Nemški ortoped dr. Matthias Manke opozarja, da naša stopala vsebujejo množico prostih živčnih končičev, ki našemu telesu zagotavljajo senzorične povratne informacije. Tako se skupaj z močnejšimi mišicami stopal med boso hojo izboljša tudi njihova mehanika, ki lahko hkrati izboljša mehaniko vaših kolen, bokov in osrednjega telesa (jedro), ravnotežje in držo ter zmanjša bolečine v ledvenem delu hrbtenice, hrbtu in vratu.
Še ena stvar, ki jo je treba omeniti, je tako imenovani plantarni fascitis, pogosto boleča kostna tvorba, kjer se petna kost sreča s plantarno fascijo, tankim vezivnim tkivom, ki poteka vzdolž spodnjega dela stopala od pete, kosti do prstov na nogi, pogosto pa je vzrok za to netrenirane mišice stopal. Zato bosa hoja lahko pomaga tudi pri njihovem preprečevanju.
Zaradi vsega naštetega dr. Manke pravi, naj že zelo majhni otroci, če se le da, hodijo naokoli brez prvih čevljev in nogavic, saj s tem pripomorejo k naravnemu razvoju stopal.
Kdo ne bi smel hoditi bos?
Čeprav je bosa hoja na splošno priporočljiva za vse, obstajajo izjeme. Odsvetuje se ljudem s polinevropatijo, boleznijo ali difuzno motnjo, ki prizadene številne periferne živce, zaradi česar je občutek v stopalih zmanjšan ali popolnoma odsoten.
Dr. Manke namreč opozarja, da je v tem primeru tveganje za poškodbe veliko, glede na to, da oseba ne čuti poškodbe stopala. K previdnosti poziva tudi diabetike. Če niste navajeni hoditi bosi, ne smete takoj sezuti čevljev in začeti hoditi bosi. To je treba storiti postopoma.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV