Vizita.si
Popoldanski počitek nas včasih še bolj utrudi. Kdaj si ga privoščiti in kako?

Zdravje

Bi morali čez dan počivati?

Katja Benčina
28. 03. 2019 08.06
0

Spočito telo je ključnega pomena za naše zdravje. Ko se zbudimo naspani in spočiti, smo polni energije, lažje se osredotočimo na svoje delovne naloge, lažje se soočamo s stresom in imamo več energije. Ali to pomeni, da je dobro tudi, da počivamo čez dan? Kdaj si počitek privoščiti in kdaj ne?

Popoldanski počitek nas včasih še bolj utrudi. Kdaj si ga privoščiti in kako?
Popoldanski počitek nas včasih še bolj utrudi. Kdaj si ga privoščiti in kako?FOTO: Shutterstock

Če se nikakor ne morete dovolj naspati, je dobro, da v svoj vsakdan vključite tudi popoldanski počitek. Nekateri ljudje si namreč ponoči ne morejo privoščiti osem ur spanca. Če ste denimo pred kratkim dobili otroka, imate veliko srečo, če ste si uspeli privoščiti 4 do 6 ur spanca. Ali pa če se spopadate z nespečnostjo in vas skrbi pred spanjem tako preganjajo, da ne morete in ne morete zaspati. Včasih je vzrok tudi preprosto ta, da si ne vzamemo dovolj časa za spanje in ne gremo dovolj zgodaj spati, da bi se dobro naspali. V tem primeru nam lahko 20- do 30-minutni popoldanski spanec še kako pride prav. Kratek spanec lahko:

- izboljša našo pozornost in sposobnost koncentracije;

- izoboljša spomin;

- izboljša naše sposobnosti soočanja s stresom;

- poveča vzdržljivost;

- okrepi naše motorične sposobnosti.

Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram
Preberi še
Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram

Včasih je torej popoldanski spanec ključnega pomena za naše zdravje in za to, da pridobimo dodatno energijo, s katero se prebijamo skozi dan. A dobro je, da takšen spanec ne traja dlje kot 30 minut. Dajši spanec lahko povzroči, da se bomo zbudili še bolj utrujeni in manj budni. Prav tako je pomembno, da če se spopadamo z nenehno utrujenostjo, tej posvetimo več pozornosti. Vzrokov zanjo je lahko več. Včasih je preprosto vzrok, da se že dolgo nismo dobro naspali, vzroki pa so lahko tudi bolj resni, kot je denimo premalo delujoča ščitnica, ki povzroča občutek, kot da smo popolnoma brez energije in bi lahko vse dni prespali. Podobno tudi slabokrvnost in številna druga zdravstvena stanja. V tem primeru moramo obiskati zdravnika, da opravi nekatere preglede, s katerimi lahko odkrije vzrok prekomerne utrujenosti.

Kratek popoldanski spanec nam lahko pomaga, da imamo več energije, se lažje osredotočimo in izboljšamo svoje razpoloženje.
Kratek popoldanski spanec nam lahko pomaga, da imamo več energije, se lažje osredotočimo in izboljšamo svoje razpoloženje.FOTO: Shutterstock

Pomembnost dobre higiene spanja

Dobra higiena spanja je ključnega pomena, če se želimo počutiti dobro in polni energije. Pomembno je, da jo vključimo v svoj vsakdan in da nam postane pomembno, da telesu privoščimo kvaliteten počitek, ki ga potrebuje. Dobra higiena spanja pomeni, da:

- nekaj ur pred spanjem ne pijemo alkohola in kofeina;

- da se pred spanjem sprostimo in si vzamemo čas za umirjanje telesa;

- da hodimo spat ob isti uri in vstajamo ob isti uri;

- dve ali tri ure pred spanjem ne uživamo težke hrane;

- spimo v zatemnjenem, prezračenem in mirnem prostoru s primerno temperaturo;

- izločimo vse možne motilce iz spalnice;

- izločimo vse elektronske naprave iz spalnice;

- si kupimo budilko in pametni telefon pustimo v drugem prostoru.

Če se držite teh pravil in je bilo vaše spanje kljub vsemu slabo in ste čez dan utrujeni, si privoščite okrepčilni popoldanski spanec. A ta naj ne bo predolg, saj lahko prepreči, da bi lahko zvečer ob isti uri znova zaspali in ne bi morali vzdrževati dobre higiene spanja. To vas lahko hitro pahne v začarani krog slabega spanca z veliko počitki preko dneva in slabim nočnim spanjem.

Če ste ves čas hudo izčpani, obiščite zdravnika. Vzrok je lahko tudi v premalo delujoči ščitnici, slabokrvnosti in še bi lahko naštevali.
Če ste ves čas hudo izčpani, obiščite zdravnika. Vzrok je lahko tudi v premalo delujoči ščitnici, slabokrvnosti in še bi lahko naštevali.FOTO: Profimedia

Povzetek

Situacija vsake osebe je drugačna. Nekateri pridobijo veliko energije, če si vzamejo čas za kratek počitek po kosilu in tudi zvečer nimajo težav s tem, da bi lahko zaspali. Spet pri drugih ljudeh lahko popoldanski počitek povzroči, da zvečer ne bodo mogli zaspati in jim povzroči le nevšenosti. Prav zato poslušajte svoje telo in odkrijte, kaj deluje pri vas. Tisto, kar je izjemno pomembno, pa je, da si vzamete dovolj časa za počitek in da v primeru hude izčrpanosti, kjer imate občutek, da se ves čas vlečete skozi dan in nimate dovolj energije za vsakodnevne stvari, obiščete zdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650