Tek je izjemno zdrav za celotno telo, saj izboljšuje vzdržljivost telesa, pripomore k zdravemu srčno-žilnemu sistemu, pomaga pri zniževanju krvnega tlaka in ravni holesterola v krvi ter je ključnega pomena za blaženje stresa in odpravljanje slabe volje ter melanholije. Med tekom se namreč poveča izločanje kortizola, hormona proti stresu, prav tako pa tudi hormona sreče serotonina in endorfinov, ki blažijo bolečine in sprožajo dobro počutje. Zaradi tega je naše telo med in po teku v povsem drugačnem stanju kot prej in ker smo takrat nabiti s pozitivnimi hormoni in čustvi, na težave in dileme gledamo drugače kot sicer. To je še posebej izrazito pri ženskah, saj je njihovo počutje in ravnanje pod veliko večjim vplivom hormonov kot pri moških.
A ne glede na spol je tek oblika rekreacije, ki zahteva predvsem jekleno voljo in veliko motivacije. No, pa brez kakovostnih športnih copat najbrž tudi ne bo šlo. Vendar to še ne pomeni, da se nekega dne preprosto odločimo odteči nekaj kilometrov. Začeti je potrebno počasi in preudarno – z ustreznim ogrevanjem, da ne pride do neprijetnih poškodb ter nadležnega 'muskelfibra'. S tem segrejemo telo na delovno temperaturo, zbudimo srčno-žilni in dihalni sistem ter povečamo elastičnost mišic. Priporočljivo je, da začnemo z lahkotnim tekom, ki naj traja približno 10 minut, sledi krajše raztezanje in pa tekaške vaje, kot so skiping, poskoki in hopsanje. Šele nato smo pripravljeni na resničen štart.
Načeloma velja, da bi morali na začetku teči toliko, kot čutimo, da lahko. Toda večina ne zna določiti, koliko zmore in to ugotovi šele naslednji dan, ko ima povsem razbolele mišice, morda še bolečine v sklepih, v najhujšem primeru celo blage poškodbe. Teka bi se na začetku morali lotiti postopoma, z intervalno metodo. Za popolne začetnike bo dovolj že 30 sekund teka, čemur sledi tri minute hoje. To ponovimo 10-krat, kar je za prve treninge čisto dovolj. Nato pa postopoma daljšamo faze teka in krajšamo faze hoje, dokler nismo sposobni odteči celotne proge. Na začetku naj bo cilj predvsem preteči čim več časa, dolžina proge naj bo sekundarnega pomena. Čas teka je treba daljšati počasi in zmerno, saj bomo le tako zares okrepili telo in uživali v vseh pozitivnih učinkih tovrstne vadbe.
Ob tem je v veliko pomoč tudi ustrezna motivacija, ki jo vsak najde drugje. Ženske so tu morda v rahli prednosti, saj se posebej za njih že 15 let odvija dm tek za ženske, ki vedno postreže z obilico dobre volje v izvrstni družbi. Po lanskoletnem premoru zaradi pandemije koronavirusa se tradicionalno druženje letos 4. septembra vrača v ljubljanski park Tivoli, vendar pa se tokrat za uradni rezultat ne bo treba nujno pripeljati v prestolnico. Tiste posameznice, ki se teka v fizični obliki ne boste uspele ali želel udeležiti, se boste karavani namreč lahko pridružile na daljavo, preko spletne aplikacije in progo odtekle vsaka zase. Aplikacija je že aktivna in si jo lahko naložite TUKAJ. Virtualno bo tek potekal teden dni, in sicer od 28.8. do 4. 9., rezultat pa se bo štel, ko se vpišete s svojo startno številko, s katere koli tekaške aplikacije, ki jo uporabljate, prepišete pretečeni čas in naložite zaslonski posnetek svojega rezultata preko tekaške aplikacije ali fotografijo ure s katere je razviden vaš čas in pretečena razdalja teka.
Tradicionalni 15. dm tek za ženske je torej nazaj, letos pa se mu je kot partner pridružil tudi najbolj bran slovenski lifestyle portal za ženske – Zadovoljna.si. Tako na tek v Tivoliju, kot tudi preko aplikacije se lahko prijavite TUKAJ ali v katerikoli dm prodajalni v Sloveniji. V Tivoliju bo tek zaradi omejitev združevanja potekal čez cel dan v štartnih koridorjih, kamor bo vstop možen le z izpolnjenim pogojem PCT. In da boste na fizični ali virtualni dogodek prišle zares pripravljene, je organizator tudi letos poskrbel za brezplačne skupinske priprave na tek z omejenim številom udeleženk, ki potekajo vsak četrtek v avgustu v petih slovenskih krajih – Ljubljani, Celju, Kopru, Novem mestu in Ajdovščini. Tako lahko trenirate v družbi tekaških inštruktorjev, ki poskrbijo tudi za pravilno ogrevanje ter raztezanje, da ne pride do nepotrebnih bolečin ali poškodb.
Sponzorirana vsebina