste pripravljeni?

Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji - Ljubljanskem maratonu! 

Tek na 10 kilometrov je idealna priložnost za vse tekače, tako za začetnike kot tudi izkušene, da preizkusite svoje zmogljivosti in premagate osebne mejnike. 

Ne glede na vašo raven pripravljenosti, je ta razdalja dovolj zahtevna, da vas spodbudi k še boljšim dosežkom, a ne tako zahtevna, da je ne bi z malo priprav zmogli.

Ne zamudite torej priložnosti in se 22. 10. 2023 pomerite s tekači z vseh koncev sveta in občutite edinstveno energijo tega množičnega tekaškega dogodka. 

Prijave so odprte, zato si zagotovite svoje mesto na štartni črti. Ne odlašajte, temveč se prijavite še danes! Skupaj bomo ustvarili nepozaben dan teka, smeha in navdušenja.

Vidimo se na startu!

 

Najpogostejše tekaške poškodbe

Seznam verjetnih tekaških poškodb je dolg, zato bomo izpostavili le nekatere najbolj pogoste:

Poškodbe Ahilove tetive

Ahilova tetiva je dolga tetiva na zadnji strani spodnjega dela noge, ki povezuje veliko mečno mišico s petnico. Zaradi pretirane obremenitve mišice v mečih, pretiranega zvračanja stopala navznoter, neprimerne obutve ali zaradi pretrde podlage lahko pride do vnetja, včasih do brazgotinjenja, v hujšem primeru pa – največkrat pri skoku zaradi velike ali strižne sile – celo do pretrganja Ahilove tetive. Rehabilitacija tovrstnih poškodb največkrat vključuje mirovanje, fizioterapijo in postopno povečevanje količine gibanja.

Poškodbe kolena

Med pogostimi poškodbami je tako imenovano tekaško koleno (iliotibialni sidrom), ki se kaže kot bolečina na zunanji strani kolena in najpogosteje prizadene tiste, ki tečejo na dolge proge, pa tudi rekreativce. Največkrat je za poškodbo krivo vnetje zunanje kolenske tetive ali šibkost stegenske mišice, pogosto pa tekaško koleno nastane tudi zaradi slabe tehnike teka, predvsem obrnjenosti stopal navznoter. 

Med tekači, ki pogosto tečejo po razgibanem terenu, lahko pride do skakalnega kolena (patelarni tendinitis). Pri tej poškodbi se vname ligament pogačice, saj je ta izpostavljen ponavljajočim se obremenitvam. Bolečine se pojavljajo na sprednji strani kolena. Vzrok so največkrat preobremenitve in oslabljene mišice kolenskega sklepa. 

Ker se dobršen del obremenitev v kolenu med tekom prenaša na meniskusa, seveda lahko tudi tu pride do poškodbe. Največkrat nastanejo poškodbe medialnega meniskusa, na notranjem delu kolena, in sicer gre predvsem za raztrganine, ki so znova posledica preobremenitev.

Ne pozabite na ogrevanje pred tekom in raztezanje po končanem treningu.
Ne pozabite na ogrevanje pred tekom in raztezanje po končanem treningu. FOTO: Dreamstime

Kot poudarja osebni trener Matic Kolenc, pa ni nujno, da so bolečine v kolenih posledica poškodbe v samem kolenu: "Lahko se pojavijo zato, ker smo zakrčeni v drugih sklepih, recimo v kolkih ali gležnjih."

Trn v peti ali Plantarni fasciitis

Gre za poškodbo oziroma vnetje tkiva na spodnji strani pete, ki ga prepoznamo po zelo ostri, zbadajoči bolečini, ki je najmočnejša zjutraj, ko vstanemo. Pogosto je posledica preobremenitve ali neprimerne obutve, nastane pa tudi zaradi zakrčene mečne mišice ali prekomerne pronacije. Zaradi dolgotrajnega vnetja lahko nastane trn oziroma kostni izrastek na petnici.

Vnetje pokostnice 

Razmeroma pogosta poškodba pri tekačih je tudi tako imenovani medialni tibialni stres sindrom. Prepoznamo ga po ostri bolečini na notranji sprednji strani golenice, pojavi pa se zaradi preobremenitve mečnih mišic, večinoma pri dolgih tekih in/ali tekih po trdi podlagi. 

Trohanterni burzitis

Najpogosteje zaradi pretiravanja in preobremenitev ali zaradi nepravilne tehnike teka lahko pride tudi do vnetja burze, majhne vrečke, napolnjene s tekočino, ki se nahaja med kostjo stegnenice in tetivo mišice, ki se pritrdi na to kost. Najpogosteje se kaže kot bolečina na zunanjem delu stegna, ki se lahko širi proti kolku ali spodnjemu delu hrbta. Med aktivnostjo se bolečina še poslabša, intenzivna pa je lahko tudi ponoči med ležanjem. 

Zvini

Zvin gležnja je tudi sorazmerno pogosta poškodba, ki prizadene tekače. Zvin lahko povzroči napačen gib oziroma nenadna sprememba terena. Kaže se z nenadno bolečino in oteklino v predelu gležnja, ki lahko tudi pomodri.

Žulji

Tudi žulji spadajo med pogoste poškodbe. So posledica pretesne ali prevelike obutve, vlažnosti stopala, ki se drgne ob podlago v obutvi, ali napačne izbire nogavic.

To je nekaj pogostih poškodb, ki jih lahko, kot rečeno, utrpite zaradi nepravilnega pristopa oziroma nespametnega ravnanja, več podrobnosti še o ostalih poškodbah pa si lahko preberete TUKAJ!

Da bo vaš tekaški trening čim bolj brezskrben in boste lahko svojo tekaško formo iz tedna v teden izboljševali, vam na koncu še enkrat polagamo na srce – držite se osnovnih pravil tekaškega treninga in preprosto uživajte! Ker je za poškodbe velikokrat kriva ravno napačna tehnika teka, pa si v spodnjem videu poglejte, kakšna tehnika je prava!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650