Razvoj cepiva lahko traja manj kot eno leto do nekaj let, začetna investicija pa znaša kar milijon eurov. Ta vsota naj bi zadostovala za uspešno preverjanje tehnologije in pridobivanje prvih rezultatov. Kljub temu, da gre za izjemno visoke stroške razvoja, so pri COBIK-u prepričani, da bodo odlični začetni rezultati spodbudili podporo novih partnerjev, ki bodo s svojim vložkom pomagali in omogočili nemoteno nadaljevanje raziskav.
»Glavni cilj našega projekta je razvoj platforme, ki bo omogočala hitro pripravo cepiv ob pojavu izbruhov in epidemij. Na človeško populacijo preskakujejo vedno novi virusi in povzročajo izbruhe, epidemije in pandemije. Hkrati pa se vsaj nekateri virusi hitro spreminjajo in je zato potrebno periodično cepljenje, saj imunski sistem spremenjenega virusa ne prepozna. Tipičen primer virusa, ki se zelo hitro spreminja, je virus gripe. Kot kaže, so ljudje, ki so preboleli covid-19 sicer odporni na ponovno infekcijo, hkrati pa je še veliko neznank o trajanju zaščite in vplivu mutacij virusa na imunski sistem. Možno je, da bo tudi za covid-19 potrebnih več različnih cepiv,« ob začetku razvoja poudarja dr. Matjaž Peterka, direktor COBIKA.
Po navadi razvoj cepiv lahko traja več let, vendar so zadnje informacije iz ZDA navdihnile z upanjem, da se lahko faze testiranja cepiva skrči na minimum. Zato dr. Peterka dodaja: »Vsekakor bomo iskali možnost testiranja, ki bo čim krajša. O tem odločajo regulatorne agencije, na katere nimamo vpliva. Lahko pa klinične poskuse realiziramo v državah, ki omogočajo pospešeno registracijo.«
Konzorcij za raziskovanje cepiva zoper koronavirus covid-19 vodi COBIK, postopoma pa se vanj vključujejo še nekatera domača in tuja podjetja ter raziskovalne skupine tujih in slovenskih inštitutov in univerz, med katerimi je tudi podjetje BIA Saparations, ki ima v načrtu razvoj zdravilnih učinkovin ter pridobitev masovne industrijske proizvodnje cepiva.
»BIA Separations ima veliko izkušenj z razvojem zelo podobnih procesov čiščenja ter industrializacijo in je že vključena v več projektov proizvodnje cepiv za covid-19, predvsem s podjetji iz ZDA. Tehnologija čiščenja omogoča proizvodnjo zelo čistih vektorjev za gensko terapijo in cepiv, kar bo nedvomno konkurenčna prednost pred marsikaterim cepivom, ki ga razvijajo druga svetovna podjetja, ki naše tehnologije ne uporabljajo. Cepiva, čiščena z našo tehnologijo, bodo zato cenejša in bistveno bolj varna za uporabo,« pojasnjuje Aleš Štrancar, direktor podjetja, ki je pomagalo tudi pri razvoju revolucionarnega zdravila zolgensma, za katerega smo pred kratkim zbirali sredstva, da bi z njim omogočili zdravljenje malega Krisa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV