Vizita.si
Izgorelost

Aktivno življenje

Pazite, da ne doleti tudi vas

Ma.K.
08. 10. 2024 05.00
0

Sodobna delovna mesta, na katerih večino časa presedimo, našemu telesu ne delajo usluge. Potem je tu še stres, ki je postal stalni spremljevalec na vsakem koraku sodobnega vsakdana. Dolgoročna kombinacija obojega lahko vodi v kronično utrujenost - tako telesa, kot tudi duha. Seveda si tega nihče ne želi, a hkrati nam je povsem jasno, da službe pač ne moremo pustiti, pa tudi stresu se ponavadi ni mogoče izogniti. Kako si torej pomagati?

'Ljudje smo ustvarjeni za gibanje' je stavek, ki ste ga zagotovo že ničkolikokrat slišali. A v današnjem tempu življenja nam pogosto primanjkuje časa ali volje za redno telesno aktivnost, poleg tega velik odstotek ljudi opravlja pretežno sedeče delo, tudi po 8, 10 ali celo 12 ur dnevno. Ravno tako veliko presedimo, ko smo na poti, denimo v avtu ali v avtobusu, pa doma, ko gledamo televizijo, brskamo po telefonu ali beremo knjigo. 

Posledice se slej ko prej poznajo na telesu. Še posebej pogoste so bolečine v vratu, hrbtu ali zapestjih, ki se z leti le še stopnjujejo. Zaradi dolgotrajnega sedenja se sčasoma pojavijo spremembe v predelu medenice, zaradi česar trpi tudi naša hrbtenica; ne le ledveni, ampak tudi vratni in prsni predel. Ko smo za računalnikom, pogosto potiskamo glavo preveč naprej, zato se hrbtenica v vratnem predelu poudari in občutimo bolečine v vratu, roki ali lopatici. 

Zaradi neaktivnosti se z leti lahko pojavijo tudi veliko hujše zdravstvene težave, kot so srčno-žilne bolezni, vse pogostejše so težave s prekomerno težo oziroma debelost, v zadnjem času strokovnjaki opažajo tudi povečan obseg diabetesa tipa 2.

Kako preprečiti najpogostejše tegobe in bolezni sodobnega časa?

Da bi zmanjšali tveganje za pojav teh obolenj in se izognili neprijetnim bolečinam, lahko največ naredimo sami. Že majhne spremembe lahko imajo pozitiven vpliv. Tako se lahko recimo na delo ali po opravkih odpravimo peš ali s kolesom, uporabljamo stopnice namesto dvigala ali med gledanjem televizije naredimo nekaj razteznih vaj. 

Vsaj enkrat na teden si je priporočljivo načrtno vzeti čas za obliko aktivnosti, v kateri boste uživali. Poskusite denimo tečaj joge. Zakaj? Ker je po eni strani odlična oblika vadbe za izboljšanje gibljivosti, ravnotežja in sproščanja, obenem pa vam skozi številne lahkotne vaje ponudi optimalno gibanje, ki telo ne izčrpava, temveč ga učinkovito regenerira in okrepi. Joga povezuje zunanji in notranji svet, ohranja ravnovesje dveh polov, sončeve in lunine energije v telesu. 

Na tečaju joge ne boste poskrbeli samo za fizično, temveč tudi psihično zdravje.
Na tečaju joge ne boste poskrbeli samo za fizično, temveč tudi psihično zdravje.FOTO: iStock

Joga na internetu ali joga v živo?

Res je, da vam je joga v osnovi dosegljiva v vsakem trenutku, s samo nekaj kliki na računalniku. A če vaj ne boste izvajali pravilno, lahko fizično telesu naredite več škode kot korsiti. Poleg tega joga niso le telesni položaji z dodatkom različnih dihalnih tehnik, gre za celosten filozofski kontekst, ki zajema smisel življenja in njegove najvišje vrednote, to so notranji mir, duhovna svoboda in občutek najvišje samorealizacije. Prav zato je bolje izbrati tečaj joge v živo.

Pomembno je, da vas pri izbiri joga studia vodi dolgoletna tradicija in strokovnost ter izkušnje. Odlična izbira je lahko denimo Joga studio Sadhana, ki se z 20 leti delovanja ponaša z eno najdaljših tradicij v Sloveniji in ponuja kvalitetne in strokovno vodene tečaje joge v živo, v Ljubljani ter Kranju. Točne lokacije in programe ter urnike tečajev joge, lahko preverite TUKAJ

Tečaj joge v Joga studiu Sadhana temelji na sistematičnem in postopnem učenju pravilnega izvajanja jogijskih položajev – asan, dihalnih tehnik (pranajame) ter sprostitvenih tehnik. Tečaj joge poteka v majhnih skupinah, pod vodstvom izkušenih ter strokovno podkovanih učiteljev joge z mednarodnimi referencami, ki zagotavljajo mentorski pristop in varno prakso, saj omogočajo individualno pozornost in prilagojene nasvete za vsakega udeleženca.

Z jogo lahko začnete takoj, tudi brez vsakršnega predznanja

Programi v Joga studiu Sadhana so oblikovani po stopnjah, zato boste zagotovo našli takšnega, ki bo primeren za vas. Tudi, če ste popolni začetniki in nimate nikakršnega predznanja o jogi. V takem primeru se je najbolje vpisati na hatha jogo – začetni tečaj, ki nudi varno in učinkovito prakso in jo lahko posameznik ohranja dolgoročno. Daljše prakticiranje hatha joge vas bo namreč usposobilo, da ustvarite ravnovesje med psihičnim in fizičnim nivojem. 

Nato imate v Joga studiu Sadhana možnost nadaljnje poglobitve znanja z vpisom na napredni tečaj ter v dodatne poglobljene programe, kot sta Joga vikend delavnica ali Joga oddih, ali v izobraževanje za učitelje joge. Tečaj za učitelja joge je namenjen tistim, ki želijo postati certificirani učitelji joge in ljudem pomagati pri vzpostavljanju ravnovesja med optimalnim gibanjem, ki telo ne izčrpava, temveč ga učinkovito regenerira in okrepi, ter učenjem samospoštovanja in prepoznavanja osebnih meja na psihični ravni. 

Zakaj izbrati tečaj joge v živo? Ker temelji na sistematičnem in postopnem učenju pravilnega izvajanja jogijskih položajev ter dihalnih in sprostitvenih tehnik.
Zakaj izbrati tečaj joge v živo? Ker temelji na sistematičnem in postopnem učenju pravilnega izvajanja jogijskih položajev ter dihalnih in sprostitvenih tehnik.FOTO: Shutterstock

Zakaj se odločiti za tečaj joge?

Na tečaju joge torej ne boste poskrbeli samo za fizično, temveč tudi psihično zdravje, kar je v današnjem hitrem tempu življenja, ki zahteva nenehno prilagajanje ter visoko mero aktivacije, koncentracije in dosegljivosti, izjemnega pomena. V primežu številnih vsakodnevnih obveznosti se namreč pogosto dogaja, da izgubimo stik s seboj in s svojim telesom. To pa lahko hitro vodi v depresijo, tesnobo, kronično utrujenost ter izgorelost. 

Joga vam lahko pomaga, da se boste lahko poslovili od kronične utrujenosti, preobremenjenosti, znali postaviti meje in si brez slabe vesti vzeli čas zase. Zato nikar ne čakajte, pravi čas za vpis na tečaj joge je SEDAJ! 

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602