Vizita.si
hrbet

Zdravje

Obstaja najboljši spalni položaj, če imamo bolečine v hrbtu?

V.H.
30. 06. 2024 04.18
0

Bolečine v hrbtu so zelo pogosto težava, zaradi katere se ne počutimo optimalno, se navadno zbujamo utrujeni in samo jamramo, kako nas vse boli. In čeprav je običajno krivih več različnih dejavnikov, med njimi lahko igra pomembno vlogo tudi naš spalni položaj. V nadaljevanju lahko preverite, ali bi bilo mogoče dobro, da ga zamenjate.

Položaj, v katerem spimo, lahko ublaži ali poslabša bolečine, ki jih čutimo v hrbtu, zato ni odveč, da smo pozorni tudi na to, kako spimo. S pravilnim položajem namreč lahko izboljšamo svoje spalne navade in odpravimo ali vsaj omilimo bolečino v hrbtu, ki nam greni vsakdan. In zakaj se ne bi zbujali bolj sveži in spočiti v nov dan? Poskusite za začetek zamenjati svoj spalni položaj. 

Spanje na hrbtu 

Spanje na hrbtu je vsekakor najboljši spalni položaj, saj imamo poravnano hrbtenico. Če ležimo na hrbtu, je naša hrbtenica v nevtralnem položaju, kar pomaga pri enakomerni porazdelitvi naše teže in zmanjšuje obremenitev nanjo. Tako lahko ublažimo pritisk na hrbtenico, diske in mišice. Imamo pa tudi boljšo oporo za vrat, kar še dodatno zmanjšuje bolečino. 

Bodite pozorni tudi na svoje spalne navade.
Bodite pozorni tudi na svoje spalne navade. FOTO: Shutterstock

Spanje na boku 

Če nam spanje na hrbtu ni udobno, lahko spimo tudi na boku, a moramo paziti, da smo v pravilni legi. Pomembno je, da imamo trden oziroma primeren vzglavnik, ki bo poskrbel, da bosta naša glava in vrat še vedno poravnana s hrbtenico. Med kolena si lahko damo tudi blazino, s čimer bomo zmanjšali obremenitev spodnjega dela hrbta. 

Spanje na trebuhu

Spanje na trebuhu lahko obremeni našo hrbtenico. V tem položaju lahko pretirano ukrivimo svoj hrbet oziroma je le ta v nenaravnem položaju, zaradi česar še povečamo tveganje za bolečino. V tem položaju lahko nehote obremenimo mišice, vezi, diske in sklepe, hkrati pa smo bolj nagnjeni k nepravilni uporabi vzglavnika, kar vodi v dodatne težave.

Vzrokov za bolečino v spodnjem delu hrbta je veliko.
Vzrokov za bolečino v spodnjem delu hrbta je veliko. FOTO: AdobeStock

Kako menjamo spalni položaj? 

Torej pred kakršno koli spremembo je dobro vedeti, ali spimo na hrbtu, boku ali na trebuhu. Ne pravijo brez razloga, da je navada železna srajca oziroma je ni tako enostavno odpraviti, zato moramo vztrajati in biti dosledni. Svojemu telesu moramo dati čas, da se prilagodi, zato je dobro, da nov spalni položaj uvajamo počasi in postopoma, dokler se nanj popolnoma ne navadimo.

Kdaj je dobro, da se posvetujemo z zdravnikom?

V primeru, da se naše bolečine v hrbtu ne nehajo ali pa jih vse težje prenašamo, je zagotovo dobro, da se posvetujemo tudi s svojim izbranim zdravnikom, ki nam bo na podlagi bolj natančne diagnoze lahko predpisal bolj specifično zdravljenje glede na vzrok, ki nam povzroča bolečino. 

Ne čakajte, ampak poiščite pravi vzrok za svoje težave.
Ne čakajte, ampak poiščite pravi vzrok za svoje težave. FOTO: Dreamstime


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602