Ko je govora o treningu na prostem ali pa – nasprotno – o treningu v zaprtih prostorih, se moramo zavedati, da ima vsaka vrsta gibanja svoje prednosti in slabosti – tako kot vse drugo v življenju. Dobro pa je, da poznamo eno in drugo stran, da si lažje zastavimo realne cilje glede na svojeosebne želje.
Telovadba doma
Za izkušene mačke telovadba doma seveda ni nič takšnega, a če smo začetniki, imamo lahko pri tej vrsti vadbe nekaj težav. Nihče na ekranu nam ne more povedati, ali vaje izvajamo prav ali narobe (četudi obstajajo tudi tovrstni načini!), poleg tega pa lahko motivacijo izgubimo hitreje, kot če bi telovadili v fitnesu ali na prostem. Zakaj? Nismo obkroženi z ljudmi, ki imajo podobne interese kot mi, hkrati pa nas nihče ne priganja. Da, tudi to od časa do časa potrebuje vsak izmed nas. Vsekakor pa je vadba doma od ostalih vrst vadb boljša zato, ker ne izgubljamo časa s prevozom do telovadnice ali oddaljenega mesta v naravi. Če imamo dovolj samokontrole, pa nam tudi zgoraj omenjene težave ne predstavljajo pretirane ovire.
Telovadba na prostem
Slabosti vadbe v naravi praktično ni. Različne študije so dokazale, da se naše telo v naravi resnično 'regenerira'! Če smo pristaši kolesarjenja ali teka, je vsekakor boljše, če si izberemo zelene površine in ne betona, a vsaka vadba je dobra vadba! Če se odločamo za izvajanje različnih vaj v naravi, je tako kot pri telovadbi doma slabost morda v tem, da nimamo nikogar, ki bi nas 'nadzoroval', a kot že rečeno, je to odvisno predvsem od naših značajskih lastnosti.
Telovadba v fitnesu in v drugih vadbenih centrih
Prednosti telovadbe v fitnesu mnogi vidijo v povezovanju s podobno mislečimi ljudmi, pri skupinskih vadbah tudi v inštruktorju, ki kaže pravilno in nepravilno izvedbo vaj, pa tudi v opremi, ki je v naravi praktično ni na voljo. Drugi pa pravijo, da ne marajo zaprtih prostorov, saj se ne more nič primerjati z naravo. A takšnim ljudem ne ustreza ne fitnes ne vadba doma.
Kako telovaditi na prostem?
Dobro je, da začnete vadbo z nekaj aerobne aktivnosti (lahkoten tek za ogrevanje 10–15 minut), čemur sledi dinamična gibljivost brez statičnega raztezanja, ker se moramo gibati in ohranjati povišano telesno temperaturo. Potem preklopite na sistem krožnega treninga (več vaj, povezanih v en sam krog) s kratkimi odmori med vajami in med krogi – odmori med vajami naj trajajo od 15 do 30 sekund.
Kombinirajte tri do štiri vaje in cikel ponovite tri- do petkrat, odvisno od vaše trenutne kondicije in motoričnih sposobnosti. Če nimate rekvizitov, se osredotočite na osnovne kombinacije vaj z lastnim telesom (počep, korak, sklece), ki jih lahko kombinirate. Ob predpostavki, da ne želite razvijati moči (ali drugih motoričnih sposobnosti) in se želite posvetiti kondiciji (funkcionalnim sposobnostim), izbirate med hojo, tekom in kolesarjenjem.
Ne glede na to, za katero vadbo se odločate, je vsaka vadba dobra vadba. Gibanje je ključnega pomena za naše zdravje, fizično in psihično, zato je pomembno, da ga svojemu telesu in sami sebi zagotovimo! Če ste šele začetnik ali pa ne veste, kje in kako bi začeli, morda za začetek obiščite kakšen vadbeni center ali pa se obrnite na ustreznega strokovnjaka, ki vas bo znal usmeriti in vam svetovati. Danes praktično nimamo nobenih izgovorov več, posebno ne v času, ko se je vse preselilo na splet, kjer najdemo praktično vse. Izbrati morate le svojo najljubšo zvrst vadbe in začeti!
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV