Vizita.si
Glavobol

Aktivno življenje

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?

N.R.A.
25. 11. 2022 05.00
0

Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Številne motnje lahko oslabijo imunski sistem in povzročijo oslabitev človeka. Te motnje so lahko blage ali hude. Nekatere so prisotne že od rojstva, druge pa pridobimo od in iz okoljskih dejavnikov. K takšnim motnjam imunskega sistema spadajo HIV, nekatere vrste raka, podhranjenost telesa in denimo virusni hepatitis. Do njih lahko pride tudi zaradi določenih vrst zdravljenja. 

Ljudje s šibkim imunskim sistemom imajo večje tveganje za pogoste okužbe in prisotnost hudih simptomov.
Ljudje s šibkim imunskim sistemom imajo večje tveganje za pogoste okužbe in prisotnost hudih simptomov. FOTO: Profimedia

Ljudje s šibkim imunskim sistemom imajo večje tveganje za pogoste okužbe in prisotnost hudih simptomov. Okrevanje pri njih je tudi težje in bolj dolgotrajno. Lahko so bolj nagnjeni k pljučnici in drugim stanjem. Bakterije in virusi, vključno z virusom, ki povzroča covid-19, imajo lahko uničujoč učinek na osebo z ogroženim imunskim sistemom.

Znaki in simptomi šibkega imunskega sistema

Primarni simptom oslabljenega imunskega sistema je dovzetnost za okužbo. Oseba z oslabljenim imunskim sistemom se navadno okuži pogosteje kot večina drugih ljudi, kot že rečeno, pa je zdravljenje tudi težje in bolj dolgotrajno. Okužbe, ki jih pogosto dobijo ljudje s šibkim imunskim sistemom, vključujejo vse od pljučnice, meningitisa, bronhitisa in denimo kožnih okužb. Vse omenjene okužbe se za razliko od splošno zdravih ljudi ponavljajo z visoko frekvenco. 

Ljudje s šibkim imunskim sistemom imajo lahko večjo verjetnost za avtoimune bolezni, vnetje notranjih organov, krvne motnje ali nepravilnosti, kot so denimo anemija, prebavne težave, vključno z izgubo apetita, driska in krči v trebuhu. Če govorimo o otrocih, lahko pride tudi do zamud pri razvoju. Zdravnik lahko že z osnovnim in preprostim krvnim testom ugotovi, ali ima oseba šibek imunski sistem. Test namreč pokaže, ali ima oseba v krvnem sistemu dovolj protiteles oz. če so ta v normalnih mejah. 

Eden najlažjih načinov, da oseba s šibkim imunskim sistemom ostane zdrava, je praksa dobre higiene.
Eden najlažjih načinov, da oseba s šibkim imunskim sistemom ostane zdrava, je praksa dobre higiene.FOTO: iStock

Kako ohranjati zdravje, če imamo šibek imunski sitem? 

Higiena: Eden najlažjih načinov, da oseba s šibkim imunskim sistemom ostane zdrava, je praksa dobre higiene. Ta vključuje pogosto umivanje rok, pazljivost pri dotikanju obraza ali določenih odprtin, ter splošno skrb za higieno. Umivanje rok pri takih ljudeh se priporoča pred, med in po pripravi obrokov in prigrizkov, pred jedjo, po pihanju nosu, kihanju ali kašljanju, pred in po zdravljenju odrgnin ali drugih ran, po stiku z nekom, ki se slabo počuti, po uporabi ali pomoči otroku pri uporabi kopalnice, po menjavi plenice, po dotiku živali, živalske hrane ali živalskih odpadkov, navsezadnje pa tudi po dotiku smeti. Pravilno umivanje rok lahko bistveno zmanjša določene bolezni. 

Ljudje s šibkim imunskim sistemom naj se izogibajo stikov z vsemi, ki imajo prehlad ali drugo okužbo. Virusi in druge nalezljive bolezni se lahko s tesnim stikom širijo od osebe do osebe. Lahko se širijo tudi v vodnih kapljicah, ki jih človek 'spravi' v zrak, s kašljanjem in kihanjem. Bolnim ljudem se seveda ni vedno mogoče izogniti. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa se mora vedno izogibati tesnemu stiku, na primer objemu ali poljubljanju z bolnikom, dokler se bolezen pri slednjem ne odpravi. Prav tako se morajo izogibati skupni rabi hrane in pijače z bolnimi ljudmi.

Stres lahko še dodatno oslabi imunski sistem in človeka naredi bolj dovzetnega za bolezni.
Stres lahko še dodatno oslabi imunski sistem in človeka naredi bolj dovzetnega za bolezni. FOTO: Shutterstock

Obvladujte stres: Stres lahko še dodatno oslabi imunski sistem in človeka naredi bolj dovzetnega za bolezni. Nekatere raziskave kažejo, da bo oseba, ki je pod prevelikim stresom, lažje in hitreje zbolela. Ljudje s šibkim imunskim sistemom bi morali sprejeti dodatne ukrepe za obvladovanje stresa. Praksa, ki lahko zmanjša in obvlada stres, vključuje jogo, meditacijo, pisanje, namenjanje časa za hobije in ohranjanje stikov s prijatelji, družino ali z drugimi, ki nam lahko nudijo podporo.

Poskrbite za dovolj spanca: Kot navaja Ameriška nacionalna fundacija za spanje, ima pomanjkanje spanja na imunski sistem telesa podoben učinek kot stres. Pomanjkanje spanja moti normalno proizvodnjo belih krvnih celic, ki so ključni sestavni del telesnega imunskega sistema.

Oseba s šibkim imunskim sistemom bi morala jesti zdravo hrano.
Oseba s šibkim imunskim sistemom bi morala jesti zdravo hrano. FOTO: Shutterstock

Zdravo prehranjevanje: Oseba s šibkim imunskim sistemom bi morala jesti zdravo hrano. Uživanje zdrave in uravnotežene prehrane lahko izboljša človekovo splošno počutje. Ljudem s šibkim imunskim sistemom zdravniki praviloma priporočajo prehrano, ki je bogata z zelenjavo in sadjem. Če je oseba zelo oslabljena, na primer zaradi zdravljenja raka, lahko zdravnik priporoči, da sprejme dodatne ukrepe, da se izogne boleznim, ki se prenašajo s hrano. V tovrstnih primerih se dodatno posvetujte s svojim osebnim zdravnikom. 

Telovadba: Redna vadba ohranja naše telo zdravo. Poleg tega, da krepi telo, se pri vadbi sproščajo tudi endorfini, ki znižujejo raven stresa. Vsekakor pa morajo biti osebe s šibkim imunskim sistemom previdne, da pri tem ne pretiravajo in s tem še dodatno ne oslabijo svojega imunskega sistema. 

Povzeto po medicalnewstoday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662