1. Prizadeta zgornja plast kože – rdečina
Ko je koža pordela, pekoča, otekla in občutljiva na dotik, gre običajno za opeklino prve stopnje, kjer je prizadeta zgornja plast kože. Kožo lahko v tem primeru blažite z obkladki in hladilnimi geli. Blage sončne opekline negujemo s kremami, mazili, losjoni ali penami, ki vsebujejo dekspentanol. Gre za snov, ki se v kožnih celicah pretvori v vitamin B5 in pomaga pri obnovi kože. Spodbuja namreč celično delitev, pomaga pri tvorbi kolagenskih vlaken, pospešuje celjenje ran ter blaži vnetja. Mazilo večkrat na dan nanesete na opečene predele in se v tem času izogibate sončnim žarkom.
2. Globlja poškodba kože – mehurji
Ko se poleg rdečine pojavi oteklina prizadete kože, ki jo spremljajo mehurji, občutek vročine, bolečina, srbenje in splošna utrujenost, je nastala globlja poškodbe kože. Takrat govorimo o opeklini druge stopnje, pri kateri je dobro uporabiti gel, ki vsebuje učinkovino za zmanjševanje alergijskega odziva in srbenja – antihistaminik. Poleg tega poskrbite za dovolj tekočine in pitje dovolj nesladkane vode ali čaja.
Pozor: nikar ne pokajte mehurjev, ki se pojavijo na koži. Ti delujejo kot naravna zaščita občutljive kože, ki je pod njimi. Prav zato jih nikar ne odpirajte ali pokajte.
3. Hude opekline – vijoličasta, usnjata koža
Ko je uničena večina plasti kože, govorimo o hudih kritičnih opeklinah ali opeklinah tretje stopnje. Kažejo se s prizadeto površino, ki je bela in zmehčana ali celo vijoličasta in usnjata. V tem primeru nujno obiščite zdravnika.
Sončarica
Če smo se prekomerno izpostavljali glavo soncu, se lahko spopademo s predstopnjo sončarice ali sončarico. Sončarico prepoznamo po znakih, kot so:
- nezmožnost potenja;
- bleda ali celo vijoličasta koža;
- pospešeno in plitko dihanje;
- pospešen srčni utrip;
- telesna temperatura nad 40 stopinj Celzija;
- glavobol, zmedenost in omotičnost;
- vrtoglavica;
- mišični krči in
- razširjene zenice.
V tem primeru se takoj umaknite s sonca in poiščite zdravniško pomoč.
Naravne metode za blaženje opekline
Aloe vera gel
Pri blagih sončnih opeklinah z rahlo rdečico lahko uporabljate gele z izvlečkom aloe. Gre za naraven izdelek, ki pri sončnih opeklinah hitro pomaga. Kožo hladi, prizadeto povrhnjico pa oskrbi z vlago in pospeši regeneracijo kože. Najučinkovitejši so geli, ki vsebujejo stoodstotni izvleček aloe ali z dodatkom vitamina E.
Kopeli
Ob blagih opeklinah pomagajo tudi hladne kopeli, v katere kanete 10 kapljic kamiličnega ali sivkinega olja ali skodelico ohlajenega kamiličnega čaja. Pomagajo tudi izvlečki iz rastlin, na primer virginijski nepozebnik, ognjič ali oves. Pazite le, da s kopelmi ne podhladite telesa.
Obkladki
Opečene predele lahko prekrijete s hladnimi ali mokrimi obkladki ali s hladilnimi geli za obkladke, ki jih večkrat zamenjajte.
Veliko vitamina E in C ter vode
Oba vitamina zavirata vnetja in pospešujeta obnovo poškodovanega tkiva, ker prestrezata proste radikale. Prav zato si lahko pomagamo tudi tako, da uživamo veliko svežega sadja in zelenjave. Pomembno pa je znova, da spijemo tudi dovolj tekočine. Pri opeklinah moramo skrbeti za dovajanje vode v telo, zato pijmo dovolj nesladkanih čajev in vode.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV