Predstavljajte si svoje telo kot računalnik, ki ga po vsaki uporabi ugasnete. Seveda računalnik velikokrat dajemo samo na 'spanje', a vsi vemo, da je za optimalno delovanje računalnika pomembno, da ga kdaj, najboljše vsak dan, tudi popolnoma izklopimo. Podobno je z našim telesom. Čez dan naše telo opravlja številne funkcije, ki imajo neprecenljivo vrednost in najvišji pomen, da lahko ljudje živimo in normalno delujemo. Da pa funkcije, celice in vsi organi lahko delujejo normalno, jim moramo zagotoviti počitek in možnost 'minimalnega delovanja'.
Odrasli ljudje potrebujemo v povprečju od 7 do 9 ur spanca dnevno, motnje spanca pa nemalokrat vodijo do negativnih posledic, med katerimi so nekatere vidne že naslednji dan, na dolgi rok pa se pokažejo v povišanem krvnem tlaku, boleznih srca, debelosti, tesnobi in celo depresiji. Zakaj je še pomembno, da dobimo dovolj spanca , kaj je skupno ljudem, ki imajo vedno dober spanec in kaj lahko naredimo, da bomo bolje spali?
Vsak večer hodite spati ob isti uri
Zagotovo ste že slišali, kako pomembno je, da hodimo spati ob isti uri in da imamo usklajen ritem spanca. Tukaj ni govora o tem, da se v posteljo en dan odpravimo ob enajsti uri zvečer, drugi dan pa petnajst minut čez omenjeno uro, temveč o ekstremih.
Veliko ljudi ima pri spancu neredne intervale - enkrat gredo zaradi pretirane utrujenosti v posteljo že ob 21. uri, drugič pa hodijo spati ob jutru. Ljudje smo bitja navad, zato je tudi in predvsem pri spancu pomembno, da imamo vsaj približno enak čas odhajanja v posteljo in vstajanja ob jutrih.
Določite si 'urnik' in 'bližino' pametnih naprav
Nemalo študij je v preteklosti uspelo dokazati vpliv pametnih naprav na kakovost našega spanca. Tudi vi brskate po svojem pametnem telefonu pred spanjem v veri, da vas ta 'uspava'? Pravzaprav deluje prav nasprotno. Vse, kar ima svetel zaslon, povzroča dodatno svetlobo, nas pravzaprav prebuja oz. odvrača od spanca. Ljudje, ki se ponašajo z dobrim spancem, imajo bodisi pravilo, da ne uporabljajo pametnih naprav v svoji spalnici ali pa jih vsaj ne uporabljajo pred spanjem.
Pametno pitje kofeina
Nobena skrivnost ni, da je kofein poživilo, zato je jasno, da kava, tako kot vse druge kofeinske pijače, vpliva na naš ritem spanca. Priporoča se, da ne uživamo kofeinskih pijač vsaj nekaj ur pred spanjem, vsaj ne, če se želimo dodobra naspati.
Izogibajte se dolgemu popoldanskemu počitku
Če menite, da vam popoldanski oddihi koristijo, jih seveda izkoristite. Vendar je pri tem dobro paziti, da ne spite več kot trideset minut, saj se boste, če boste prespali daljše obdobje, v prvi vrsti počutili še bolj zaspano, nadaljnje pa je velika verjetnost, da ponoči ne boste mogli spati.
Izogibajte se hranjenju tik pred spancem
Hranjenje tik pred spanjem ni odsvetovano zgolj za tiste, ki so na kakšni dieti in si želijo izgubiti kilogram. Kot smo že poudarili, naše telo ponoči še vedno opravlja številne pomembne funkcije, a ponoči ima tudi možnost, da se vsaj nekoliko odpočije. S hrano, posebej, če je ta tudi dodatno 'težka', povzročimo ravno nasprotno reakcijo. Pogosto tako ne moremo zaspati ali pa se sredi noči zbujamo. Uredite si prehranjevalne navade tako, da ne boste uživali hrane vsaj nekaj ur pred spancem in boste tako telesu zagotovili počitek, ki ga potrebuje.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV