Človeško telo je narejeno za gibanje in če ga dalj časa pustimo počivati, bomo posledice zelo verjetno čutili že po nekoliko daljšem ali intenzivnejšem spomladanskem sprehodu. V mišicah na nogah se bo pojavil čuden pritisk, naslednji dan bodo zelo verjetno razbolele, ponoči se lahko pojavijo krči. Razloga za preplah ni, situacija pa se bo umirila v nekaj dneh.
Kako lahko poskrbite, da do bolečin sploh ne pride?
Rešitev vam lahko ponudijo profesionalni športniki, ki vam bodo znali povedati, da je za boljšo fizično zmogljivost in vsesplošno počutje uravnoteženi prehrani pametno dodajati magnezij. Gre za enega najpomembnejših mineralov v našem telesu, ki igra pomembno vlogo pri ohranjanju mišic živcev, kosti in srca. Več kot polovica magnezija v telesu se nahaja v kosteh, o pomembnosti tega minerala za naše telo pa govori tudi dejstvo, da sodeluje pri stotinah procesov v našem organizmu.
V osnovi človek praviloma ne bi smel imeti težav z vnosom zadostnih količin magnezija v svoje telo, saj ga najdemo v številnih živilih, ki jih uživamo praktično vsak dan: v sončničnih semenih, indijskih oreščkih, soji, kakavu, divjem rižu, fižolu, zelju, krompirju, mandljih, ovsu, mineralni vodi Donat, v kavi, vsej zeleni zelenjavi, polnozrnatih žitih, jajcih in morskih sadežih. Večina omenjenih živil ima tudi veliko vlaknin, kar je odlično za presnovo, vzdrževanje zdrave telesne teže in nadzor nad sladkorno boleznijo. To pomeni, da lahko u uživanjem magnezija ubijemo kar dve muhi na en mah.
Kdaj in zakaj pride do pomanjkanja magnezija?
A že ob rahlo povečani fizični aktivnosti osnovne ravni magnezija običajno niso več dovolj, k pomanjkanju tega minerala lahko pripomore tudi prekomerno uživanje alkohola in določena zdravstvena stanja, kot so bolezni ledvic, Crohnova bolezen, celiakija in sladkorna bolezen tipa 2. Pomembno vlogo pri tveganju za pomanjkanje magnezija lahko igra tudi starost, saj rezultati raziskav kažejo, da ga primanjkuje zlasti moškim, starejšim od 70 let in mlajšim ženskam. Višje ko so namreč ravni estrogena in progesterona pri ženski, manj je magnezija v telesu, pomanjkanje pa najbolj občutijo žeske pred menstruacijo, v nosečnosti in menopavzi, ko pride do večjih hormonskih sprememb.
Kako vedeti, da nam primanjkuje magnezija?
Tudi, če nas nasploh bolijo mišice, če imamo med hojo ali ponoči krče, če smo zmedeni ali otopeli, imamo nenadoma višji tlak, kot običajno, srce pa nam peša oziroma imamo občutek, da bije v napačnem ritmu, ne gre nujno za bolezen, temveč za pomanjkanje magnezija. Enako lahko sklepamo tudi, če smo kronično utrujeni, če nam je vsako delo prenaporno, če slabo spimo, imamo slabo prebavo, smo prepirljivi ali pa nas mučijo glavoboli - tudi v teh primerih nam skoraj gotovo manjka magnezija, ki je med drugim eden od najučinkovitejših borcev proti stresu. Pri pomanjkanju magnezija proizvodnja energije namreč ne steče, zato celice nimajo dovolj energije za normalno delovanje.
Kako si pomagati?
Pomanjkanje magnezija na srečo ni nerešljivo stanje. Kot smo že omenili, ga je mogoče v telo vnesti s prehrano, pomaga lahko tudi pitje mineralne vode Donat. Ob tem je treba poskrbeti, da so poleg želodca site tudi naše celice, tekočine v njih pa so v ustreznem razmerju. Izjemnega pomena je tudi telesna kondicija, saj je od nje odvisno, kako se bomo odzvali na preobilico dela, stisko s časom, šikaniranja ali hudo tremo pred izpiti in drugimi pomembnimi zadevami.
Kdaj poseči po prehranskih dopolnilih?
Ker pa nam moderen vsakdan ne prizanaša s časom in zato pogosto nimamo časa za omembe vredno telesno aktivnost ter pestro in uravnoteženo prehrano, s katero bi lahko v telo vnesli dovolj magnezija in ker smo praktično na vsakem koraku izpostavljeni stresu, si je zadosten dnevni vnos magnezija v telo pametno zagotoviti v obliki prehranskega dopolnila. Glede na opisano je namreč jasno, da gre za življenjsko pomemben mineral, dolgotrajno pomanjkanje katerega ima lahko hude posledice za naše zdravje.
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, ki jih naše telo potrebuje za optimalno delovanje. Večinoma gre za vitamine, minerale, aminokisline, rastlinske izvlečke in encime. Služijo kot dopolnilo prehrani, njihov namen pa je zagotavljanja zadostnega vnosa hranil, ki jih v naši prehrani načeloma primanjkuje, in podpora določenim fiziološkim funkcijam.
Kako izbrati pravi magnezij za svoje potrebe?
Ponudba prehranskih dopolnil na trgu je ogromna, zato je pomembno, da znate prepoznati kakovost in enostavno odmerjanje. Čeprav gre le za dodatke k prehrani, je pravilno doziranje namreč ključnega pomena. V družini Medexovih magnezijev najdete Direct magnezij 400 + D3 za neposredno uživanje brez vode, ki je še posebej priročen na poti. Poleg odličnega okusa po pomaranči in 400 mg magnezija iz magnezijevega citrata, ki se dobro absorbira, vsebuje še vitamine D3, B1, B6, vzajemno delovanje katerih zmanjša utrujenost in izčrpanost ter poskrbi za normalno delovanje živčnega sistema, mišic in srca.
V kolikor vam je ljubše uživanje magnezija v napitku, imate na voljo dve različici, in sicer Magnezij 400 mg + D3 in Magnezij 300 mg + D3. Kot je razvidno že iz imena, je razlika v količini magnezija, kar je izjemno priročno, saj smo si ljudje zelo različni in lahko tako vsak optimalno zadovolji svojo dnevno potrebo po tem mineralu. Instant napitek v prahu z okusnim sokom pomaranče vsebuje še vitamine D3, B2, B6.
Ko gre za prehranska dopolnila, večinoma pomislimo samo na odrasle, a dejstvo je, da lahko vitaminov in mineralov primanjkuje tudi otrokom. V bistvu je verjetnost za to pri najmlajših še veliko večja, saj pogosto ne marajo živil, ki so ključnega pomena za zdravo teli in močne kosti. Ko gre za magnezij, ga je otrokom najbolje dodajati v obliki okusnega instant napitka Growstrong junior, ki vsebuje kalcij in magnezij v optimalnem razmerju za močne kosti, zobe in mišice. Ob tem se lahko pohvali še z vitamini D3, K2, A, C in E ter vitamini iz skupine B-kompleksa, kar pomeni, da z uživanjem tega prehranskega dopolnila otroci dobijo vse pomembne vitamine za zdravo rast in razvoj.
Ob tem je pomembno poudariti, da prehranska dopolnila niso zamenjava za raznoliko prehrano, niti niso namenjena neposrednemu zdravljenju. Uvrščajo se med živila in se urejajo v skladu z živilsko zakonodajo, njihov osnovni namen pa je nadomeščanje pomanjkanja določenih hranil, ki jih s prehrano ne moremo vnesti v telo. Zato je pomembno, da so kakovostna in dozirana v ustreznih odmerkih.
Sponzorirana vsebina