Dr. Busko je zdravnik športne medicine, ki pravi, da lahko pogoste napake pri hoji sčasoma povzročijo težave, kot so bolečine ali poškodbe v vratu, hrbtu, ramenih, bokih in kolenih.
Omenjen zdravnik in njegovi kolegi ortopedi pravijo, da bodite pozorni na to, kako hodite, da se izognete težavam. Najpogostejše napake pri hoji predstavljamo v nadaljevanju.
Nošenje napačnih čevljev
Pravi čevlji pomagajo preprečiti poškodbe stopala in gležnja zaradi preobremenitve, pojasnjuje ortoped dr. Jared T. Lee. ''Na splošno ima dober pohodni čevelj visoko kakovostno oblazinjenje, ki omogoča upogib stopala, vedno pa priporočam gumijast podplat.''
Dr. Busko dodaja, da je pomembno zamenjati tudi obutev, ki je vidno obrabljena: ''Priporočam, da po približno 300 kilometrih nošenja kupite nov par pohodnih čevljev.''
Gledanje 'dol' med hojo
Dr. Lee pravi, da je pogosta tehnična napaka, ki jo ljudje naredijo, hoja s preveč upognjenim trupom naprej ali upogibom kolka. To povzroča dodaten pritisk na vaša kolena in gležnje, da ohranite ravnotežje, in ''povzroča naporno hojo in specifičen vzorec hoje, namesto normalne hoje, ki omogoča razpršitev reakcijskih sil tal v celotnem ciklu hoje,'' pravi.
Pretiravanje z dolžino korakov
Delanje daljših korakov se morda zdi učinkovit način za pospešitev hoje, vendar dejansko bolj obremenjuje vaš mišično-skeletni sistem, pravi dr. Zachary McVicker, ortopedski kirurg. Dolg korak prisili vašo nogo, da postane bolj trda in zravnana, kar zmanjša sposobnost vašega telesa, da absorbira silo od tal. Dobra hoja je uravnotežena in tekoča, ni nerodno dolga in mora teči brez napora.
Slaba drža
Ohranjanje dobre drže med hojo je eno najpomembnejših pravil za zdravo hojo, pravi dr. McVicker. Čeprav je držanje glave pokonci in ne gledanje v stopala dober začetek, lahko to, če se med hojo še vedno zgibate, povzroči preveč dodatnega pritiska na vaša stopala in sklepe ter sčasoma vpliva na vaše ravnotežje in mobilnost.
Pomanjkanje gibanja v naravi
Raziskave so pokazale, da preživljanje časa v naravi zmanjšuje stres, izboljša duševno zdravje in je povezano z manjšim tveganjem za večino kroničnih bolezni. Izkazalo se je, da ima hoja na prostem posebne koristi za vaš mišično-skeletni sistem in hojo, pravi dr. Lee.
Pomanjkanje raztezanja
Če imate preveč togosti v bokih, hrbtenici ali medenici, lahko to prispeva k slabim navadam hoje, kot je nagibanje naprej, gledanje navzdol ali sklanjanje, pojasnjuje dr. Lee. Ker je hoja ponavljajoče se gibanje, se bodo te navade okrepile, če si ne boste vzeli malo časa za odpiranje sklepov in izboljšanje prožnosti. Dr. Lee priporoča, da redno raztezate boke, meča, stegenske mišice in spodnji del hrbta. Če ne opazite izboljšav, se obrnite na fizioterapevta, da odpravi morebitne osnovne težave.
Kako ugotoviti, ali imate zdravo hojo?
Dr. Lee pravi, da lahko naredite preprosto samoocenjevanje, da preverite svojo hojo. Razmislite:
- Ali hodite z rameni rahlo nazaj, gledate naprej, z brado v pravi višini?
- Imate lahek udarec s peto in ste skoraj popolnoma iztegnjeni v kolenih na sredini hoje?
- Se odrivate s sprednjo nogo?
- Je pritisk osredotočen na vaše stopalo?
Če imate kakršne koli pomisleke glede svojih navad pri hoji, lahko delo s fizioterapevtom zagotovi zelo koristne povratne informacije za določanje pravilne hoje, dolžine koraka in tempa.
Vizita e-novice
Vir: thehealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV